Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преразказът по "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска затрудни най-много седмокласниците

Изпитът беше благодатен и достъпен, но изисква концентрация, спокойствие и базови знания, смята учител

| обновено на 13.06.23 в 15:01


Седмокласниците, които се явиха днес на националното външно оценяване по български език и литература, писаха преразказ върху творбата "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска. Текстът е последната задача - преразказ на неизучаван художествен текст - от изпитния вариант 2, който бе изтеглен в Министерството на образованието и науката. Изпитът, който започна в 9 часа, продължи 150 минути. Тестът се състои от 25 задачи.

42-годишната Иванка Могилска е завършила режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това и "Връзки с обществеността" в СУ. През 2004 г. е издадена първата й стихосбирка "ДНК". С третата си книга - стихосбирката "Иначе казано", Могилска печели националната литературна награда "Владимир Башев" през 2012 г.

 

Седмокласникът Ивайло и приятелите му  оживено разговарят в двора на ПМГ "Академик Никола Обрешков" за приключилия изпит. Момчето споделя:

"Мисля, че ми се получи преразказът. Повече ме затрудни 25-и въпрос с цитата от изучавано произведение-какво се внушава със стихове от "Опълченците на Шипка". Планът ми е до остана в Математическа гимназия."

Ивайло е с баба си Цонка Иванова, която също се вълнува:

"Много е важен изпитът, защото децата трябва да продължат напред и зависи какво ще постигнат. Ние се надяваме повече на математиката, но мисля, че и с българския добре се е справил. При нас нямаше частни уроци, но за повечето семейства това е голямо финансово затруднение. И децата трябва малко повече да учат, и учебниците да са по-добри."

Бургаските седмокласници споделят, че най-много ги е затруднил преразказът заради пряката реч. Децата посочват още, че без частни уроци е трудно да се постигнат добри резултати на изпита. 

Според Мирена Михайлова, която работи с ученици, дете, което се е подготвяло системно в пети, шести и седми клас, няма причина да не се справи с изпита:

"Изпитът беше благодатен и достъпен, просто изисква концентрация, спокойствие и базови знания. Подводните камъни винаги са в текста "четене с разбиране", защото се подценява-текстът е пред теб, недочитането, грешното твърдение според текста, вярното твърдение. По български език нещото, което спъва децата е, определянето на вида на изречението, не защото не знаят, а от недоглеждане. По литература въпросният цитат от "Опълченците на Шипка", който носи прословутите 6 точки, ако детето се е готвило повърхностно или в училище не е разсъждавано достатъчно, много е възможно там да има пукнатини." 

Относно разказа на Иванка Могилска преподавателят посочва:
"Текстът е приятен за възприемане, интересен е, близък е до децата. Има доста подробности, на които трябва да се обърне внимание. Имат предпочитание към преразкази от името на герои и използването на минало свършено време и не се чувстват сигурни, когато е от името на неутрален разказвач." 

Последните години затвърждават тенденцията, че децата имат проблеми с функционалната грамотност. "Все по-малко са четящите деца, а това дава отражение. Включително произведенията по литература от задължителната програма не ги схващат-буквално се налага да им се превежда от български на български език това, което четат, за да уловят основния смисъл", отбелязва още Мирена Михайлова.   

Резултатът от националното външно оценяване в седми клас се използва като балообразуващ елемент при приема на ученици в осми клас. Според промените в Наредбата за организация на дейностите в училищното образование от тази година учениците подреждат желанията си и в четвърти етап на класиране за прием след седми клас. 

На 16 юни е националното външно оценяване по математика. Максималният брой точки на всеки от изпитите е 100, а резултатите ще бъдат обявени до 28 юни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата от Лятната академия организират базар с кауза до Часовника

Лятната академия за деца и ученици към Националната художествена академия - филиал Бургас организира благотворителен базар под надслов "Деца помагат на деца". Събитието цели да се съберат средства за закупуването на материали за рисуване за деца в нужда. Благотворителният базар се организира за втора година. От една седмица..

публикувано на 09.07.24 в 11:30

СУ „Йордан Йовков“ получи химн от „Музикаутор“

Собствен химн има вече Средно училище „Йордан Йовков“ в Бургас. Той е създаден в рамките на третия сезон на инициативата „Светилник“ 2023/ 2024 „И мойте песни все ще се четат“ на организацията на автори и композитори Музикаутор. Името на химна е „Лястовички бели“. Това е директна препратка към творчеството на Йовков, каза учителят по музика в..

обновено на 08.07.24 в 09:00

Бургас е трети по успех в България на изпита по математика след 7. клас

Област Бургас е с третия най-силен резултат в България по математика от изпита след  7. клас. Това показват обобщените данни на Министерството на образованието и науката, съобщи Регионалното управление на образованието в града. На първите две места са  София и Варна. На националното външно оценяване по български език и литература областта е на шесто..

публикувано на 08.07.24 в 08:41

Сградата на ОУ „Антон Страшимиров“ в Бургас ще бъде цялостно обновена

Текат ускорени строително-ремонтни дейности в сградата на ОУ „Антон Страшимиров“ в Бургас. От Общината информират, че са завършени голяма част от фасадите, които са топлоизолирани. Обновява се отоплителната система. Монтирани са фотоволтаични панели. Предвижда се осигуряване на достъпна среда и обособяване на СТЕМ център.  Образователната среда ще бъде..

публикувано на 04.07.24 в 15:14

БСУ е одобрен за Европейски университет на пристанищните градове

Бургаският свободен университет (БСУ) вече е част от алианс на Европейските университет на островните, пристанищните и крайбрежни територии (ЮНИКоуст) - European University of Islands, Ports and Coastal Territories (EUNICoast). Това е възможно след  решение на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура от 28 юни 2024 г. Проектът..

публикувано на 04.07.24 в 12:10
Проф. Христо Бозов

Ректорът на "Проф. д-р Асен Златаров" поиска преименуване на университета

Преименуване на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ поиска ректорът му проф. Христо Бозов в писмо до Бургаския общински съвет. Той предлага новото име да е Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. В мотивите си ректорът посочва, че акцентирането на Бургас начело на името ще подчертае традициите и практиките в образоването на..

публикувано на 04.07.24 в 07:30

Бургаските седмокласници изкараха оценка "Добър" и по български, и по математика

Регионалното управление на образованието обяви обобщените си данни за резултатите от изпитите след 7. клас в Бургас и в останалите общини от областта.  И по двата предмета средният брой точки в областния град надвишават средните за страната. "Малко по-добре сме от националното ниво, което значи, че има още доста какво да свършим" - коментира пред..

публикувано на 03.07.24 в 11:50