Филмът „Ваклуш“ на режисьора Николай Василев ще бъде прожектиран тази вечер в Бургас от 19 часа в Дома на НХК. През 2023 година се навършват 100 години от рождението на известния духовен водач, наричан Учителя на мъдростта. Бургазлии и гости ще имат възможност да посетят прожекцията при вход свободен.
Лентата е снимана в периода между 1994 и 2022 г. и съдържа непоказвани архивни кадри. Документалният разказ е за житейския път и идеите на една от най-енигматичните личности на България.
„Само преди 10 години един исполин на духа напусна този свят. Ваклуш - мъдрецът. Аватарът. Мъжът, който опозна страданието на затворите и трудовите лагери, но не позволи то да хвърли сянка върху любящото му сърце. Той излезе оттам силен и мъдър. Просветлен. За да ни покаже на дело, че всеки е бог в развитие и всички сме събожници”, споделя Василев, който е впечатлен от духовния учител още като студент. От тези години са и първите кадри във филма.
Николай Василев снима този филм в продължение на 28 години. Сред фактите, които представя филма за Ваклуш е и този, че по време на комунистическия режим той е преминал през всички лагери в страната и е осъден на смърт, но оцелява.
"Проблемът не е в демокрацията, а в свободата. А свободата не е въпрос на измерение, а на поносимост!" - казва Ваклуш Толев.
В лентата участват Петър Стоянов - президент на България в периода 1997-2002 г., д-р Илко Семерджиев - министър на здравеопазването в периода 1999-2001 г., проф. д-р Мария Славова - юрист и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“, Огнян Минчев - политолог и доктор на социологическите науки, проф. Иван Желев - богослов, доц. д-р Иван Бъчваров - физик и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“, доц. д-р Кирил Коликов - математик и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски, Бойко Станкушев - журналист и др.
Ваклуш Толев е богослов по образование, лектор и автор на множество трудове с религиозно-философска и културно-историческа тематика. Преминал през затвори и лагери на комунизма, той твърди че страданието несъществува, то е развитие. След промените в България е поканен да преподава в Пловдивския и Софийския университет. Там в лекциите си по историята на духовното знание често напомня за надписа на делфийския храм „Познай себе си и ще познаеш боговете и света“. Той самият преживява това познание и формулира свое учение, което нарича „Път на Мъдростта“.
Николай Василев е сценарист и режисьор, изключително активен в намиране на вълнуващи герои и сюжети. За филма му „Приказки“ е удостоен през 2010г. с наградата „Jameson“ на „София филм фест” за най-добър български късометражен филм. В творческата му биография има още десетки наградени филми, които могат да бъдат описани като вдъхновяващи: „Добрият самарянин“, „Пътят към Тива“, „Високо“, „Добрият Ад“, „Резервни крила“, „Осенение“ и др.
През 2019 г. филмът му „Формулата на Тео“, посветен на известния учител по физика от Казанлък Теодосий Теодосиев, се превърна в знамение, което пълнеше киносалоните не само в България, но и извън границите й. През 2021 г. Николай Василев представи „Да бъдеш Майстора“, вълнуващ портрет на Владимир Димитров Майстора, както и своя последен филм „Гладиатор“ посветен на двукратния олимпийски шампион Боян Радев.
Събитието е подкрепено от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” , медиен партньор е Liberta.bg.
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град Бургас изложба на Тримата Йордановци от 13.00 часа в Дружеството на художниците, ще бъде открита още една красива изложба чието заглавие „...към себе си“ ще ни срещне с търсенията на Ангелина Ангелова...
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на проектите през електронната система на фонда е 15 февруари. За финансиране могат да кандидатстват културни организации, юридически лица, творци, упражняващи свободни професии в сферата на културата..
Мария Генова ще постави тази пролет на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" постановката „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. Мария е победител в първото издание на Конкурса за абсолвенти на името на Борислав Чакринов. Сюжетът е нажежен от страсти. Изолирана на остров, в двойката се разгръща дълбока взаимна омраза, породена от години на..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров, е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК на 7-и януари. В него ще вземат участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев,..
Сдружение "Посока Бургас" организира изложба "Еклектика 2" през март тази година. До момента участие са потвърдили 15 творци. Целта е събиране на средства, с които да продължи рисуването на графити по градските фасади. Те са дело на графити художника Иван Янков - Естео, като искаме да заменим грозните надписи с красиви рисунки, съобщи Ивайло Найденов..
Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор". Той е в памет на писателя Стоян Русев (Дядо Благо) и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и читалище "Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на конкурса..