Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от 7 държави заседаваха в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

За 19-та поредна година в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се проведе международна научна конференция „Образование, наука, икономика и технологии“, организирана от най-големия държавен университет в Югоизточна България.

Форумът бе открит от председателя на организационния комитет проф. д-р Иван Димитров. Той отбеляза, че основната мисия на конференцията е да предостави възможност за свободен обмен на мнения, за споделяне на натрупания научноизследователски и практически опит, както и за установяване и задълбочаване на професионалните контакти не само между български и чуждестранни учени и специалисти, но и между сродни университетски и научноизследователски структури.

Приветствие към участниците в конференцията направи новоизбраният ректор на университета - проф. д-р Христо Бозов. Тази година те са общо 128, от които учени от Полша, Турция, Украйна, Словения, Русия и Северна Македония, както и от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, УНСС, СУ „Св. Климент Охридски“, Тракийски университет – Стара Загора, Технически университет – Габрово, БАН, Нов български университет, Медицински университет София, Медицински университет - Плевен, Медицински университет - Варна и др.

В рамките на пленарната сесия бяха презентирани три доклада по актуални проблеми: „Зависимост между усложнения и реоперации при лечение на фрактури на проксимален хумерус с ангулаторно стабилна заключваща плака“ - лектор д-р Стоян Христов дм; „Ефекти “в сянка“ на Ковид - 19 върху грижите в края на живота“ - лектор проф. Силвия Александрова-Янкуловска и „Приложение на рекламния видеофилм като аудио- визуално методическо средство в екскурзоводската беседа“ - лектор доц. д-р Захарий Дечев.

Конференцията продължи работата си по секции, в които се проведоха дискусии в областта на икономиката, управлението, педагогиката, хуманитарното познание, здравните грижи, общественото здраве, медицината и индустриалните технологии. Представените 160 доклада са публикувани в академичните списания „Управление и образование“ и „Индустриални технологии“, индексирани в международната база данни EBSCO.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаска област. Причината е усложнената метеорологична обстановка.  Днес и утре са неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие , с изключение на тези в общинския център и Ахелой, където учебният процес ще продължи. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

Центърът за млади таланти с предизвикателство към четвъртокласниците на Бургас

Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30