Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капибари са най-новото попълнение в бургаския зоопарк

Снимка: Община Бургас

Един мъжки и три женски от вида капибара са най-новите обитатели на Зоопарк Бургас. Младите животни вече са адаптирани към новия си дом. 

Екзотичните гризачи са единствени от своя вид в България. Управителят на Зоопарка Кръстьо Дъбов каза за БНР-Бургас, че е трябвало да изчакат 6 месеца, за да може капибарите да бъдат транспортирани в Бургас. За естествения хабитат на екзотичните животни, Кръстьо Дъбов поясни:

"Животните произлизат от долината на Амазонка. Там има вечни наводнения и блата. Капибарите там се хранят с растителност. Температурите са много по-високи от нашите, но ние ще поддържаме умерени градуси, за да може на животните да им е комфортно. Просто температурите не трябва да са под нулата." 

В Зоопарк Бургас се подготвя и контактна зона за капибари, където посетелите ще могат да се снимат с тях и да ги хранят от ръка. Те са кротки и дружелюбни. Могат отлично да общуват с малки деца.

"В контактната зона хората ще могат да влизат при капибарите, да ги хранят и галят.", допълни Кръстьо Дъбов. 

Тежащи между 35 и 65 килограма, капибарите са най-големите гризачи в света. Активни са предимно рано сутрин и късно вечер, през останалото време предпочитат да си почиват в укрития, които са на сушата или във водата. Южноамериканският вид гризачи обича да общуват и с други видове животни.

Относно смяната на часа и дали това влияе на животните в зоопарка по някакъв начин, Кръстьо Дъбов поясни:

"Времето не им се отразява негативно. Животните нямат точен час на ставане или лягане, затова пък, сега със смяната на времето, когато идват служителите, ще трябва да събудят даденото животно, за да му дадат дажбата."

Кампанията по осиновяване на бургаския зоопарк тече. Кръстьо Дъбов коментира:

"Желаещите да осиновят животно, трябва да ни позвънят, за да им обясним процедурата. Осиновителят ще заплаща месечните издръжки на даденото животно, като за всеки вид те са различни. В замяна на това ние ще му предоставим сертификат за осиновител, рекламна площ на паркинга, за да се сложи билборд или какъвто и да е друг вид реклама (ако осиновителят е фирма/предприятие), както и безплатен вход в зоопарка. Ако осиновителят е фирма, всички служители получават безплатен вход."

Повече можете да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

След традиционния за Бургас уикенд на тема "Етно" и мидени деликатеси, следва Палеоуикенд. Акцентът в него ще бъде организираният от Регионален исторически музей - Бургас и Националния природонаучен музей при БАН Палеофест 2024. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия..

обновено на 28.06.24 в 08:43

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27