Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След реставрация на Бракаловата къща

Откриват обновения Етнографски музей на Бургас (снимки и видео)

Церемонията ще е днес /12 май / в навечерието на Нощта на музеите

Реставрацията на най-старата сграда в морския град, Бракаловата къща, където се намира Етнографския музей, продължи повече от 2 години. Тя е построена през 1872 г. от бившия кмет Димитър Бракалов, помогнал много за утвърждаването на Бургас като център на Югоизточна България след Освобождението.

Сградата на Етнографския музей е една от най - емблематичните в Бургас и единствената запазена в така наречения Цариградски стил. В миналото тя е била хотел, използвана е и за детска градина. Етнографската експозиция е представена тук от 1980 година.


„Сбъдна се една наша мечта! Сега имаме ремонтирана сграда на музея, обновена експозиция, но и осъществихме и една концепция за изграждане на кафе – аператив, ново фонодхранилище, две реставрационни ателиета, сцена в двора и паркинг. Изпълнен беше плана максимум който си поставихме!“, каза директорът на РИМ – Бургас Милен Николов.

повече може да чуете в звуковия файл: 

Той разказа, че началото е поставено през 2017 година, когато музеят възлага проектирането на ремонта. Извършено е и съгласуване в НИНКН, което продължава 2 години, защото къщата е и паметник на културата. Община Бургас подкрепя идеята и печели европейско финансиране за осъществяване на проекта за реставрация и още по-голяма социализация на имота. Реализираните дейности са за близо 1 млн. лева.

„Обновената експозиция представя възстановка на странджанска одая, има мутимедийна зала и детски кабинет, фоайето е оформено като експозиционна зала за изложби. На втория етаж сме представили красотата на местното облекло на различните етнографски групи, представяме и нови, непоказвани до сега носии. Показана е и богата колекция от накити и са представени и местните обичаи характерни за региона“, посочи още Николов.  


Благоустроено е и дворното пространство. Изграден е нов плочник, монтирана е нова  ограда. Има малка сцена за пресъздаване на обреди, камерни концерти и пърформанси, обновено е и любимото на много бургазлии етнографско кафене, което предвижда да предлага в менюто си любими специалитети на българина от края на 19-и век.


„Ние сме единствения музей в България с нови фондохранилища, единственият музей, който е направил две реставрационни ателиета! По проекта е закупена и пещ за печене на керамика, това ни дава възможност да правим и продаваме наши сувенири, да организираме творчески ателиета, обмисляме и  целогодишно предлагане на обучения за млади занаятчии, да организираме интересни събития на живо. Целта ни е да привлечем повече посетители на всякаква възраст, който не само да разглеждат музейната експозиция, но и да се включват в организираните от нас интересни събития и обучения“, каза още Милен Николов.  

Откриването на обновения Етнографски музей ще е на 12 май, петък от 11 часа. 

На събитието ще присъстват Кметът на Община Бургас г-н Димитър Николов, Министърът на културата, Областният управител, депутати от парламентарно представените партии, директори и колеги от музеите от страната, бивши и настоящи колеги.

След тържествения водосвет и прерязването на лентата гостите ще разгледат обновената експозиция на музея, реновираното дворно пространство, новопостроените фондохранилища, откритата сцена, Етно кухнята, Етно кафене и двете реставрационни ателиета – за метал и керамика.

За всички гости ще пее и танцува Ансамбъл „Странджа“.

Директорът на музея Милен Николов и кмета на Желязово Меджит Мехмед ще демонстрират приготвяне на традиционни ястия в Етнокухнята.

повече може да чуете в звуковия файл: 

и да видите във видеото: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08
архив

Канят на Яньовден в странджанското село Стоилово

По стара традиция и тази година ще бъде отбелязан Еньовден в Странджа. В региона празникът се нарича Яньовден. Програмата ще е в два дни - 23 и 24 юни и ще се проведе в местността „Чадъра“ над село Стоилово, съобщи Мария Патронова, ръководител на дирекция „Култура, образование и спорт":  "Програмата ще започне в неделя, 23 юни от..

обновено на 23.06.24 в 06:56