На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".
Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.
Рисът е една легенда в горското ни царство
Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.
"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .
Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите
Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.
В Бургас предстоят ремонти на улиците „Дебелт“, „Асен Златаров“ и „Оборище“, съобщи зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска в интервю за БНР Бургас. Обществените поръчки вече са обявени, а изпълнението на проектите зависи и от средствата в Закона за държавния бюджет, който депутатите тепърва ще гласуват. „Там хората много си..
Съдия Мартин Данчев встъпи в длъжност заместник-председател на Апелативен съд – Бургас В първия работен ден на 2025 година съдия Мартин Данчев официално встъпи в длъжност „заместник на административния ръководител – заместник-председател“ на Апелативен съд – Бургас, ръководител на Наказателно отделение. Той е назначен с решение на Съдийската колегия на..
От днес започва ремонтът на най- големия пътен инфраструктурен обект в Ямбол. ЖП надлезът на булевард „Европа“ ще остане затворен в продължение на една година. ЖП- надлезът е с дължина 375 метра и основен ремонт не му е правен, откакто е в експлоатация от 1980 година, подчерта директорът на областното пътно управление в Ямбол Галин Костов:..
До края на 2025 година се очаква да приключи строителството на детската болница „Света Анастасия“, ако финансирането не спре. Днес кметът Димитър Николов бе работната площадка. Всички екипи на фирмите, които отговарят за строителството на детската болница са на терен и работят, съобщи градоначалникът. Останалите приоритетни за Община Бургас..
Отиде си дългогодишният директор на Специализираната болница за рехабилитация в Минералните бани – д-р Кирил Младенов, е починал, съобщават негови колеги. Той има големи заслуги за възстановяването на санаториума и ръководи здравното заведение през последните 15 години. Кметът Димитър Николов изказва съболезнования на близките, приятелите и колегите на..
В Болярово ще отбележат Йордановден с литургия, богоявленски водосвет, литийно шествие и ритуално хвърляне на кръста. На 6 януари празникът ще започне в 9:00 часа с отслужване на литургия и богоявленски водосвет в храм "Св. Димитър". Очаква се около 11:00 часа ще тръгне литийното шествие от храма през централната градска част и общината към моста, който..
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%, от 1-ви януари 2025 г. За клиентите на ЕВН скокът в цената на тока е с 8,39%. От КЕВР посочват, че основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия и премиите, е..
От днес цената на питейната вода в Сливен се увеличава с 19,20%. Това е най-високото увеличени за всички области в началото на годината. Цената, която..
В Бургас предстоят ремонти на улиците „Дебелт“, „Асен Златаров“ и „Оборище“, съобщи зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска в интервю за..
До края на 2025 година се очаква да приключи строителството на детската болница „Света Анастасия“, ако финансирането не спре. Днес кметът Димитър..