Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата продължава да трича ОУП на Царево*

Снимка: Община Царево/Фейсбук

Десетки правителства и 18 години по-късно Царево не само няма Общ устройствен план (ОУП), но не се и очертава скоро да има. Държавата стартира наново процедурите за изменение на един от последните документи, става ясно след отправени въпроси от БНР-Бургас.

Написването на останалия в историята като скандален ОУП на Калин Тихолов започва през далечната 2005-6 година. Той е изготвен през 2008 г. и е приет, въпреки че екологичната оценка към него е оттеглена. През 2014 г. съдът го признава за действащ без такава оценка, въпреки протестите срещу документа. През същата година той е спрян от тогавашния регионален министър, докато не бъде изготвен нов. И това започва на следващата година. Този процес отново е съпътстван с проблеми, свързани с документи, необходими по екологичното законодателство. Годините си текат, а през 2021 г. се обявява разширение на защитената зона „Ропотамо“, която засяга и община Царево. Администрацията пише редица писма до възложителя – МРРБ, част от тях остават изобщо без отговор. Черешката на тортата се появява през 2022 г., когато става ясно, че договорът с проектанта на документа всъщност… е изтекъл преди 2 години. И така стигаме до поредното служебно правителство, начело на регионалното министерство е Иван Шишков. Какво се случва – обобщава кметът Георги Лапчев:

„Служебното правителство приключи с един потресаващ документ за община Царево. А именно – приключва всички опити, на всички тези 13-14 правителства да постигнат някакъв успех, задрасквайки ги и връщайки ни отново на изходна позиция“, посочи Лапчев.

Каква е фактологията? През месец май регионалното министерство иска от екологичното да бъде прекратена процедурата по екологичната оценка. Служебният министър Карамфилова го прави. С днешна дата, от новото регионално ведомство ни информираха, че е направена актуализация на заданието за изработване на проект за изменение на Общия устройствен план на Царево. В момента, тя се съгласува  с министерствата на културата и на екологията. Това е необходимо, за да стартира нова процедура по възлагане изработването на проекта. Кой я е виждал, какво включва? Само в министерствата си знаят, очевидно. А една от причините е промяната в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“, която обхваща и част около плажа Корал.

До какво води това безвремие – обобщава Георги Лапчев:

„Невъзможността на региона да се развива като всеки един европейски регион обрича тези места на гибел и на това, животът там да става все по-труден. Всички политически партии и всички онези, които се занимават с публичния сектор заявяват, че техният стремеж е всъщност да направят животът на хората по-добър. За тези 12 години, в които аз съм кмет на общината и всичките хиляди опити, в които да постигнем някакъв успех по отношение на регламен… Не друго, става въпрос за регламент как да се живее в тези територии. Сега просто отиде в кофата за боклук и с голямо съжаление мога да кажа, че тръпна в очакване, но усещането е неприятно, защото никой не знае какво всъщност ни чака в бъдещето“, добави Лапчев.

Вече съм убеден, че ОУП няма да има, коментира кметът на Царево.

Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.

*заглавието е авторска интерпретация на темата




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Ямбол РЗИ ще проверява обработените терени срещу кърлежи и комари

От Регионалната здравна инспекция в Ямбол ще направят проверки в петте общини на областта  за извършените обработки на тревни  и водни площи срещу кърлежи, комари и гризачи. Със затоплянето на времето и зачестилите валежи са се увеличили сигналите за наличие на кърлежи в паркове и затревени блокови пространства, оплаквания има и  за големи популации..

публикувано на 11.05.24 в 07:20

"Ние сме Созопол" с екоакция

За пореден път в Созопол ще се организира почистване, организирано от Обществения съвет и подкрепено от община Созопол, под мотото „Ние сме Созопол“. Обектите, които са включени в каузата: СТАР ГРАД • Парапета до църквата “Кирил и Методий" • Пейките пред Амфитеатьра • Градската градина - боядисване и почистване на детският кът • Боядисане и..

публикувано на 10.05.24 в 16:40

Увеличават се украинските бежанци у нас

Две години след началото на войната в Украйна бежанският поток не спира. Това твърдят сънародниците на украинците, които са в България и помагат за адаптацията на пристигащите. Повечето от тях и преди, и сега  са жени и деца.Тяхната социализация, както и хуманитарната, и психологическа подкрепа беше обсъдена на конгрес на Европейската асоциация..

публикувано на 10.05.24 в 15:27

Бургаски ученици организират благотворителен футболен турнир в помощ на приюта за кучета

Бургаски ученици организират благотворителен футболен турнир. Средствата от продажбата на билети ще отидат за Общинския приют за безстопанствени кучета в града. Инициаторите са единадесетокласниците от Немската езикова гимназия "Гьоте", а в инициативата им ще се включат и ученици от английска "Гео Милев", природо-математическата "Акад. Никола..

обновено на 10.05.24 в 12:24

Книга за средновековния исихазъм, св. Григорий Синаит и легендарната Парория

Излезе от печат книгата „Исихастките монашески центрове в Парория и средновековната българска държава през XIV в.“. Научното издание е с автор д-р Милен Николов, директор на РИМ – Бургас. То е в обем от 292 стр. Структурно се състои от предговор, увод, пет глави, четири приложения и библиография. В книгата детайлно се отговаря на редица въпроси,..

публикувано на 10.05.24 в 11:29

Трудова борса за хора в неравностойно положение ще се проведе в Бургас

Над 10 работодатели и фирми ще участват в трудовата борса, която се организира от Кариерен център – Бургас на Фондация „Благотворителна католическа организация Каритас Витания“. В нея могат да се включат лица в неравностойно положение, които си търсят работа - безработни младежи до 29 г., хора с увреждания и социално-слаби лица,..

обновено на 10.05.24 в 10:16

Основното училище в Стефан Караджово отбелязва патронния си празник

Основното училище в боляровското село Стефан Караджово посреща в навечерието на патронния си празник - в изцяло обновена сграда. Стойността на осигуреното безвъзмездно финансиране е малко над 371 хиляди лева, допълнително община Болярово е осигурила още толкова средства. Проектът е финансиран по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020..

публикувано на 10.05.24 в 08:30