Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият пример:

Младите лекари от УМБАЛ-Бургас с акция по кръводаряване (ВИДЕО)

| обновено на 15.03.23 в 12:38

Младите лекари от УМБАЛ Бургас инициираха за първи път днес акция по кръводаряване. Тя е насочена към онези пациенти на най-голямото здравно заведение в Югоизточна България, които нямат близки, а се нуждаят от редовно кръвопреливане или планова операция. Към тях се присъедини и Асоциацията на студентите медици. Единственото отделение по трансфузионна хематология в Бургаска област захранва  с кръв и кръвни продукти 12 болници, а недостиг има за всички кръвни групи. 

10 лекари и специализанти от различни отделения в болницата се включиха в инициативата.  Заместник-директорът д-р Светослав Тодоров заяви:


„Младите лекари поехме отговорността да дадем добрия пример и да напомним на хората, че е необходимо да се кръводарява и че  ежедневно в големите и малки болници има хора, които се нуждаят от кръв и кръвни продукти. По-скоро се обсъжда темата за кръводаряването, когато има масова авария, голяма катастрофа-тогава се замисляме, а всеки ден има планови операции. Има и много терапевтични отделения по хематология, по онкохематология, където има пациенти, които нямат близки, които да дарят кръв-там необходимостта от кръвопреливане също е съществена. Надявам се да бъдем полезни и на тях по този начин.“


На ден от кръвопреливане се нуждаят минимум 40 души. Недостиг има за всички кръвни групи, посочва д-р Димитър Буковинов, който работи в отделението:

„Кръводарителите са малко. Най-често това са близки на пациенти и идват, за да възстановят изразходваното количество, за да може да имаме кръв за следващия пациент. Последните месеци на ден имаме по 20 човека, което е плашещо за бургаска област, която се развива медицински. По мое наблюдение, хората, които идват да дадат безвъзмездно за който и да е, се броят на пръсти. Ако имаме 5-6 души за цялата седмица, това е нещо голямо. Хората са абдикирали от кръводаряването.“

Удовлетворението е да си свидетел на щастлива развръзка, разказва д-р Буковинов за случай, когато в края на 2020 година дарява кръв, която отива при 32-годишна родилка.  


Лекарят специализант на отделението по „Съдебна медицина“ д-р Стефани Шкетиева също бе сред тези, които се включиха в инициативата:

„Хубаво е тази дейност да се насърчава, защото има недостиг на кръвни продукти, а малко хора се включват. Трябва да има повече гласност, защото с една банка кръв може да се спаси човешки живот. Няма значение при кого отива тази кръв, стига да помогна на някого!“


В акцията се включи и д-р Димитър Рибов, специалист по клинична хематология. В неговото отделение най-често постъпват пациенти, нуждаещи се от постоянно кръвопреливане. Сред тях е 72-годишната Иванка Цолова от село Полски извор, която постъпва в отделението с хемоглобин 40, при норма минимум 120. Жената се лекува с кръвопреливане поне два пъти в месеца. Децата й са в чужбина, а за нея се грижат съседите. Жената споделя: „Това, че днес лекарите дават кръв за нас, за мен е подарък. Благодарение на дарителите живея! Призовавам всички, които са здрави и нямат проблеми – нека да даряват, за такива хора като нас.“

Иванка Цолова се нуждае от кръвопреливане поне два пъти в месеца

В първия ден на акцията се включиха още д-р Йоан Иванов, специализант по хирургия, д-р Лъчезар Иванов от Спешно отделение, д-р Емануела Илиева от Отделение по гастроентерология, д-р Мариана Русева от Отделение по физиотерапия, както и д-р Светлозара Георгиева от Първо отделение по педиатрия.

От Отделението трансфузионна хемагология към УМБАЛ напомнят, че дарителите трябва да са здрави, под 65 годишна възраст, без хронични заболявания, да не приемат медикаменти, да не са били инфекциозно болни в последните 2 седмици, както и да не са консумирали алкохол ден преди даряването. Всеки от тях попълва въпросник преди процедурата. 

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28