Светлана Кръстева живее в София, изучавала е културология и право, а днес работи като юрист в ИТ сферата. Винаги обаче е имала афинитет към бижутата. Преди две години, по време на ковид пандемията, тя се намира в ситуация, която я кара да преосмисли ежедневието си. „Реших, че трябва да правя нещо, което ми носи чисто удоволствие от създаването му. Тогава се реших, че е време вече да премина към по-сериозна крачка в бижутерията. Записах се на професионален курс, т.е. аз съм професионален бижутер, с необходимите документи за това. След това го превърнах в бизнес, тъй като това, ако остане хоби, би било едно много скъпо хоби“, разказа Светлана.
Така постепенно тя започва да изработва бижута от сребро с различни видове камъни. „В миналото бижутерията се е наричала куюмджийство, още се нарича огнен занаят. Без участието на огън много трудно бих могла да работя сребро. Много приятен за работа материал“, допълни Светлана. Относно избора на точните камъни, тя посочва, че това е интуитивен процес. „Разчитам на чисто визуалното привличане. Виждам камъка и си представям как бих могла да го облека в сребро, така че да покажа неговата красота в най-голяма степен“, разказа тя.
Камъните ги поръчва от различни търговци и страни като САЩ и Тайланд. Любимият й камък обаче остава турмалинът, заради разнообразието си от цветове, даващо предпоставка за развитие и на въображението.
Оказва се, че макар и малко да е позабравен занаятът на бижутерите, то интересът към ръчно направените накити расте.
„Моите клиенти търсят уникални бижута. Такива, каквито не се срещат често по магазините или в масовата бижутерия. Повечето от бижутата, които създавам са единични бройки. Това се дължи на специфичната форма на турмалина, с който работя, тъй като той не е калиброван. Това означава, че няма определен стандартен размер. Всяко камъче има своята форма. Това прави бижуто уникално“, посочи Светлана.
Според нея създаването на продукт чрез ръцете си дава усещането за смисленост.
2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..
Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението..