Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между 10 и 20% по-скъпи ще са чадърите и шезлонгите по Южното Черноморие

| обновено на 27.04.23 в 13:17

Между 10 и 20% по-скъпи ще са чадърите и шезлонгите по Южното Черноморие това лято. Това обяви в предаването за туризъм „Виа понтика“ заместник-председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Николай Димитров. Всичко в държавата се е вдигнало, цените на услугите по българските плажове няма да правят изключение това лято, посочи той:

„Тази година нашите наеми ще бъдат индексирани с 15.3%, съобщи министърът. Предходният месец информацията беше друга-за 17.8%. Тези наемни такси се вдигат всяка година. Заплатите и осигуровките също се вдигнаха между 20 и 30%-ние няма как да избягаме това. Да не говорим за поскъпването на водата. Миналата година плащах 3.26 за кубик, тази година ще плащам 5.22 за кубик. Десетки хиляди левове се плащат само за душовете, които посетителите ползват.“


До края на седмицата Димитров ще направи своя финансов разчет:

„Най-вероятно ще запазя цената на чадър от 8 лева, а с 1 лев ще вдигна цената на шезлонга на 7 лева. Нямам друга възможност да компенсирам вдигането на наема и повишаването на разходите. Комплектът беше 20, сега вероятно ще е 22 лева.

В неизгодна позиция са стопаните на плажове, за които договорите са сключвани преди 6-7 години и таванът на цената е много нисък, но и колосалните суми, които се появиха за плажни принадлежности не са реални, коментира още концесионерът лансираната информация от последните процедури за сключване на договори:

„Информацията, която излезе за чадъри и шезлонги на цени между 30 и 50 лева, и министърът го каза-това е една презастраховка за по-дълъг период от време. Можеше ли някой до преди 2 години да предположи тази инфлация, на която всички сме свидетели! Хоризонтът, който се са заложили в договорите е по-далечен. Пазарът определя цената, на която ще се предоставят тези услуги.“


Въпреки капризите на морската пролет подготовката на плажните ивици за новия летен сезон вече е в ход. Концесионерът на Крайморие поясни:

"Стъпките са-депонираният през есенно-зимния период пясък се разстила обратно там, където морето е изяло част от ивицата или е я е оголило до почва или кал, а на места и до скали. След което заравняваме ивицата с помощта на техника, пресяваме, почистваме. Обезпаразитяваме задължително. От 1 юни назначаваме и първите спасители, които са одобрени по схема, оборудваме медицинския пункт."


На този плаж ще има 10 спасители и 3 медицински лица. Плажът е единственият сертифициран у нас за достъпност на хора с увреждания. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59