Колко трябва да бъдат учебниците по един предмет, това беше един от въпросите на провела се среща в София. На нея президентът Румен Радев подчерта, че трябва да има широко обществено обсъждане дали да се учи само по един учебник и дали да има типизирано съдържание на учебниците по предмети като български език и литература, история и география.
Потърсихме за коментар Огнян Маринов, който е дългогодишен преподавател по български език и литература и председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Той обясни, че няма и не е обсъждана обща позиция на синдиката по темата. Затова изрази личното си мнение като учител. Според него трябва да има редуциране на броя на учебниците, но в никакъв случай не трябва да има само един по един предмет:
"Аз съм против да бъде само един учебник, но съм и против да бъдат безкрайно много. Трябва да има някакво ограничение, за мен най-разумна е бройката-три, за да имат и учителите, и учениците право на избор. Ако е само един учебник, хипотетично, ако има някакви проблеми, не е достатъчно добър, нямаш възможността да избереш друг. Ако пък са безкрайно много,както е сега -пет, шест, десет, човек се обърква.Има голям избор, но не знам колко време трябва, за да се прочетат всичките, за да направиш разумен избор. Преподавателите имат необходимия опит, знания и по-бързо могат да преценят кой е по-подходящият учебник.
За хуманитарните предмети задължително трябва да има такъв избор. За природонаучните предмети, не мога да преценя, не съм специалист.Моята специалност е българска филология. Трудно ми е да преценя дали по математика трябва да има три учебника, там трябва вече математиците да кажат.
Затова е и много трудно единна позиция да се изработи."
Огнян Маринов подчерта, че няма отпаднали български автори от учебниците по литература, твърдение, което се разпространява в социалните мрежи.
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст. Достъпът до качествено образование в малките населени места е..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..