Ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф.д-р Добри Ярков и кметът на Община Царево подписаха договор за сътрудничество. Това поставя началото по разкриване на филиал на висшето учебно заведение, като приемът на студентите ще започне през пролетта или най-късно през лятото. Капацитетът на базата, в която ще бъде университетът е за 80 студенти.
Идеята за разкриването на този филиал на Тракийския университет в Царево е от 2 години, като тя се финализира днес, каза кметът Георги Лапчев:
„Не бяха лесни стъпките, които трябваше да извървим. Ректорът ме покани на Академичен съвет, на Ректорски съвет. Говорихме по темата за болница в Царево, за това ,че трябва да има медицинско образование, като университетът предлага такова, но заради забавянето на този проект в „Пирогов“, ще търсим други възможности.
Базата е общинска сграда, в която се помещаваше Българо-германският център. Сега на практика това ще бъде сградата на Тракийския университет. Там има място, в което да живеят студентите, да отсядат преподавателите и да има учебен корпус„“
10 000 студенти от 53 държави се обучават в момента в Тракийския университет. Той е един от мултипрофилните в България. А Царево става третият черноморски град в България, с филиал на Тракийския университет, след Варна и Бургас, каза ректорът проф.Добри Ярков:
„Най-голямата ни сила е в аграрния сектор. Ние сме може би единственият университет, който работи в сферата на аквакултурите. Имаме сериозен капацитет като преподаватели, като научни работници. Една от темите на Института по продоволствена сигурност ще бъде производство на храна от морето. Другата е аграрните специалности. Имаме и академичен и технологичен комплекс, където създаваме демонстрационни центрове в целия аграрен сектор - от земята до трапезата. Имаме вече 1000 животни, внесли сме генетичен потенциал. Работим по дигитализацията на целия производствен процес в аграрния сектор. Педагогиката - много силна специалност.
По отношение на рейтинга нашият университет е в първата седмица. Той е в групата на изследователските университети, работим по проблемите на възобновяемите енергийни източници, използването на слънцето, вятъра, на геотермалната енергия.
Ние сме на второ място по хранителни технологии.
Ще обучим и медицински сестри, лекарски асистенти, защото лятото идват десетки хиляди туристи и до турската граница трябва да обгрижваме на тези хора.
Студентските такси са различни. Имаме 7-8 специалности, които са освободени от такси. За икономиката таксата е около 400-500 лева. От 100-200 до 500 лева, като говорим за студенти - държавна поръчка.“
Професор Ярков допълни още, че само специалисти в три области не се обучават в Тракийския университет. Това са артисти, журналисти и юристи.
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и студенти, които учат педагогика. Работи съвместно с университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Базовото училище е първото еко училище в Централна и Източна Европа. В кратката си история, до този момент,..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..