През миналата година Белодробната болница реализира печалба от 204 000 лв. като причината за това е повишението на клиничните пътеки. Съгласно действащото законодателство дивидентът се предоставя на дружеството за закупуване на апаратура, от която към този момент лечебното заведение няма нужда. Поради тази причина, управителят на болницата д-р Евелина Трошанова иска от Общинския съвет да разреши използването на сумата за ремонт на сградата на поликлиниката.
"Поликлиниката беше построена през 1976 г. под формата на велинградски бунгала. Когато стана големият снеговалеж през 2000 г., в тях падна целият сняг. Трябваше по бърз начин да се изнесем, защото нямаше как да запалим и тока вътре. Тогава много бързо Община Бургас отпусна средства за един основен ремонт, за съжаление, върху така съществуващата основа, а то нямаше основа. Те бяха бунгала, които бяха поставени върху един бетонен слой. Построи се сградата, още на първата година се установиха конструктивни проблеми - сградата ходи наляво - надясно. Искаме една поликлинична модерна сграда", каза д-р Трошанова.
В тази сграда се помещават регистратура, 5 – приемни кабинета, 2 - отделни кабинета за сектор Туберкулоза и Административно стопански отдел. Сградата в момента е в аварийно състояние и е опасна за пациенти и персонал, посочва още д-р Трошанова. Според първоначалните разчети, за подобен ремонт са необходими около 360 000 лв.
Експерти направиха обследване и установиха, че не е възможно да се направи ремонт на съществуващата сграда на поликлиниката, посочи зам.-кметът Йорданка Ананиева. Затова се обмисля изграждането на нова, допълни тя.
"Наистина е дошъл моментът да се направи една по-нова сграда, която да съответства на нуждите на Белодробна болница, да отговаря на всички изисквания. В момента сме пуснали скица за съгласуване по експлоатационните дружества, защото на мястото на тази сграда е много важно да се разбере каква комуникация има отдолу. Вече като имаме нанесената комуникация, ще нанесем и мястото, където ще се строи тази сграда и ще изпратим заданието за проектиране към Националния институт за паметници на културата. Малката сграда не е паметник на културата, но сградата на Белодробната болница и е необходимо да се извършат съответните съгласувателни процедури.
Предвижда се, ако процедурите преминат в нормални срокове, строителството да бъде заложено в капиталовата програма на Общината през следващата година. Ако подземните комуникации позволяват, възможно е да бъде изградена и топла връзка между сградите.
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..