Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли конкуренция между AirBnb и традиционния туризъм?

| обновено на 07.08.23 в 08:41
Снимка: Алами/Ройтерс



През последните години се забелязва тенденция – хора, които сами искат да организират пътуванията си, да не се съобразяват с туристически агенции, големи групи и дори да се чувстват под някаква форма номади. Една част от тях използват платформи като AirBnb. Така за определен период от време тези хора мога да посетят чужд дом.

През натоварения туристически сезон, цените на този вид отдавани апартаменти в района на Бургас варират между 100 лв. и 200 лв. за нощувка, в зависимост от разположението и качеството на предлагания апартамент. Прави впечатление, че цените по Черноморието на юг от Бургас, за наемане на апартаменти в комплекси достигат до 300 лв. за нощувка. За караваните в къмпингите са около 200 лв. 

Рая Велчева отдава жилища чрез платформата в Бургас и Варна от около 5 години. Според нея, ситуацията около Ковид пандемията значително е променила профила на туриста, ползващ този начин на почивка и пътуване. „Преди Ковид имахме резервации от ноември месец за лятото. Всички бяха хора от Европа, които идваха дългосрочно за 10-15 дни. След Ковид може би станаха по-предпазливи, наблюдаваме повече българския турист, който резервира между 3 и 10 дни максимум. Обикновено за т.нар. дълги уикенди“, посочи тя.

Това, което този вид туристи предпочитат е апартаментът да има добра локация, в центъра на града и задължително да е добре почистен. „Важно е да бъде приветлив, да бъде светъл, да няма тъмни цветове вътре и задължително да бъде чист. Този тип апартаменти хората ги наемат заради уюта, който им напомня за вкъщи, а не на хотелската стая. Много малко се готви, изключително малко се заседява в апартаментите, защото се хранят по заведенията. Много са капризни и най-лошите отзиви, които са давали са именно заради чистотата“, допълни Велчева.

Според нея, има проблем с количеството и качеството на  ресторантите в Бургас. „Ние оставяме информационни бюлетини в апартаментите кой ресторант е хубав, след това получавам обратна връзка, че не могат 3 дни да се доредят до това заведение, ако не си направят резервация“, посочи Велчева.

Тя допълни, че напоследък се наблюдават и нов вид пътуващи номади. Това са хора, които имат възможност да работят от различни места по света. Именно те избират да използват подобни платформи.

Според Рая Велчева, няма особено голяма разлика между това какво се предлага в чужбина и в България.

Деляна Цонева, председател на Бургаската регионална туристическа камара посочи, че няма особено голяма конкуренция между хотелиерския бранш и хората, отдаващи апартаменти под наем чрез платформата. „Може би един от проблемите, които ни притеснява от бранша, е сивият сектор, тъй като много собственици отдават апартаменти под наем чрез тази платформа. Там не се изисква да се представи категоризация или други документи, разплащанията могат да стават чрез различни платежни системи, т.е. няма как да бъдат проследени приходите и съответно заплащане на данъците. От тази гледна точка са конкуренти, тъй като могат да си позволят да предлагат на много по-ниски цени. Друг е въпросът за качеството, което се предлага на клиентите“, обясни тя. Цонева допълни, че от бранша са имали оплаквания от клиенти, които преди това са ползвали този начин на настаняване. Те са били свързани с чистотата на тези апартаменти. Друг проблем е комуникацията, предаването на ключове, самото настаняване. „Те не са регистрирани. Ако се получи проблем, няма към кого да се обърнат, както биха направили, ползвайки хотел или туроператор, да бъдат защитени“, посочи Цонева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаската рафинерия модернизира пречиствателни съоръжения за намаляване на неприятните миризми

Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните миризми реализира „Лукойл Нефтохим“ по 3-годишен екопроект. Инвестицията е за близо 2,5  млн. евро, осигурени с европейско финансиране. Досега рафинерията използва около 400 000 куб. м. вода от..

публикувано на 29.11.24 в 15:24

Министър Тахов: За първи път у нас започва от днес прием за подкрепа на нови земеделски стопани

Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. В рамките само на една година..

публикувано на 29.11.24 в 09:22

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:45

От 30 ноември до 31 декември: Родителите може да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края..

публикувано на 28.11.24 в 10:24

КЕВР обсъжда цените на ВиК услугите за 2025 година

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..

публикувано на 28.11.24 в 08:10

Актуализираха капиталовата програма на община Средец

Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..

публикувано на 27.11.24 в 17:04

Кметове, рибари и туристически бранш са против поддържан резерват "Маслен нос"

500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната.  Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..

публикувано на 27.11.24 в 16:29