Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SLAPP делата и цената на свободата на словото в България

Снимка: БГНЕС



Все повече SLAPP дела в страната се променят от наказателни в граждански, но за по-големи суми за обезщетение. Това показа доклад на тема „Цената на свободата на словото. Анализ на съдебните производства с характеристиките на SLAPP в България“, изготвен от екип на Фондацията „Антикорупционен фонд“. В него се разглежда практиката на 65 подобни производства през последните 20 години. Целта на този тип „дела шамари“ е да се окаже натиск върху медии и граждански организации, които в публикациите си подлагат дейността на влиятелни личности – политици или бизнесмени, на критика или негативна оценка.

Делата, които са анализирани, са в периода от 2000 г. до март 2023 г. Първоначално са преобладавали тези с наказателен характер, като постепенно те са изместени от гражданските. Прави впечатление и че размерът на исканите обезщетения е започнал да се увеличава. Посочен е пример с две подобни висящи дела в момента с искове за обезщетения по 1 млн. лева.

„Статистиката показва, че по-голямата част от делата приключват в полза на журналистите. И в двата случая – и от гражданските, и от наказателните, над 80 % приключват в ползва на журналистите. Въпреки това ние считаме, че има повод за притеснение, защото тези 12.5 %, които са приключили граждански дела в полза на инициаторите на производството, съответно 14 % с осъдителни присъди по наказателните дела, това не са просто едни цифри, а срещу тях стоят конкретни журналисти, активисти, които са били осъдени“, коментира един от авторите на доклада адвокат Лора Георгиева.

Според нея, могат да се предприемат редица законодателни промени, за да се противодейства на този тип дела. Тя посочи като пример декриминализирането на делата за обида и клевета. Други мерки са – даването на публичност на подобен тип производства и извършването на мониторинг, за да има по-точна статистика.

Според Емилия Димитрова – Данкова, редактор и собственик на сайта „Севлиево онлайн“, подобен тип SLAPP дела се срещат рядко срещу регионални медии във вътрешността на страната. Като причина тя посочва, че все по-малко регионални журналисти се занимават с критична и разследваща журналистика. Преди няколко години срещу Емилия Данкова също е било заведено дело, с характеристиките на SLAPP.

Неин разследващ материал е по сигнал за злоупотреба на държавен служител в Габрово. „Тогавашният директор на Дирекция „Социално подпомагане“ в Габрово се оказа, че е и собственик на частен дом за стари хора в едно габровско село.  Официално домът се водеше на дъщеря й на въпросния директор, но имаше всякакви индикации, че тя всъщност е човекът, който ръководи и дирижира дейността на това частно социално заведение“, разказа журналистът. Тя допълни, че държавният служител е насочвал хора именно към частния дом, вместо към държавните социални институции. След поредица от материали и проверка от страна на компетентните институции, е последвало дело срещу журналиста и издателя, публикувал материалите, както и иск за обезщетение в размер на 10 000 лв. Делото е продължило над 1 година и е спечелено от Емилия Данкова на две инстанции. Въпреки това подобно производство няма как да не се отрази както лично, така и професионално на журналиста.

„Кошмарно е. Едно е да влезеш с репортерския си тефтер в съда, съвсем друго е да застанеш на скамейката на хората, които трябва да отговарят за нещо. В случая аз трябваше да отговарям за това, че съм изнесла една истина, само факти. Не е притеснително, то е съсипващо да бъдеш подсъдим. 10 000 лв. за един регионален журналист са много сериозна сума. За никого не е тайна, че журналистиката, особено във вътрешността на страната и за малките медии не носи пари. Притеснително е в личен план, но и професионално оказва влияние. Започваш да теглиш всяка дума, която пишеш. Започваш да проверяваш дори повече отколкото е необходимо информацията, с която работиш. Налагаш си автоцензура“, коментира Емилия Данкова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха двама криминално проявени за кражби от кафе автомати в Бургас

Полицаи задържаха 24-годишен мъж от Сливен, откраднал 500 лева от вендинг кафе автомат на бургаската улица „Христо Ботев“. Мъжът е с предишни криминални прояви. Той откраднал парите, чрез разбиване на монетника на машината. Инцидентът е станал точно преди месец. Задържан е и мъж, разбил кафе автомат на главната улица „Александровска“ на 27..

публикувано на 07.02.25 в 09:49

Засилен контрол на пътя разпореди главният секретар на МВР

Изпълняващият функцията главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков разпореди засилен контрол на пътя. Целта е опазване на обществения ред и сигурността, спазване на правилата за движение и недопускане на пътнотранспортни произшествия.  В часовите пояси, когато движението е натоварено, ще се проведат масирани полицейски операции. По време..

публикувано на 07.02.25 в 08:10

Полицейска акция се провежда в Сливенския участък на автомагистрала „Тракия“

Специализирана полицейска акция се провежда по автомагистрала „Тракия“ в Сливенския участък от няколко дни. Наблюдава се за движение в аварийната лента, спиране и престой, както и за движение в насрещното платно. Проверява се техническата изправност на автомобилите, фарове и чистачки.  В операцията са включени и цивилни автомобили, които следят..

публикувано на 06.02.25 в 17:00
архив

В автомобил откриха пистолет със заличени номера и заглушител

Около 21 часа снощи,  в района до бл. 279 в бургаския комплекс „Меден рудник“, на бул. „Ал.Георгиев-Коджакафалията“, служители от сектор „Специализирани полицейски сили“ към ОДМВР - Бургас са извършили проверка на кола, с бургаска регистрация, управлявана от 25-годишен криминално проявен мъж от Бургас. В купето под дясната предна седалка полицаите..

публикувано на 06.02.25 в 08:48

Полицаи иззеха автомобил от водач, шофирал с 1,49 промила

Снощи, около 22:50 ч. в руенското село Люляково полицаи от Районно управление – Руен са прели за рутинна проверка лек автомобил, с бургаска регистрация. Той е управляван от 55-годишен мъж от селото. Установено е, че водачът шофира след употреба на алкохол с концентрация - 1.49 промила. Това е показал тестът с дрегер. Мъжът е задържан за срок до 24..

публикувано на 06.02.25 в 08:32

Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента

Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента. Те засягат въвеждането на новите европейски директиви в тази област. Депутатите от Комисията по електронно управление ще изслушат представители на институциите заради кибератаката, блокирала работата на съдилища в края на януари. Промените са съобразени с редица европейски..

публикувано на 06.02.25 в 08:15
снимката е илюстративна

Контрабандни златни накити и цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха контрабанди златни накити и цигари на стойност над 100 000 лева. Те са били укрити в лек автомобил. Превозното средство е влизало от Турция за Румъния през България. В автомобила е пътувало семейство румънски граждани. В зоната за митнически контрол водачът и неговата съпруга са заявили, че..

публикувано на 05.02.25 в 11:00