Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първите великденски картички в България

Снимка: Издателство „Изток-Запад“

През 60-те години на XIX в. в Западна Европа се появяват т. нар. „отворени пощенски карти“ –картички без плик, с адреси на получателя и изпращача от едната страна и текст от другата, предтечи на поздравителните. След известно колебание, свързано с това, че всеки може да прочете какво пише подателят, изпращането им става масово, а България е една от първите държави в Европа, която разрешава производството и изпращането на пощенски картички.

Българските картички от този тип се появяват веднага след Освобождението – през 1879 г., а малко по-късно навлизат и познатите ни празнични честитки. За съжаление, липсата на какъвто и да е интерес към тях досега прави невъзможно проучването или събирането им.

В България нямаме нито една държавна колекция, възможно е у някои колекционери да има такива сбирки, но те са недостъпни – обяснява д-р Петър Величков, литературен историк, журналист и поет, който пръв събира в книга великолепни образци на великденско-пролетни картички, останали в България. – В целия свят, включително и у нас, тази картичка има задача да бъде изпратена и да достави радост на този, който я получава, след което обикновено се изхвърля. Но тъй като тези картички са били мили спомени за получателите, много от тях са ги съхранявали и така те са достигнали до нас.“

Първата българска великденска картичка, която притежава колекционерът, е от 1898 година. Представлява цветна литография на сцена на Христовото Възкресение в серия от картини. Текстът на лицевата страна гласи: „Христос Воскресе!“ и е отпечатана в гр. Самоков от издателство „Братя Лесичеви“.

В луксозното и най-пълното до този момент издание „Великденски и пролетни картички от Третото българско царство“ (1878-1946) преобладават западноевропейските образци, основно от Германия, която е първенец по производство, качество и разпространение. Около 1910 г. български книжари и продавачи на илюстрирани великденски картички започват да поръчват специални тиражи за България с надпис на български език. През целия период честитките често са орелефни (вълнообразни по края – бел.ред.), цветни, с характерни сюжети – деца, великденски заек, червено яйце, пиленца, кокошки, агнета, букети. Малко са религиозните сюжети около разпятието и възкръсването на Иисус Христос.

През 20-30 години на миналия век обаче в България се появяват детски списания и книги, илюстрирани от известни български художници като Вадим Лазаркевич, Илия Бешков, Георги Атанасов и др. Именно този интерес към детската илюстрация предопределя и големия бум на оригиналните вече български великденски и пролетни честитки.

„Аз започнах да събирам тези картички главно заради българския момент в тяхната история – споделя д-р Петър Величков в интервю на Десислава Семковска от Радио България. – Българските художници привнасят много нови моменти от фолклора, от етнографията, от типажа на лицата, те са с по-свежи цветове и много по-голямо изкуство. Неслучайно българската картичка става изключително популярна, така че западноевропейската ѝ отстъпва своето място. Някои от картичките на Георги Атанасов със своя златен печат, свежест на цветовете, прекрасни моменти от Великден, Гергьовден, други пролетни празници - нямат равни.“

В периода след 1944 (до 1989) г., когато религията е забранена и празници като Коледа и Великден също не са желани, тези картички преминават в нелегалност. Много художници рисуват на ръка един и същи сюжет 50-100 пъти, честитките се продават на черно или се подаряват на приятели.

„Този момент от историята на великденската картичка трудно може да се възстанови, макар че след 1989 г. много от тях излязоха на антикварния пазар – категоричен е д-р Величков. – Надявам се някой от по-младите хора някой ден да се посвети и разгледа тази картичка в цялата ѝ пълнота. Тя не е по официален повод, тя е един интимен момент, в който подателят иска да зарадва получателя. Доколко е успял – не знаем, но гледайки самата картичка и изображението на нея и текста, който той е написал, навлизаме в едни душевности, интимни преживявания, които са малко чужди за съвременния човек, но не е лошо да си ги припомним.“

Снимките са любезно предоставени от издателство „Изток-Запад“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Чанка Коралска, зам.-кмет на Бургас по строителството

Инж. Коралска: Планираме ремонти на улиците „Дебелт“, „Асен Златаров“ и „Оборище“

В Бургас предстоят ремонти на улиците „Дебелт“, „Асен Златаров“ и „Оборище“, съобщи зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска в интервю за БНР Бургас. Обществените поръчки вече са обявени, а изпълнението на проектите зависи и от средствата в Закона за държавния бюджет, който депутатите тепърва ще гласуват. „Там хората много си..

публикувано на 02.01.25 в 17:01

Съдия Мартин Данчев е новият зам.-председател на Апелативния съд в Бургас

Съдия Мартин Данчев встъпи в длъжност заместник-председател на Апелативен съд – Бургас В първия работен ден на 2025 година съдия Мартин Данчев официално встъпи в длъжност „заместник на административния ръководител – заместник-председател“ на Апелативен съд – Бургас, ръководител на Наказателно отделение. Той е назначен с решение на Съдийската колегия на..

публикувано на 02.01.25 в 14:42

Започва ремонтът на жп надлеза на бул. „Европа“ в Ямбол

От днес започва ремонтът на най- големия пътен инфраструктурен обект в Ямбол. ЖП надлезът на булевард „Европа“ ще остане затворен в продължение на една година. ЖП- надлезът е с дължина 375 метра и основен ремонт не му е правен, откакто е в експлоатация от 1980 година, подчерта директорът на областното пътно управление в Ямбол Галин Костов:..

публикувано на 02.01.25 в 14:23

Димитър Николов: Детската болница и Южния обход са приоритетните обекти на 2025 г.

До края на 2025 година се очаква да приключи строителството на детската болница „Света Анастасия“, ако финансирането не спре. Днес кметът Димитър Николов бе работната площадка. Всички екипи на фирмите, които отговарят за строителството на детската болница са на терен и работят, съобщи градоначалникът. Останалите приоритетни за Община Бургас..

обновено на 02.01.25 в 14:02
д-р Кирил Младенов

Отиде си д-р Кирил Младенов, директор на Спец. болница за рехабилитация

Отиде си дългогодишният директор на Специализираната болница за рехабилитация в Минералните бани – д-р Кирил Младенов, е починал, съобщават негови колеги. Той има големи заслуги за възстановяването на санаториума и ръководи здравното заведение през последните 15 години. Кметът Димитър Николов изказва съболезнования на близките, приятелите и колегите на..

публикувано на 02.01.25 в 13:40
Йордановден, литийно шествие в Болярово, архив

Болярово отбелязва тържествено Богоявление и тази година

В Болярово ще отбележат Йордановден с литургия, богоявленски водосвет, литийно шествие и ритуално хвърляне на кръста. На 6 януари празникът ще започне в 9:00 часа с отслужване на литургия и богоявленски водосвет в храм "Св. Димитър". Очаква се около 11:00 часа ще тръгне литийното шествие от храма през централната градска част и общината към моста, който..

публикувано на 02.01.25 в 08:17

КЕВР: С 8,39% поскъпва електроенергията за клиентите на ЕВН

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%, от 1-ви януари 2025 г. За клиентите на ЕВН скокът в цената на тока е с 8,39%. От КЕВР посочват, че основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия и премиите, е..

публикувано на 02.01.25 в 07:15