Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За и против фотоволтаици върху земеделски земи

| обновено на 09.05.23 в 14:59
Снимка: БТА

За и против изграждането на фотоволтаични паркове върху земеделски земи противопостави депутати и общиниПроекторешението за мораториум за изграждането им на земеделски площи по-скоро ще навреди на общините, смятат кметове. Според тях общините само печелят от продажбата на такива терени и забраната не би трябвало да засяга неатрактивни и неизползваеми площи. 

В община Камено два терена, общинска собственост са продадени и на тях вече работят фотоволтаични системи. Единият е от 1000 дка в село Вратица, а другият е 500 дка в село Черни връх. Преди продажбата те са не ползвани за нищо и не са носели печалба на общината, посочи кметът Жельо Вардунски  

Само за разрешение за строеж около 200 000 лв. са влезли в общината, след това тя инвестицията е голяма, ще започнат да влизат данък недвижими имоти, такса битови отпадъци, така че общината само ще печели от това“

Според Вардунски трябва да се прави разделение между отделните земеделски терени.

„Такъв тип неизползваеми да речем за десет години, неподходящи за земеделска преработка или пасища, които са непродуктивни, вместо да стоят и да пустеят, да буренясват, по-добре да се дадат на инвеститори“

Голям интерес към терени за фотоволтаици отчитат и в община Болярово.

„По-голяма инвестиция е заявена за землището на село Попово, което мина и на общинска сесия, останалите инициатива са за малки киловати. Има вече изградени такива в района на общината – в селата Мамарчево, Попово, Крайново“, каза кметът на общината Христо Христов.

Вносителите от "Възраждане" обаче са категорични, че България трябва отново да си върне изгубения хранителен суверенитет. Депутатът Цончо Ганев сподели, че има чакащи преписки за десетки хиляди декари, предимно общинска земя с намерения за изграждане на фотоволтаични централи върху тях. Това слага кръст на земеделската земя, което е недопустимо, категоричен е Ганев.

„България няма хранителен суверенитет и не произвежда повече от 20% от продуктите, които служат за изхранване на населението. Трябва да има държавническо мислене и България отново да си върне хранителния суверенитет и дори отново да станем държава, която изнася хранителни продукти. Това е основната цел на този законопроект, защото сега изграждането на фотоволтаичните паркове слага кръст на земеделската земя, повече няма как да се произвежда каквото и да било там“

Ганев посочва, че мораториума няма да засегне общините, защото инвестициите в бюджетите им са еднократни и нямат добавена стойност.

„Много лъскаво звучи да стане, който и да било кмет и да каже „Нашата община привлече 10 млн инвестиция, или по-големите – 100 млн инвестиция", ама никой не казва, че тази огромна инвестиция е еднократна някой да направи фотоволтаичен парк, в който работят трима човека. Нищо не помага това в дългосрочен план“  

Народният представител от ГЕРБ Жечо Станков пък определи проекторешението на Възраждане за прибързано. Според него то дава лош сигнал за инвеститорите, а може да попречи и на общините.

„На места, където земите са пустеещи обществото няма против изграждането на такива инсталации, а при такъв тип инвестиции не се забранява само предоставянето на такива земи от общините на частни инвеститори, а и самите общини, ако намерят средства ги спираме да изграждат върху тяхна територия такива инсталации, които да им помогнат на тези градове да станат енергийно независими“

Станков е категоричен, че не се слага кръст на земеделските земи, защото и сега има регулация в това отношение

„Има приет текст, в който се казва, че плодородните земеделски земи, които са от първа до шеста категория нямат право да бъдат използвани, да им бъде сменян статута за производство на ел. енергия"


В проекторешението се задължават в срок от три месеца ресорните министерства да изработят законодателство, което да определя реда на промяна на земеделските площи във фотоволтаични. Като изключение за изграждане на такива централи са посочват земеделски производители, които с изграждането на солари искат да облекчат разходите си.

Повече чуйте в звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28