Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чуждата наша война

Фондации помагат на стотици украинци, да съшият разбития си живот в България

| обновено на 24.02.23 в 12:06
Снимка: архив

Войната има своите имена, те може да са Ирак, Сирия или Украйна, тя брани територии, въздига или сваля лидери, но винаги е против живота. Войните нямат собственост, колкото и да са чужди, те винаги стават свои, ако човек има сетивата да почувства страданието и отвори сърцето си за страданието на другия.

Войната в Украйна искаме или не, стана наша война, вече година стотици украинци се опитват да съшият разбития си живот в България. 

934 украински деца посещават център на фондация Добро. Той дава възможност на подрастващите в Свети Влас Слънчев бряг, Несебър и Равда да се обучават. Там украинците са около 6 500, обясни един от създателите на организацията Екатерина Шубина.

Тя живее в Одеса с двете си деца и с баба си, когато започват военните действия, по препоръка на нейна ученичка тръгват за България.

"Постоянно се обръщат и нови хора за молба за помощ. В Приморско и Китен има над 200 деца. Те също искат да се организира детски център, но нямат тази възможност. Съвсем скоро пристигна и сестра ми, която ми каза, че има голямо напрежение сред хората. Те са доста напрегнати и изнервени."

Според Шубина, в момента украинци се насочват и към Германия, Швейцария, Полша, но там адаптацията е по-трудна. В България е по-лесно, заради близостта на езика и културата. 

Разликата е, че там получават помощи, а тук трябва да работят, да се интегрират, да учат. 

В центъра на Екатерина се учи български език. В момента те се нуждаят от медицинско обслужване. В община Несебър има прекалено малко лични лекари и те не могат да обхванати  местните хора, и бежанците. 

От над 900 само 20 деца учат в български, другите са на онлайн обучение, допълни още Шубина.


Стотици българи станаха съпричастни на съдбата на украинските бежанци. През изминалата година те приеха за своя лична кауза установяването на хората в нашата страна. Един от тях е адвокат Драгомир Ошавков. Той е представител в Бургас на Неправителствената организация „Фондация за достъп до права“. Покрай работата си, се свързва с украинската фондация“ Добро“ и започва да им съдейства.

"Ние адвокатите сме малко или много хора, които сме претръпнали към човешката емоция. Но като виждаш абсолютно невинни хора, които са избягали от място, където се води война... Има примери за онкоболни хора, които са в напреднала фаза. Пристигат  в България, нямат личен лекар. Това е изключително опасно за тяхното състояние. Сблъскват се с бюрокрацията в България, тук се намесваме ние и се опитваме да им помогнем по някакъв начин."

Адвокатът даде пример с украинец, на който е оказал съдействие. Мъжът е бил 3 месеца в ареста, арестуван от руските окупационни войски, бил е бит, изтезаван с електричество, с палки. Бил е заподозрян, че помага на украинските въоръжени сили, защото е бил зам.-директор на завод, в който са открили военна техника.

Ошавков поясни,че в момента тече пререгистрация, която се извършва от държавата. Това е замяна на картите, които бяха със срок до 24 февруари. Като се издават нови, за още една година.

Според него, няма стратегия от страна на държавата, какво ще се случи с украинските бежанци. 

"Това е грешка на правителството. Хората по никакъв начин не са стимулирани, да вземат живота си в ръце. Има и такава, разбира се, но не са много", допълни Ошавков.

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катастрофа край Крайморие, осем са ранените (ОБНОВЕНА)

Осем са пострадалите откарани в “Шокова зала” към УМБАЛ - Бургас в резултат на катастрофата, възникнала по пътя Созопол - Бургас, непосредствено след пътен възел “Крайморие”, съобщиха от полицията. Пътният инцидент е възникнал около 19.45 ч. При неустановени до момента причини се е стигнало до сблъсък между микробус “Мерцедес” , управляван от 41..

публикувано на 12.07.24 в 21:05
Снимката  илюстративна

Горят сухи треви и храсти между елховските села Гранитово и Мелница (ОБНОВЕНА)

Разпространението на пожара между елховските села Гранитово и Мелница е ограничено към населените места, но борбата с огъня продължава. На мястото са пет противопожарни автомобила и 20 огнеборци. Включени са и гранични и горски служители В утрешния ден в потушаването ще се включат военни и тежка верижна техника. Над 1000 декара сухи треви и храсти..

публикувано на 12.07.24 в 20:47

В Болярово продължава жътвата на пшеницата

Жътвената кампания в Община Болярово при ечемика е приключила при среден добив 520 кг от декар, съобщиха от администрацията. Жътвата на пшеницата продължава. Пожънати са 65 000 декара, при среден добив 520 кг/декар. Неприбраната реколта от пшеница е 10 %. От засятата рапица в регион Болярово -18 083 декара са пожънати 12 000, при среден добив 220..

публикувано на 12.07.24 в 16:47

Три терена във „Възраждане“ събират най-голямо одобрение за изграждането на етажен паркинг

Три терена във „Възраждане“ събират най-голямо одобрение в анкетата на Община Бургас за изграждането на етажни паркинги там. В допитването са участвали 1686 души, близо 11 % от регистрираните по настоящ адрес лица в жилищния комплекс към 2024 г. Проучването е направено чрез лични интервюта и онлайн разпространена анкетна форма.  От..

публикувано на 12.07.24 в 16:28

Напредва ремонтът на Дюлинския проход

Напредва основният ремонт на 34 км от път III-906 през Дюлинския проход. Реконструкцията на участъка от Старо Оряхово до Гюльовца стартира в средата на месец май т. г. Пътната отсечка е важна за Черноморието, защото свързва области Варна и Бургас и е алтернативен маршрут на Обзорския и Айтоския проход. В момента на обекта се извършват земни работи,..

публикувано на 12.07.24 в 16:22

„Напоителни системи“ разработи е-Регистър на поливните площи

„Напоителни системи“ разработи първия електронен Регистър на поливните площи в България. Той създава възможност за бърз и лесен достъп до справка за услуга, извършвана от Дружеството. С него ще се поддържа дигитализирана база данни за размера на площите за поливане и водоизточника, чрез който се осигуряват водните маси. Регистърът е съобразен с..

публикувано на 12.07.24 в 15:50

Изложба припомня европейските етнически карти за Македония

Изложба, която ще гостува на 15 юли, понеделник в Бургас, показва Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.). Тя е дело на проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“. Експозицията включва табла с десетки етнографски карти, най-вече на..

публикувано на 12.07.24 в 15:30