Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога за първи път да заведем детето на ортодонт?

| обновено на 12.04.23 в 16:05

Корекцията на зъбно-челюстните деформации в ранната възраст е по-лесна и по-безболезнена. Децата са по-мотивирани, а и се предотвратят усложенията, които могат да възникнат в бъдеще. Това коментира в предаването „Без направление“ ортодонтът д-р Татяна Донева и посочи методите за лечение:

"Единият вариант е с трейнъри, т.нар. силиконови апаратчета, лингвална пластинка, фиксирана техника или брекети, както е по-известно при повечето родители. Също така и лечение с алайнери, което е и най-новото в момента. Това са прозрачни шини, които са с различен период на носене. Взимаме отпечатък, който след това бива сканиран. много добре анализиран, след което фирмата ни връща план за лечение, в който ние активно участваме-конкретен брой алйнери, които биха могли да подредят зъбките на детето."

Заедно с родителите се обсъжда кой вариант е най-подходящ, уточнява д-р Донева. Важно е ина каква възраст започва лечението. За дете на 7 години поставянето на брекети не е препоръчително, според специалистът. В тази възраст се започва най-често с лингвалните пластинки-те са приятни за децата, снемаеми апарати, могат да бъдат почиствани, могат и да се хранят без тях. Индикацията за носене е около 15 часа. За децата тези пластинки са вид аксесоар-избират цветове и картинки. 


Около 7-та година на детето е подходящото време за първо посещение при ортодонт. Съветваме родителите да идват за ортодонтска консултация с рентгенови снимки, добави още д-р Донева:

"Първият ортодонтски преглед не винаги е свързан с лечение. Ние следим и за вредни навици като смучене на пръста, хапане на химикалки, инфантилното преглъщане. Например, дишането през устата е нещо, което причинява доста зъбно-челюстни деформации. Често насочваме пациентите към консултация с други специалисти като логопед, УНГ, хирург."
Кърменето е най-правилният начин за развитието на челюстите. Ако майката няма възможност да кърми, е добре да се ползва биберон с анатомична форма, но след 1.5 година на детето той трябва да бъде махнат. Едни от най-тежките деформации се дължат на дългата употреба на биберон като например отворената захапка, посочва специалистът.
Профилактиката е най-важна, стараем се веднъж или два пъти годишно да правим безплатни прегледи, които оповестяваме по подобаваш начин, добавя д-р Донева. 

Д-р Татяна Донева е главен лекар в денталната клиника „Ортодент“. Завършила е Факултета по Дентална медицина към Медицинския университет-Варна и оттогава работи в клиниката. Определя ортодонтията и работата с деца като своя страст, затова още по време на следването си се насочва в тази област, като четири години работи със специалист-ортодонт. След завършването си посещава множество международни и национални сертифицирани курсове, лекции и семинари за развитие на професионалната си квалификация.

Повече чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Петя Янакиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37