Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дюни ли са дюните в Каваци

Или как близо 80% от тях вече не фигурират в специализираната карта

| обновено на 30.03.23 в 15:06
4
Пясъчни дюни - Каваци
Снимка: Тома Белев


Около 80% от площта на пясъчните дюни в Каваци е изключена и не присъства в най-новата специализирана карта в сравнение с предишни заснемания. Позицията е на природозащитника Тома Белев, според когото така се дава зелена светлина за застрояване в района

Междувременно от екоминистерството обявиха, че са изразили особено мнение и не са съгласували картата. Въпреки това тя е приета на заседание на комисия към Агенцията по кадастъра в Бургас.

Петото по поред заснемане на дюните, разположени извън плажове „Каваците – Север“ и „Каваците – Юг“ идентифицира три малки парченца с дюни. То е направено през октомври 2022 година, след възлагане от екоминистерството. Бившият заместник министър на екологията Тома Белев сравнява новата площ с тази от възложено по негово време половин година по-рано заснемане на същите тези дюни:

„Да речем, 80% от тях няма да попаднат в картата. Разбирам да се различават с 10-15%, но 80% - явно целта е друга. Картиране имаше също октомври 2021, преди това 2020, 2011, изобщо много картирания. Явно желанието е да се изключи голяма част от тези имоти там и да могат да се застрояват" 

Протокол от заснемане - октомври 2022 гПротокол от заснемане юни 2022 г.

Белев подчертава още, че последното картиране е извършено от петима експерта, сред които няма нито един фитоценолог /специалист по растителните съобщества/, както изисква наредбата. Не е спазено и подходящото време за заснемането. По думите му то не бива да се извършва през есента, когато видовете са изсъхнали.

Що е то пясъчна дюна? 

От министерството на околната среда и водите информираха, че техен представител не е съгласувал специализираната карта на заседание на комисия към агенция по кадастъра. От там се мотивират със същественото разминаване в определянето на границите на пясъчните дюни при неколкократните им заснемания.

Декларират още, че през последните две години те са извършени от учени и експерти, притежаващи необходимия опит и експертиза. Различните специфики на дюните създават предпоставки за различни интерпретации, посочват от министерството и добавят, че е необходимо прецизиране на концепцията и критериите за определяне на пясъчните дюни.   

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25

Ретро уикенд от 5 до 7 юли в Бургас

Ретро уикенд ще предложи Община Бургас в края на седмицата. Поредното тематично събитие ще се проведе в периода 5-7 юли, а програмата му включва ден на китайската култура с много активности, киноложка изложба, Гръцка вечер на остров Света Анастасия, както и интересни събития, свързани с духовността и изкуството на Изтока - тридневното събитие в КЦ..

публикувано на 01.07.24 в 11:24
Сниката е илюстративна

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. В нея ще се включват и командировани фискални инспектори от вътрешността на страната. До края на сезона предстоят над 6 000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони, паркинги и..

публикувано на 01.07.24 в 10:19