Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви рискове крие отслабването с препарати за диабетици?

Снимка: БГНЕС

Лятото е сезонът, който кара една не малка част от хората да преминат на диета, за да изглеждат добре в дрехите си на плажа. Започват се безкрайни диети. След частични успехи и огромни неуспехи, мнозина се предават и започват да търсят нещо, което ще ги направи мигновено слаби и красиви. Фитнесът има такова влияние, но става бавно. Затова се търси вълшебството. Медиите гръмнаха за лекарство, което може да донесе бърз ефект – предназначено е да помогне за управление на нивата на инсулин при хора с диабет тип 2. 

Фармацевтът Петя Иванова, собственик на аптека в Сливен, обясни как действа тази група препарати в организма.

"Те имитират хормона на отслабването. Не са точно инсулини, а имитатори, които реално намаляват телесните мазнини. Бумът на рекламата доведе до огромното им търсене. Има и нови – те са с още по-голяма концентрация. Идеята е да се подпомогнат диабетиците да се справят с проблемите си, но суетата накара много хора да се втурнат да си бият подобни препарати". 

Какви са ефектите от ползването на този тип лекарства и има ли риск за здравето?

"Действително работят, но не са достатъчно проучени страничните им действия. Освен често срещаните странични ефекти, като гадене, повръщане, диария, болки в стомаха и по -сериозни алергии, вече има и съобщения за риск от развитието на рак на щитовидната жлеза, остри панкреатити, има увреждане на очите и йо-йо ефект след спиране на приема. Стопяването на мазнините влияе  зле и върху лицето. Кожата започва да изглежда по-състарена. Тази игра с природата и навлизането в регулацията на организма е вредно". 

Началникът на отделението по Ендокринология в Областната болница д-р Наталия Канева също предупреди за рискове от употребата на подобни препарати без лекарско предписание. 

"Тази група е модерна, но не е съвсем безопасна. Има ефект и затова масово навлезе, но това е все пак лекарство, не е добавка или витамин. Всеки, който има излишни килограми първо трябва да посети ендокринолог. Това е лечение. Не го толерираме като лекари. Това е вмешателство в организма. Не е панация. Не всички отслабват колкото искат само с инжекциите. Преди всичко трябва да почерпим информация от лекар". 

Този тип лекарства работят по предназначението си най-вече при хора с диабет и при тези с наднормено тегло, които искат да отслабнат, но и в двата случая дали да се прилага, трябва да реши лекар. Освен това има и странични ефекти, които все още не са проучени, а най-добрият начин за отслабване си остава изпитаната рецепта - диета и спорт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича забраната за износ на инсулин и антибиотици за деца

Изтича удължената забрана за износ на инсулин и антибиотици за деца. Тя действа от началото на ноември миналата година и беше въведена след сигнали за системен недостиг на животоподдържащи медикаменти за хората с диабет. Издадената преди месец заповед за удължаване на забраната за антидиабетни лекарства и детски антибиотици се основаваше на нови данни..

публикувано на 17.07.24 в 14:44
д-р Стефан Шишков, УМБАЛ - Бургас

Неврохирургията на УМБАЛ Бургас отчита ръст на падналите от тротинетка

Расте броят на хората, приети в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас след инцидент с електрическа тротинетка. Случаите са през ден, а преди две седмици половината от леглата в отделението са били заети от такива пациенти. Повечето от пострадалите са мъже. Тревожното е, че освен без каска, те са карали електрическите возила и след употреба на..

обновено на 15.07.24 в 14:30

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48