Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата продължава да трича ОУП на Царево*

Снимка: Община Царево/Фейсбук

Десетки правителства и 18 години по-късно Царево не само няма Общ устройствен план (ОУП), но не се и очертава скоро да има. Държавата стартира наново процедурите за изменение на един от последните документи, става ясно след отправени въпроси от БНР-Бургас.

Написването на останалия в историята като скандален ОУП на Калин Тихолов започва през далечната 2005-6 година. Той е изготвен през 2008 г. и е приет, въпреки че екологичната оценка към него е оттеглена. През 2014 г. съдът го признава за действащ без такава оценка, въпреки протестите срещу документа. През същата година той е спрян от тогавашния регионален министър, докато не бъде изготвен нов. И това започва на следващата година. Този процес отново е съпътстван с проблеми, свързани с документи, необходими по екологичното законодателство. Годините си текат, а през 2021 г. се обявява разширение на защитената зона „Ропотамо“, която засяга и община Царево. Администрацията пише редица писма до възложителя – МРРБ, част от тях остават изобщо без отговор. Черешката на тортата се появява през 2022 г., когато става ясно, че договорът с проектанта на документа всъщност… е изтекъл преди 2 години. И така стигаме до поредното служебно правителство, начело на регионалното министерство е Иван Шишков. Какво се случва – обобщава кметът Георги Лапчев:

„Служебното правителство приключи с един потресаващ документ за община Царево. А именно – приключва всички опити, на всички тези 13-14 правителства да постигнат някакъв успех, задрасквайки ги и връщайки ни отново на изходна позиция“, посочи Лапчев.

Каква е фактологията? През месец май регионалното министерство иска от екологичното да бъде прекратена процедурата по екологичната оценка. Служебният министър Карамфилова го прави. С днешна дата, от новото регионално ведомство ни информираха, че е направена актуализация на заданието за изработване на проект за изменение на Общия устройствен план на Царево. В момента, тя се съгласува  с министерствата на културата и на екологията. Това е необходимо, за да стартира нова процедура по възлагане изработването на проекта. Кой я е виждал, какво включва? Само в министерствата си знаят, очевидно. А една от причините е промяната в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“, която обхваща и част около плажа Корал.

До какво води това безвремие – обобщава Георги Лапчев:

„Невъзможността на региона да се развива като всеки един европейски регион обрича тези места на гибел и на това, животът там да става все по-труден. Всички политически партии и всички онези, които се занимават с публичния сектор заявяват, че техният стремеж е всъщност да направят животът на хората по-добър. За тези 12 години, в които аз съм кмет на общината и всичките хиляди опити, в които да постигнем някакъв успех по отношение на регламен… Не друго, става въпрос за регламент как да се живее в тези територии. Сега просто отиде в кофата за боклук и с голямо съжаление мога да кажа, че тръпна в очакване, но усещането е неприятно, защото никой не знае какво всъщност ни чака в бъдещето“, добави Лапчев.

Вече съм убеден, че ОУП няма да има, коментира кметът на Царево.

Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.

*заглавието е авторска интерпретация на темата




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тахов

Георги Тахов: Селскостопанските производители, засегнати от пожарите, ще получат подкрепа

Всички селскостопански производители, засегнати от пожарите, както в района на Воден, така и в цялата страна, ще получат подкрепа, заяви земеделският министър Георги Тахов в Болярово, където се срещна със стопани от района.  До две седмици на базата на констативни протоколи ще бъде ясно, какви финансови средства ще са необходими за покриване загубите..

публикувано на 23.07.24 в 15:27

Въвеждат преференциални такси за занаятчии и дребни търговци в Бургас

Намаляват таксите за дребните търговци и занаятчии в община Бургас. Те вече ще плащат 30 лева за поставяне на маса или щендер за излагане на продукцията си, вместо досегашните 200 лв. Общинският съветник Стоян Грозев припомни протестите на търговците на мартеници и мотивира подкрепата си: „С  основание протестираха, защото пролетта те  минаха..

публикувано на 23.07.24 в 14:44

Воден режим за десет села в Карнобатско

Воден режим има в десет села в община Карнобат. Ограничението е в сила за Екзарх Антимово, Сърнево, Черково, Раклица, Смолник, Драганци, Венец, Житосвят, Железник. От днес кметът издава заповед и за Хаджиите.  Въвежда се режим за използването на питейна вода за промишлени нужди и поливни цели. Ограничения за ползването на питейна вода..

публикувано на 23.07.24 в 14:39

Спират водата в част от Карнобат днес

Заради авария ще бъде спряна водата от 13:30 ч. до 18:30 ч. в част от Карнобат. Това съобщават от ВиК - Бургас. Ще се извършват строително –монтажни дейности в района на ул. "Карнобатска комуна" и района около нея. Водата ще бъде спряна утре и в село Искра от 8.00 ч. до 17.00 ч. заради авариен ремонт. 

публикувано на 23.07.24 в 12:48
Община Сунгурларе

Ограничения за ползването на питейна вода за поливане

Кметът на Сунгуларе  издаде заповед за ограничения за ползване на питейната вода за поливни цели в четири населени места.  От вчера в селата Бероново, Вълчин, Костен и Пчелин има воден режим в интервала 19 - 7ч.  сутринта. Кметът на Сунгурларе инж. Димитър Гавазов обясни,че това се налага защото тези села са на собствени водоизточници...

публикувано на 23.07.24 в 12:39
В жегите всички домашни любимци трябва да имат постоянен достъп до питейна вода.

Как да се грижим за домашните любимци в жегите

Наръчник със съвети как да се грижим в жегите за домашните си кучета, котки, зайчета и птички публикува международната организация за защита на животните „Четири лапи“. Кучета Високите температури могат да доведат до сърдечносъдови усложнения и топлинен удар. Освен това кучетата са изложени на риск от слънчево изгаряне на местата по..

публикувано на 23.07.24 в 12:30

Река Мочурица пресъхна край Стралджа

Река Мочурица, която е ляв приток на Тунджа, пресъхна. Причината е забентване, установи екип на кмета на Стралджа при посещение на място. Според Атанас Киров още преди да влезе в яз. Церковски чрез нерегламентирани водовземания водата се източва. Реката е забентена, вода има само на север към извора. Сигнализираха ми собственици на животни, които..

обновено на 23.07.24 в 12:27