Зърнопроизводители от Югоизточна България очакват по-слаби добиви спрямо миналогодишната реколта, при по-ниски изкупни цени. На много места жътвата на ечемика в региона вече започна, до седмица се очаква и прибирането на пшеницата. В бранша са притеснени и от залежалата по складовете стара продукция.
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, който е поканен за съветник на новия земеделски министър коментира пред БНР Бургас, че това е поредна реколта, която се очертава да се продава на загуба. По думите му негативно на добивите ще се отрази липсата на дъждове в региона.
„Проблемът идва от там, че реколтата, която предстои да приберем е произведена с много висока себестойност. Знаете какви бяха разходите есента за торове, за горива, за препарати, а пък цените, които са на международните пазари към момента със сигурност не покриват тези разходи. Втора такава година не вярвам, че всички в бранша ще издържат“
Почти 2 млн. тона пшеница от миналата година стои в складовете, което е 4-5 пъти по голям преходен остатък от всяка изминала година, което също притеснява хората в бранша:
„Някои колеги дават на склад за съхранение старата реколта, други купуват временни чували, които са за съхранение на големи количества зърно, трети пък продават на цени, които са в момента и които са страшно ниски“
Слънчогледът в момента се изкупува за около 600-620 лв. за тон, ечемикът е под 350 лв., пшеницата под 400 лв. Производители не помнят такива ниски цени през последните 10 години.
Новият земеделски министър обеща намирането на пазари, това обаче няма да стане бързо, посочи още Илия Проданов. „Това е хубаво като думи, но не може да стане бързо, изисква време“, коментира бъдещият съветник на министъра.
Очерта и основните си задачи, като поеме този пост. „Кампанията по очертаването изостава, планът за възстановяване, приемът е до никъде, нужни са промени в Стратегическия план и не на последно място кампанията да тръгне по-плавно, доста работа има да се върши“
Повече чуйте в звуковия файл:Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..