Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователни тенденции във "Влез в час":

Белгия измества Нидерландия като дестинация за обучение в чужбина

Красимира Димитрова и Венета Карапеева очертаха тенденциите и новостите при образованието в чужбина


Белгия измества Нидерландия като дестинация за обучение в чужбина. Това стана ясно след форума “Образование за успешна кариера”, който се проведе в Бургас. 

Сърцето на Европа и център на евроинституциите Белгия е все по-предпочитан избор за придобиване на висше образование, посочи в предаването на БНР-Бургас „Влез в час“ Венета Карапеева - консултант програми на английски език в Европа и Япония в бургаския офис на „Едланта- образование в чужбина“:

„По нидерландски и по немски пример висшите учебни заведения също се делят на три вида-класически университети, университетите по приложни науки и академии, т.е. в тази страна кандидат-студентите имат опции в много насоки. Те могат да изучават желаната от тях специалност на няколко езика-официалните езици там са фламандски, френски, немски, но всеки говори английски език, така че това е една много добра алтернатива за хора, които биха желали да получат образование на много високо ниво при доста изгодни такси за обучение. Затова и тя изведнъж стана толкова търсена и модерна. Освен това белгийското правителство въвежда програми и специалности, само когато има нужда от такива.“

 Германия и Австрия остават сред предпочитаните страни за продължаване на висшето образование като новата тенденция е, че все повече бкалавърски програми в двете държави са на английски език.  Предпочитаните специалности обобщава Красимира Димитрова - старши консултант програми в Австрия и Германия:

„Интересът към медицина, психология, инженерни науки и информатика се запазва, но се наблюдава засилен интерес към т.нар. специалности на бъдещето като дигитален маркетинг, киберсигурност. Харесва ни това, че децата не се страхуват да експериментират, да се насочат към трудни, предизвикателни специалности и ги подкрепяме във всеки един момент. Подчертавам отново, че е хубаво на по-ранен етап да бъде проучен процесът на кандидатстване, тъй като има държави, където наистина имат високи академични изисквания към кандидат-студентите. Математиката трябва да бъде на много високо ниво и няма как всичко това да се случи в последния момент.“

В Швеция, Финландия и Дания висшето образование е безплатно, но критериите за прием са високи. Кипър също се явява алтернативна дестинация за българските студенти с програми като медицина и психология на английски език.

Популярност набира Япония, където стипендиите за отличен успех може да достигнат до 100% финансиране на таксите за обучение. Японското правителство има приоритетна цел все повече студенти да посетят страната и да получат образованието си тук, затова и доста висши учебни заведения все повече предлагат програми на английски език, посочват консултантите.  

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски. Съгласно..

публикувано на 26.07.24 в 17:23
Снимката е илюстративна.

Излезе второто класиране за гимназиите

Министерството на образованието и науката публикува второто класиране за гимназиите с прием след 7. клас. То е достъпно чрез системата   https://infopriem.mon.bg/ , в която трябва да се напишат  входящият номер и идентификационен код. Класираните ученици трябва да се запишат между 22-ри и 24 юли.

публикувано на 19.07.24 в 14:17

Сменят директорите в 13 бургаски училища и още 19 в областта

Конкурси за нови директори в 32 училища в област Бургас обяви Регионалното управление на образованието.  13 от тях са в град Бургас, останалите са в Айтос, Карнобат, Несебър, Каблешково, Камено, Слънчев бряг и селата Пирне, Оризаре, Бата, Горица, Струя, Планиница, Череша, Снягово, Трънак, Факия, Лозарево, Съединение. При повечето причината..

публикувано на 19.07.24 в 11:33

Обучиха деца от занималнята на читалище „Асен Златаров" как да опазват горите от пожари

„Безотговорността е най-опасната искра", научиха децата от лятната занималня на Народно читалище „Асен Златаров" - Бургас.  Регионална дирекция по горите в Бургас съвместно с Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ организираха информационно-образователно мероприятие за опазване на горите от пожари сред деца и подрастващи...

публикувано на 17.07.24 в 17:28

Най-желаната специалност от бургаските седмокласници е в Строителната гимназия

Специалността „Строителство и архитектура с английски език“ в ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Бургас е събрала най-голям брой желания в тазгодишния прием след седми клас. Това показва статистиката, изготвена от РУО – Бургас след първото класиране и публикувана на сайта на инспектората. Специалността са посочили общо 878 ученици, което й отрежда първото..

публикувано на 17.07.24 в 10:40

Курс по японски език и култура за ученици през юли в Бургас

Днес е последният срок за записването на двуседмичния курс „Мацури - магията на японските летни фестивали“ ще се проведе в Бургас. Организатори са Филиалът в Бургас на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и Факултета по класически и нови филологии, Катедра Японистика.  Курсът е предназначен за ученици от 7 до 12 клас и ще се провежда всеки..

обновено на 15.07.24 в 10:31

Започва записването на приетите ученици на първо класиране в 8 клас

Започва записването на приетите ученици в 8 клас на първи етап на класирането (до 17 юли, включително). Записването ще става в училището, в което ученикът е класиран. Ако е решил да продължи в следващия етап на класиране, документите се подават в училището, в което е приет кандидат-гимназистът на първия етап. Неприетите ученици на първи етап..

публикувано на 15.07.24 в 08:20