Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимствата на Саарландския метод

Снимката е илюстративна.
Снимка: Архив


Държавното горско стопанство в странджанското село Кости прилага от 2009 г. т.нар. Саарландски метод. Една от причините е, че територията се намира в защитени зони. Този иновативен метод е щадящ за горите и е част от проекта за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания. По този начин се цели производство на висококачествена дървесина с минимални средства и при опазване на природата.

„Избират се най-напред подходящи насаждения, те могат да бъдат в различни фази. След като сме определили насаждения се определят т.нар. „дървета на бъдещето“ на всички налични дървесни видове. Първото предимство на метода е неговата екологична насоченост. Друго е, че нямаме изсичане на дървостоя по цялата площ на насаждението, а само точкови. Премахваме конкурентите около т.нар. „дървета на бъдещето“, които сме избрали и искаме да отгледаме“, обясни директорът на ДГС - Кости инж. Цветомир Генов. Гората, отгледана по този метод, е по-устойчива и на абиотични фактори като силни ветрове и тежки, мокри ветрове.

Прилагането на този метод обаче изисква той да бъде извършван от висококвалифицирани специалисти, които познават добре биологията на дървесните видове. Още при обработката на дърветата в първите им две фази се работи с щадящи ръчни инструменти. „Работи се тихо, без шум, без вибрации, няма вредни газове, така че това да не пречи на имащи в близост гнезда на птици“, обясни инж. Генов. Заради това, че не се работи върху цялата площ, не се нарушават местообитанията на дивите животни, а те се запазват. „Този метод е много добър и за самата гора, за нейната устойчивост. Работейки върху дървото на бъдещето, ние формираме едно дърво с жизнена корона, съответно и с добра коренова система. По този начин се запазва гората и от абиотичните фактори“, поясни инж. Генов.

За първи път Саарландският метод е приложен във Франция и Германия, откъдето идва и неговото име. Дърветата, които се отглеждат по този начин произвеждат дървесина без чепове, с равномерни годишни пръстени и без гнили места.

Средната възраст на дърветата в района на село Кости е около 84 години. Широколистната дървесна растителност там заема около 92 % от територията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още доброволци се включват да помагат в опожареното село Воден (ОБНОВЕНА)

И днес в опожареното село Воден пристигат доброволци от цялата страна. Една част от тях ще бъдат включени в разчистването на опожарените къщи, други ще бъдат в гасителните действия.   Младежите са от различни градове на страната. Тони Ангелов от Бургас и неговия приятел Атанас донесоха с личния си автомобил храни, дрехи и вода. Идеята им е след това..

обновено на 21.07.24 в 11:57

Почти 6000 лв са дарени до момента на пострадалата крайгранична община Болярово

Вълна от съпричастност към пострадалата крайгранична община Болярово.  Само за часове в обявената дарителска сметка за пострадалите жители  на общината са събрани почти 6000 лв. Освен това са дарени стотици литри вода, храна и пакетирани хранителни стоки. От Общината изказват своята благодарност към дарителите: “БЛАГОДИМ ВИ за съпричастността!..

публикувано на 21.07.24 в 08:16

Допълнителни автобуси през уикенда за фестивала в бургаските “Минерални бани”

Допълнителни курсове на автобусите по линия №3 ще има в късните часове в събота и неделя. Освен с редовния курс в 22.35 часа от кв. "Банево", ще има и извънредни автобуси, информират от ОП "Бургасбус". Причината е провеждащия се фестивал  Metalhead Beer Fest в бургаския парк “Минерални бани”.  Общо 19 пивоварни от България, Германия,..

обновено на 20.07.24 в 12:14

За село Еркеч разказват в Етнографския музей на Бургас

В двора на Етнографския музей на Бургас на улица „Славянска“ №69 ще бъде представена книгата „Година – живот – история“. Това е второто издание на труда на етномузиколога проф. д-р Горица Найденова. Книгата е резултат от единадесетгодишно задълбочено изследване  на традиционната култура на село Еркеч.  В него музиката присъства в контекста на..

обновено на 20.07.24 в 12:13

Приключи ремонтът на две улици в Айтос

Приключи ремонтът на две улици в Айтос. Финансирането е осигурено от Програмата за развитие на селските райони за периода. Градът вече има и нов Плувен комплекс.  1906 кв.м. улични и 899 кв.м. - тротоарни настилки са изградени по общинския проект „Реконструкция на ул. „Даме Груев“ и ул. „Зюмбюл“. Общата стойност на дейностите е в размер на 214..

публикувано на 20.07.24 в 12:00

Локализиран е пожарът, обхванал село Воден

Големият пожар, обхванал село Воден, е локализиран, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Ситуацията остава изключително тежка. Много от жителите на селото останаха без покрив, след като огнената стихия погълна къщите им. Радев в Болярово: Все още е време за действия! Има време за доклади и за анализи "В момента има нужда от много..

публикувано на 20.07.24 в 10:52
Една от изгорелите къщи в село Воден.

Събират дрехи и чакат помощ за ремонт на къщите за хората без дом във Воден

Кампания в помощ на хората с опожарени домове в село Воден поде Калина Калчева от Ямбол, израстнала във Воден.  Нейният пост в социалните мрежи достигна до хиляди хора в цялата страна. Тя призова строителни фирми, които имат възможност да подкрепят възстановяването на домовете на пострадалите, защото по думите й те "в момента най-много имат нужда от..

публикувано на 20.07.24 в 09:05