Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като начин за отопление и охлаждане на сгради

Снимка: wirestock on Freepik


Геотермалната енергия може да се използва като алтернативен начин за отопление и охлаждане на сгради. „Това е източник, който е възобновяем, с нулев въглероден отпечатък. Това е нещо, на което България е много богата дори имаме находища на геотермална енергия, топли минерални води с температура дори 150 градуса, така че България е една от страните, които са облагодетелствани в Европа. Други такава са Турция, Франция. Всъщност това е бъдещето. С тази енергийна криза, която се случва в момента, която ескалира особено с войната в Украйна, най-сигурният и най-евтин начин да се ползва енергия, това е от местни източници“, обясни Мариана Итева, регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа във френската компания „Веолия“. 

Тя поясни, че веднъж след като се направи сондажът за геотермалната енергия, този източник изисква съвсем малка поддръжка. Предварително обаче са необходими много големи инвестиции, които са свързани с проучванията за подходящите находища. До първия тестови сондаж те могат да достигнат до 1 млн. евро. „Това е най-рисковата част докато се установи какъв е дебитът, каква е температурата и дали може да се ползва дългосрочно“, поясни Итева. Тя допълни, че във Франция има правителствена политика за създаването на фондове, за стимулиране на такива проучвания. „В България няма такава практика и цялото финансиране трябва да бъде за сметка на предприемача – било Община или частен предприемач. Затова ние сме обсъждали, включително с Министерството на енергетиката, френския опит, за това как може да се ускори този процес. Едно от предложенията, които дадохме, на база опита на Франция, е да се създадат такива фондове“, допълни Итева.

Тя посочи, че районът на Бургас е добре проучен от гледна точка на подобни находища и има потенциал за развитие. „Включително във Франция имаме проекти, в които и морската вода може да се използва. Тя има постоянна температура и дори през зимата. Може да се използва за отопление на сгради, включително на жилищни сгради“, посочи експертът.

Този метод е по-ефективен, от гледна точна на финансови разходи и експлоатация, ако се използва при няколко сгради, които са свързани по между си, т.нар. „умни сгради“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Триковете на Черния петък и за какво да внимаваме

Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“  Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления. Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния..

публикувано на 03.11.24 в 11:55

Лек ръст на цените на някои основни храни на борсите и тази седмица

Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у..

публикувано на 03.11.24 в 09:24

Близо половината от младите безработни у нас – със средно образование

Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички регистрирани в Бюрата по труда от тази възрастова група са 17 350 души, като със средно образование са 7 570 от тях, а с висше - 2 400. С начално и по-ниско образование са 3 570 млади безработни. Агенцията по..

публикувано на 02.11.24 в 17:25
Държавен фонд

Овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания по насажденията

От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 милиона лева.  Целта е да се ограничат максимално загубите на стопаните от разпространението на вредители по трайните насаждения. Помощта се предоставя на два етапа - през пролетта и през..

публикувано на 01.11.24 в 08:29

Бургас има потенциала да развива здравен туризъм, твърди експерт

Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..

обновено на 31.10.24 в 10:45

Д-р Йордан Господинов: Черно море е много ценно, трябва да го опазваме

Предизвикателствата пред  риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково

Извънредно общоградско  събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“.  Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..

обновено на 30.10.24 в 12:42