Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяването след инфаркт – мисия възможна

Д-р Диян Господинов


Инфарктът на миокардата се „подмладява“ и все по-млади хора страдат от заболяването. Въпреки това, възстановяването от него може е пълно, при следване на лекарските предписания.

Причината за „подмладяването“ е основно начинът на живот, посочи в предаването „Без направление“ кардиологът от МБАЛ „Бургасмед“ Диян Господинов:

“Има много рискови фактори, които зависят от нас. Като високото кръвно налягане, тютюнопушене, прием на алкохол, надмормено тегло, затлъстяване. Всеки от нас вижда как подрастващото поколение приема алкохол, пуши, въпреки мащабните кампании против тютюнопушенето. Виждате заседналия начин на живот, който води, ниска двигателна активност“, каза лекарят.

Времето за възстановяване след инфаркт е индивидуално за всеки човек, посочи д-р Господинов:

„Добре е, след втората седмица, да бъде направен стрес-тест. Провежда се на пътека или велоергометър, при който пациентите са мониторирани. Следим основни показатели като сатурация, кръвно налягане, ЕКГ запис и пациентите стъпаловидно ги натоварваме. Тестът се прекратява в момента, в който пациентът изяви симптоматика, не може да продължи натоварването или отчетем някаква промяна в показателите, който следим“, поясни кардиологът.

Така виждаме какво натоварване той може да понесе и в нормалния си живот и определяме дейности, които може или не може да извършва, добави лекарят. Ако всичко е нормално, пациентите могат да се върнат към стария си начин на живот, дори и да спортуват. Д-р Диян Господинов посочи, че в първите шест месеца връзката между лекар и пациент не трябва да прекъсва.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Грипна епидемия в Ямбол. Учениците преминават на онлайн обучение

От утре в цялата Ямболска област е обявена грипна епидемия. Учениците ще преминат на онлайн обучение от сряда 22 януари, което ще продължи до 27 януари, реши Областният съвет по здравеопазване на днешното си заседание .  През последните дни са достигнати критичните за областта стойности от 349 заболели на 10 000 души население, посочи директорът на..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Предепидемична е ситуацията в Бургаска област, но без допълнителни мерки засега

Предепидемична е ситуацията в Бургаска област, но все още не са достигнати стойностите за обявяване на епидемия от грип. Това показват данните на Регионалната здравна инспекция. Най-много са заболелите на възраст от 30 до 64 години. Няма много хоспитализирани от тях и в болниците има достатъчно свободни легла.  370 на 10 хиляди души са заболелите през..

публикувано на 20.01.25 в 13:53

Чака се разрешението за ремонта на бъдещия Кръвен център в Бургас

Очакваме разрешението за строително-ремонтни дейности на сградата на бъдещия Кръвен център в Бургас, обяви директорът му д-р Людмила Желязкова.  След обществена поръчка вече са ясни и фирмите, които ще доставят първите шест апарата за изследване и обработка на кръвта.  По план новият кръвен център в Бургас трябва да е готов на 1 октомври...

публикувано на 20.01.25 в 13:01

УМБАЛ Бургас с рекорд: Близо 11 хил. души са кръводарителите за 2024 година

10 833 души са заявили желание да станат кръводарители през миналата година, отчитат от областната болница в Бургас.  До фактическо даряване са стигнали 9176 души, останалите са отпаднали по медицински причини.  В историята на бургаското организирано кръводаряване, от самото му начало до сега, не е постиган толкова голям брой дарители, уточняват от..

публикувано на 20.01.25 в 09:25
снимката е илюстративна

Община Царево продължава да подпомага двойки с репродуктивни проблеми

От две години в Царево функционира програма за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми и местни семейства, информират от Общината. Кандидатстването за подпомагане с финансови средства е опростено, с представяне на медицински документи, попълване на декларации и се извършва лично пред кмета, а самоличността на заявилите нужда от подкрепа остава..

публикувано на 17.01.25 в 15:00
Д-р Мария Стефанова, специализант по очни болести

Лекари от София специализират в УМБАЛ Бургас

Все по-често млади лекари от столицата специализират в УМБАЛ Бургас. Над 50% от лекарите, които се явяват на конкурсите за специалност в последните години, са от други градове на страната, включително от столицата, съобщават от здравното заведение. Една от тях е д-р Мария Стефанова, която от един месец е специализант в Очното отделение на УМБАЛ Бургас...

публикувано на 16.01.25 в 16:00

В аптеките липсват 388 лекарства по лекарско предписание

Доста лекарства липсват, това стана редовно в последните години. В момента липсват 388 по лекарско предписание. Те попадат в различни фармакологични групи, най-изразено е в "кръвотворене". Там липсват 61 антитромботични лекарства. Има и антихеморагични, които действат по обратен начин. Това съобщи Николай Костов, председател на Асоциацията..

публикувано на 16.01.25 в 14:39