Филмът „Ваклуш“ е част от програмата на „Аполония“. Прожекцията в рамките на празниците на изкуствата ще бъде на 31 август от 20 часа на Летния театър в Созопол. През 2023 се навършват 100 години от рождението на духовния учител Ваклуш Толев- богослов по образование, лектор и автор на множество трудове с религиозно-философска и културно-историческа тематика.
Режисьор на документалната лента е Николай Василев, който работи по проекта близо три десетилетия. Филмът е сниман в периода между 1994 и 2022 г. и съдържа непоказвани архивни кадри.
Много голямо предизвикателство е да правиш филм не просто за човека, а за духа на човека. Знаех, че този филм ще предизвика интерес, защото Ваклуш е познат на една много голяма част от хората, които търсят автентична духовност, не просто религиозност, посочва пред БНР-Бургас Николай Василев и разказва:
„Когато срещнах Ваклуш, аз самият бях на 20-21 години. Това, което вдъхнови желанието ми да направя филм за него е, че видях човек, който говори за духовността, която е преживял. Той не е интерпретатор или фентъзи автор, който разчита само на въображение. Той е бил 12 години политически затворник, съден от Народния съд, бил е в Белене, обиколил е всички затвори. Излизайки оттам, той казва, че за него страданието не съществува, то е развитие. Излизайки от затвора, Държавна сигурност му пречи да живее, но той казва, че за него злото не съществува, то е нееволюирало добро. И аз си казах-какъв трябва да си, за да твърдиш такива неща?“
Така Николай Василев започва да изследва пътя и посланията на Ваклуш Толев.
Във филма участват президентът Петър Стоянов, бившият министър на здравеопазването Илко Семерджиев, историкът Андрей Пантев, социологът Огнян Минчев, журналистът Бойко Станкушев, чийто житейски път по някакъв начин се е пресякъл с учението и личността на Ваклуш Толев. След промените в България той е поканен да преподава в Пловдивския и Софийския университет. Там в лекциите си по историята на духовното знание често напомня за надписа на делфийския храм „Познай себе си и ще познаеш боговете и света“. Той самият преживява това познание и формулира свое учение, което нарича „Път на Мъдростта“.
Публиката ще се срещне с режисьора Николай Василев, който ще разкаже за разговорите си с духовния водач:
"Той е пребродил света на духа и дава едно ново познание, което за нас е абстрактно все още. Идеята е да спестим енергията си в отрицание, в дуализъм, да видим как да работим само с позитива. Много е важно, когато дапочнем да живеем в свят на единство, ние може да трансформираме тогава нисшите аспекти в живота си. Ваклуш казваше, че човекът е Бог в развтие и че Бог не е навън, а вътре в нас. Затова аз казвам, че той смени адреса на Бог-да не го търсим навън, а вътре в себе си."Николай Василев е сценарист и режисьор с интереси към вълнуващите герои и сюжети. През 2019 г. филмът му „Формулата на Тео“, посветен на известния учител по физика от Казанлък Теодосий Теодосиев, се превърна в явление, което пълнеше киносалоните не само в България, но и извън границите й. В творческата му биография са още „Да бъдеш Майстора“ - портрет на художника Владимир Димитров - Майстора, както и „Гладиатор“ посветен на двукратния олимпийски шампион Боян Радев. Автор е още на „Добрият самарянин“, „Пътят към Тива“, „Високо“, „Добрият Ад“, „Резервни крила“, „Осенение“ и др.
Филмът за Ваклуш Толев обаче определя като своя мисия. Целта му е и да привлече вниманието към фигурата на духовния учител.
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София. "На острова имаше трудни моменти,..
В бургаския куклен театър играят днес спектакъла "Приятелчета". Това е наивна, забавна, цветна и много весела история за най-малките, съобщават от театъра. " Тя разказва, за това как в игрите на нашите мъничета се случват неща, които им помагат да пораснат и да научат важни истини за живота. Това е приказка за радостта да споделяш мига с..
Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си. Закупени са нови книги по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност". Читалище „Просвета“ е закупило общо 145 броя книги от 37 издателства. В читалище..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...
Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си...
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития..
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на..