Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Портал към висините: Уроците на Еверест

Димитър Георгиев е химик и любител планинар, но наскоро е открил свое ново призвание – писателството

Димитър Георгиев
Снимка: БНР Бургас

Еверест по нищо не отстъпва на нашите пейзажи по планините, твърди Димитър Георгиев, автор на пътеписа „Непал, базов лагер Еверест… Портал към висините…“ Той е от Бургас и това е първа негова творба. Химик по професия, Георгиев е любител-планинар от години. След като сбъдва една от мечтите си – да отиде до базовия лагер на връх Еверест, изживяването го вдъхновява и спонтанно записва впечатленията си. Резултатът – неговия писателски дебют. Пътеписът обаче не преразказва само видяното:

„Също така включва мои лични духовни преживявания, защото качването по този маршрут неминуемо е свързан с такова преживяване“, обясни Димитър Георгиев. По думите му всеки може да се запише за подобно пътуване, стига да е в добро здраве.

„Наш спътник беше американец на 74 години, който се качи с нас“, даде пример авторът. 

Най-голямо впечатление на Димитър Георгиев обаче прави духовността на местните. „Тези хора, въпреки голямата си бедност, са много усмихнати и много отзивчиви. Не срещнах високомерие, не срещнах някакво отчуждение“, припомня си той. Ние на запад не сме най-развитите, категоричен е Георгиев и според него има какво да научим от хората в Непал.

„Там като видиш това море от хора на прага на бедността, а щастливи до безкрайност, и се учудваш на какво се радват толкова. Някак си са по-свободни според мене“, даде гласност на разсъжденията си Димитър Георгиев. Всичко това го е подтикнало да излее впечатленията си върху белите листи.

Авторът от малък проявява интерес към четенето и знанието. Затова написването на книга е дошло естествено за него след пътешествието до източната страна. Според него трябва повече хора да описват преживяванията си в писмена форма:

„Малцина се наемат да напишат книга, защото изисква търпение, воля, постоянство“, разкрива Димитър Георгиев. Той заръча на българите да пътват и да се откъснат от ежедневието си.

„Да наблюдават какво се случва с тях и пространството около тях, когато променят своята рутина“, допълни химикът.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова

Мария Бакалова на фестивала в Кан с рокля, рисувана от българка

Актрисата Мария Бакалова предизвика възхищение при появата си на тазгодишния Международен филмов фестивал в Кан. Българката присъства лично на премиерата на най-новия филм с нейно участие "Стажантът", определен от западните медии като едно от най-очакваните събития на фестивала и включен в състезателната програма на форума. Бакалова..

публикувано на 22.05.24 в 10:57

Кино фестивал в Бургас дава шанс на младежите да бъдат жури

За девета поредна година Международен филмов фестивал Бургас /   Burgas  Internationa l Film Festival  ще даде уникалната възможност на младежите, изкушени от седмото изкуство, не само да се насладят на селектираната програма, а реално да участват в оценяването на филмовите продукции, като част от Младежко жури...

публикувано на 21.05.24 в 13:02

В Созопол идва комисия от МК след находките на терена за новата автогара

Приключва първият етап от разкопките на мястото, където ще бъде построена новата автогара в Созопол. Археолозите слязоха на повече от 6 метра дълбочина и ровът трябва да се укрепи, преди да продължат надолу. Директорът на археологическия музей в Созопол и един от ръководителите на разкопките Димитър Недев обобщи откритото до момента. Разкрит е..

публикувано на 20.05.24 в 15:38

Центърът по подводна археология продължава с проучванията на пристанището на Созопол

Център за подводна археология започна новият археологически сезон в акваторията на о. Св. Св. Кирик и Юлита, Созопол. Проучванията там се провеждат за трета година, защото  пристанището там е многослоен археологически обект с материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранна бронзова и късно халколитна епохи. Мястото..

публикувано на 20.05.24 в 13:19

Неда Загорска изработва фолклорни носии, четнически униформи и текстилни изделия

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 19.05.24 в 17:30
Веселин и автобусът, който ще се превърне в сърф кемп

Веселин Деспотов превръща стар автобус в сърф кемпер и ще обикаля по Черноморието

Веселин Деспотов е от София. Той е собственик на специализиран парк в Царево, насочен към екстремните спортове, отдиха и почивката. Веселин е сърфист, затова и е решил да трансформира автобус в сърф кемп , с който да обикаля както по Черноморието, така и из Европа, но специфичното е, че ще организира и secret parties /“тайни партита“/. Той..

обновено на 19.05.24 в 15:48

Бижута с куркума, спирулина и кафе? Защо не!

Бижута с подправки? Защо не! Десислава Петрова забърква куркума, черен пипер, спирулина и морска сол във вълшебни обици, които освен, че са елегантни и еко, носят и свой аромат. За предаването „Ева в неделя“ тя сподели, че от малка е запленена от изкуството   и въпреки, че работи като графичен дизайнер все я тегли да създава красота с ръцете си:..

публикувано на 19.05.24 в 14:00