Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като начин за отопление и охлаждане на сгради

Снимка: wirestock on Freepik


Геотермалната енергия може да се използва като алтернативен начин за отопление и охлаждане на сгради. „Това е източник, който е възобновяем, с нулев въглероден отпечатък. Това е нещо, на което България е много богата дори имаме находища на геотермална енергия, топли минерални води с температура дори 150 градуса, така че България е една от страните, които са облагодетелствани в Европа. Други такава са Турция, Франция. Всъщност това е бъдещето. С тази енергийна криза, която се случва в момента, която ескалира особено с войната в Украйна, най-сигурният и най-евтин начин да се ползва енергия, това е от местни източници“, обясни Мариана Итева, регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа във френската компания „Веолия“. 

Тя поясни, че веднъж след като се направи сондажът за геотермалната енергия, този източник изисква съвсем малка поддръжка. Предварително обаче са необходими много големи инвестиции, които са свързани с проучванията за подходящите находища. До първия тестови сондаж те могат да достигнат до 1 млн. евро. „Това е най-рисковата част докато се установи какъв е дебитът, каква е температурата и дали може да се ползва дългосрочно“, поясни Итева. Тя допълни, че във Франция има правителствена политика за създаването на фондове, за стимулиране на такива проучвания. „В България няма такава практика и цялото финансиране трябва да бъде за сметка на предприемача – било Община или частен предприемач. Затова ние сме обсъждали, включително с Министерството на енергетиката, френския опит, за това как може да се ускори този процес. Едно от предложенията, които дадохме, на база опита на Франция, е да се създадат такива фондове“, допълни Итева.

Тя посочи, че районът на Бургас е добре проучен от гледна точка на подобни находища и има потенциал за развитие. „Включително във Франция имаме проекти, в които и морската вода може да се използва. Тя има постоянна температура и дори през зимата. Може да се използва за отопление на сгради, включително на жилищни сгради“, посочи експертът.

Този метод е по-ефективен, от гледна точна на финансови разходи и експлоатация, ако се използва при няколко сгради, които са свързани по между си, т.нар. „умни сгради“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30

30% по-високи цени на нощувките през лятото

С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..

публикувано на 04.02.25 в 16:42

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..

публикувано на 04.02.25 в 16:27

Министър Станков: Предвижда се петкратно увеличение на санкциите за ЕРП-тата

В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..

публикувано на 04.02.25 в 16:19

Министърът на туризма подкрепи Бургас за Европейска столица на културата

Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона.  „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..

публикувано на 04.02.25 в 15:33