Нова техника за лечение на разширени вени бе приложена за първи път в Бургас, съобщават от УМБАЛ Бургас. Технологията използва за залепване тъканно лепило. Материалът е съвсем нов и до момента не е използван в други болници в страната. Разликата с други подобни е в много по-бързото му действие. След процедурата пациентът си тръгва веднага и се връща към обичайното си ежедневие без период на възстановяване.
Техниката „Веноблок“ бе демонстрирана от проф. д-р Турхан Явуз, ръководител на Катедрата по хирургия и декан на медицинския факултет в Университетската болница „Сюлейман Демирел“ в Турция. Проф. Явуз има голям принос за въвеждането й в Турция преди 8 години и оттогава е изследвал ефекта при над 500 пациенти.
Той пристигна в УМБАЛ Бургас по покана на Клиниката по съдова хирургия. Под негов надзор екипът на клиниката приложи метода на шестима пациенти, пет жени и един мъж. Процедурата се прави с местна упойка с лидокаин. Под ехографски контрол лепилото се вкарва в разширения участък на вената с катетър. Няма разрез, а само пункция. То се втвърдява за секунди, а кръвта се пренасочва по другите съдове. Пациентът усеща облекчение и отоците изчезват. За процедурата няма противопоказания, тя продължава около 10 минути.
„Това е изключително иновативен миниинвазивен метод, това е бъдещето. Скоро лазерната аблация ще остане в миналото. Ефектът е един и същ, но без травми за пациента, бързо и безболезнено. Ще обобщим нашия опит и ще го представим на националния конгрес по съдова хирургия“, обясни проф. д-р Валентин Василев, началник на Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас.
„Това не е обучение, а обмяна на опит и начало на едно добро сътрудничество. Имам преки наблюдения върху вашата клиника, много уважавам проф. Василев, че дава път на младите и иска те да бъдат обучавани по най-добрия начин. Много държахме на екипа, който ще започне да работи с този продукт в България, проучихме внимателно и без колебание се спряхме на вашата болница“, каза проф. Турхан Явуз. Той се срещна с директора на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски, дм. „Тук сте на правилното място. Ние сме основна болница в региона, не само в сферата на съдовата хирургия“, посрещна гостите д-р Миразчийски. В разговора бяха набелязани планове за бъдещо сътрудничество между УМБАЛ Бургас и болницата на проф. Явуз.
Методиката „Веноблок“ е подходяща за всички пациенти с варикозна болест, доказана с ехографско изследване. Пациентите могат да имат симптоми на парене, тежест в краката, умора, изтръпване. Лепилото се прилага при вени с диаметър около и над 5 милиметра. Предстои методът да бъде въведен рутинно в Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас. Засега той не се реимбурсира от Здравната каса.
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..