През миналата година Белодробната болница реализира печалба от 204 000 лв. като причината за това е повишението на клиничните пътеки. Съгласно действащото законодателство дивидентът се предоставя на дружеството за закупуване на апаратура, от която към този момент лечебното заведение няма нужда. Поради тази причина, управителят на болницата д-р Евелина Трошанова иска от Общинския съвет да разреши използването на сумата за ремонт на сградата на поликлиниката.
"Поликлиниката беше построена през 1976 г. под формата на велинградски бунгала. Когато стана големият снеговалеж през 2000 г., в тях падна целият сняг. Трябваше по бърз начин да се изнесем, защото нямаше как да запалим и тока вътре. Тогава много бързо Община Бургас отпусна средства за един основен ремонт, за съжаление, върху така съществуващата основа, а то нямаше основа. Те бяха бунгала, които бяха поставени върху един бетонен слой. Построи се сградата, още на първата година се установиха конструктивни проблеми - сградата ходи наляво - надясно. Искаме една поликлинична модерна сграда", каза д-р Трошанова.
В тази сграда се помещават регистратура, 5 – приемни кабинета, 2 - отделни кабинета за сектор Туберкулоза и Административно стопански отдел. Сградата в момента е в аварийно състояние и е опасна за пациенти и персонал, посочва още д-р Трошанова. Според първоначалните разчети, за подобен ремонт са необходими около 360 000 лв.
Експерти направиха обследване и установиха, че не е възможно да се направи ремонт на съществуващата сграда на поликлиниката, посочи зам.-кметът Йорданка Ананиева. Затова се обмисля изграждането на нова, допълни тя.
"Наистина е дошъл моментът да се направи една по-нова сграда, която да съответства на нуждите на Белодробна болница, да отговаря на всички изисквания. В момента сме пуснали скица за съгласуване по експлоатационните дружества, защото на мястото на тази сграда е много важно да се разбере каква комуникация има отдолу. Вече като имаме нанесената комуникация, ще нанесем и мястото, където ще се строи тази сграда и ще изпратим заданието за проектиране към Националния институт за паметници на културата. Малката сграда не е паметник на културата, но сградата на Белодробната болница и е необходимо да се извършат съответните съгласувателни процедури.
Предвижда се, ако процедурите преминат в нормални срокове, строителството да бъде заложено в капиталовата програма на Общината през следващата година. Ако подземните комуникации позволяват, възможно е да бъде изградена и топла връзка между сградите.
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..