Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемите с „Ясна поляна“ започват още през 2020 г., държавата е знаела миналото лято (обновена)

| обновено на 04.05.23 в 15:10

Летният сезон вече чука на вратата, а ремонт на пречиствателната станция на яз. „Ясна поляна“ още не е започнал, няма все още и избрана фирма да го прави. Днес тепърва ще се отварят ценовите оферти за това. Оказва се, че държавата е знаела за проблема, който може да доведе до режим на водата за този сезон още в началото на миналото лято.

На пресконференция наскоро, регионалният министър Иван Шишков обвини ВиК в бездействие по отношение на авариралата пречиствателна станция на яз. Ясна поляна. И каза, че насред лято ще трябва да се прави ремонта. Оказва се, че същото министерство е било уведомено за проблема още в началото на юли, миналата година. А самият казус започва още през 2020 г.

От известно време насам, журналистическите ни запитвания към МРРБ остават без отговор. Особено тези, касаещи ВиК – Бургас и въпросния язовир. Затова отправихме искане по Закона за достъп до обществена информация да ни бъде предоставена цялата кореспонденция между ВиК; областна администрация – Бургас, МРРБ и българския ВиК холдинг.

На 5 юли, директорът на водното дружество Ганчо Тенев, изпраща писмо до принципала – министерството, с копие до холдинга и ВиК асоциацията. В него той пише, че първите проблеми са се появили още през 2020 г. Установява се, че два бързи пясъчни филтъра работят неефективно. Тъй като пълният им ремонт е труден и свързан със спирането на работата им, ВиК взели решение станцията да работи през лятото по този начин. На следващата година се констатира същия проблем при други два филтъра. Едва тогава, от ВиК започват поетапно действия за ремонт, когато се установява пропадане. За целта се изпразва резервоара на станцията, водата се спира за няколко часа и се забелязва разрушаване и деформация на носещите му греди, разрушаване на опори и разкъсвания по бетоновата плоча. Тъй като, за да се извършат ремонтни дейности, трябва да се спре водата за южното Черноморие за неустановен период от време, от дружеството предлагат вариант да се монтират потапяеми помпи, пясъчни филтри и да се изгради резервоар. За да се случи това, се налага цялостно обследване на конструкцията от специализирана лаборатория и да се проведе работна среща между ВиК, МРРБ и ВиК холдинга. Проектирането и строително – монтажните работи трябва да се извършат в спешен порядък, информират от дружествово. Конструктивното становище е изготвено през 2022 г.

И оттук будят недоумение следните факти – защо, след като още през 2020 г. от ВиК забелязват проблем, алармират за него едва през 2022 г.? Да не говорим за започване на определени дейности, а се чака ситуацията да стане аварийна. Проблемът е и държавен – какво е направило регионалното министерство, начело на което, в това време, е Гроздан Караджов? От предоставените ни документи не се вижда МРРБ или който и да е държавен орган да са предприели нещо по въпроса, докато не се стига до зимата на миналата година. Тогава вече беше обявено официално, че ситуацията е аварийна и трябва да се действа в спешен порядък. Само че ремонтни дейности още не са започнали.

През септември, Ганчо Тенев обявява обществена поръчка за проектиране и авторски надзор на филтърно и помпено стъпало на пречистванелната станция. Избрана е фирма „Екогарант – С“, с която е сключен и договор, за около 70 000 лв. Издадено и е разрешително за строеж от страна на Община Приморско. И досега – нищо. Преди седмица, от ВиК пишат нови писма, в които да напомнят за спешността на проблема и че са посочили график за спиране на водата, за извършване на ремонтни дейности – веднъж седмично. Посочва се в писмото, че ремонтните дейности трябва да приключат най-късно до средата на юни, иначе ще се създаде неудобство за местните жители и за гостите. И за пореден път се напомня, че работещите филтри на станцията, могат да пречистват вода само за сегашния брой на хората в Созопол, Приморско и Царево и не могат да пречистват нужните количества за лятото, когато дойдат туристите. Което ще доведе до режим на водоподаването.

А за да бъде изградена нова, дублираща система, се налага да бъде осигурено финансиране от държавния бюджет; да бъде обявена обществена поръчка; да се изработят, доставят и монтират филтрите. Което, моето мнение на лаик, е че няма как да се случи до началото на летния сезон. 

От ВиК - Бургас изпратиха уточнение относно публикуваната статия, публикуваме го без редакторска намеса:

"Филтърните клетки, при които е констатиран проблем през 2020г. и резервоара за филтрувана вода, където през 2022г. е установен конструктивен проблем, са два различни компонента на едно съоръжение, а именно филтърен корпус. Двата проблема не са свързани помежду си и информацията, че съществува от 2020г. е невярна. Ремонтът на филтърните клетки е извършен поетапно със собствени на дружеството сили и не са установени конструктивни нарушения на клетките. Именно в последния етап при извършване ремонта на филтърните клетки през 2022г. се установява проблем в конструкцията на плочата на резервоара за филтрувана вода. След тази констатация е извършено планово спиране, изчерпване на резервоара и оглед от конструктор на съоръжението, а впоследствие след неговото становище са уведомени компетентните институции", информират от ВиК - Бургас. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От днес

Лятна автобусна линия вече свързва "Меден рудник" с Крайморие

Лятна автобусна линия свързва от днес  жилищен комплекс "Меден рудник" с квартал Крайморие, съобщи "Бургасбус". Автобус 17А се обслужва само в събота и неделя. Маршрутът му от "Меден рудник" е: ул. “Въстаническа” – бул. “Захари Стоянов” – ул. „”Александър Георгиев Коджакафалията” – ул. “Петрова нива” – ул. “Апостол Войвода” – бул. “Захари Стоянов”..

публикувано на 13.07.24 в 11:37

Катастрофа край Крайморие, осем са ранените (ОБНОВЕНА)

Осем са пострадалите откарани в “Шокова зала” към УМБАЛ - Бургас в резултат на катастрофата, възникнала по пътя Созопол - Бургас, непосредствено след пътен възел “Крайморие”, съобщиха от полицията. Пътният инцидент е възникнал около 19.45 ч. При неустановени до момента причини се е стигнало до сблъсък между микробус “Мерцедес” , управляван от 41..

публикувано на 12.07.24 в 21:05
Снимката  илюстративна

Горят сухи треви и храсти между елховските села Гранитово и Мелница (ОБНОВЕНА)

Разпространението на пожара между елховските села Гранитово и Мелница е ограничено към населените места, но борбата с огъня продължава. На мястото са пет противопожарни автомобила и 20 огнеборци. Включени са и гранични и горски служители В утрешния ден в потушаването ще се включат военни и тежка верижна техника. Над 1000 декара сухи треви и храсти..

публикувано на 12.07.24 в 20:47

В Болярово продължава жътвата на пшеницата

Жътвената кампания в Община Болярово при ечемика е приключила при среден добив 520 кг от декар, съобщиха от администрацията. Жътвата на пшеницата продължава. Пожънати са 65 000 декара, при среден добив 520 кг/декар. Неприбраната реколта от пшеница е 10 %. От засятата рапица в регион Болярово -18 083 декара са пожънати 12 000, при среден добив 220..

публикувано на 12.07.24 в 16:47

Три терена във „Възраждане“ събират най-голямо одобрение за изграждането на етажен паркинг

Три терена във „Възраждане“ събират най-голямо одобрение в анкетата на Община Бургас за изграждането на етажни паркинги там. В допитването са участвали 1686 души, близо 11 % от регистрираните по настоящ адрес лица в жилищния комплекс към 2024 г. Проучването е направено чрез лични интервюта и онлайн разпространена анкетна форма.  От..

публикувано на 12.07.24 в 16:28

Напредва ремонтът на Дюлинския проход

Напредва основният ремонт на 34 км от път III-906 през Дюлинския проход. Реконструкцията на участъка от Старо Оряхово до Гюльовца стартира в средата на месец май т. г. Пътната отсечка е важна за Черноморието, защото свързва области Варна и Бургас и е алтернативен маршрут на Обзорския и Айтоския проход. В момента на обекта се извършват земни работи,..

публикувано на 12.07.24 в 16:22

„Напоителни системи“ разработи е-Регистър на поливните площи

„Напоителни системи“ разработи първия електронен Регистър на поливните площи в България. Той създава възможност за бърз и лесен достъп до справка за услуга, извършвана от Дружеството. С него ще се поддържа дигитализирана база данни за размера на площите за поливане и водоизточника, чрез който се осигуряват водните маси. Регистърът е съобразен с..

публикувано на 12.07.24 в 15:50