В Созопол беше открито 39-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония". Супергрупата „Фондацията” получава отличието „Аполон Токсофорос”, обяви Маргарита Димитрова, артистичен директор на фестивала, цитирана от БТА. Отличието се присъжда от фондация „Аполония“ за изключителен принос в развитието на българската култура и представянето и зад граница.
„Всяка година ние даваме една малка награда от името на фестивала – една малка статуетка „Аполон Токсофорос”. Тази година тя ще бъде дадена на супергрупата „Фондацията”,съобщи Димитрова и допълни, че музикантите ще получат отличието на 5 септември. Тогава е техният концерт в програмата.
Официални гости на тържественото откриване бяха кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев, Зорница Динкова, министър на туризма, и Кръстю Кръстев, министър на културата.
„За 39-ти път се събираме в Созопол, за да отбележим Празниците на изкуствата „Аполония”. Събираме се в нашия любим град – Созопол. Той наистина е дал много на нас, надявам се – и на вас като публика”, каза Маргарита Димитрова. Тя допълни, че „Аполония” е фестивал на младостта, надеждата и красотата. „Много изпитания преживяхме и през тази година, за да ни има. Но трябва да продължим, за да ни има. А догодина ще отпразнуваме 40-ия фестивал. Надявам се отново да бъде така щастлив и весел, както е сега”, посочи артистичният директор на форума. Димитрова благодари от сцената на амфитеатъра на организациите и представителите на бизнеса, които подпомагат фестивала, както и на медийните партньори на форума, също и на публиката, която посещава „Аполония”.
„Изключително съм развълнуван да дам поредния старт на Празниците на изкуствата „Аполония”. 39 години „Аполония” е рефер на културния живот в Созопол, а и не само на него. 39 години „Аполония” е символ на културния живот в Созопол. 39 години тези хора дават поле за изява на множество творци – хора, които със своето творчество и изкуство обогатяват нас, зрителите”, каза Тихомир Янакиев, кмет на Община Созопол. Той допълни, че зад всичко това обаче стои неуморния труд на много хора. „Тук е времето и мястото да благодарим на госпожа Маргарита Димитрова, на нейния екип, на доайена проф. Димов, както и на многото хора, дали своя дан, труд и живот на Празниците на изкуствата „Аполония”, каза още кметът.
Министърът на туризма Зорница Динкова също изрази радостта си да приветства Празниците на изкуствата „Аполония” и тяхното 39-то издание. „В духа на сбогуването с лятото, този фестивал се утвърди през годините като емблема на Южното Черноморие. Постиженията на българските творци са невероятно изживяване, чрез което се съхранява традицията в областта на всички изкуства. Именно тук, в Созопол, провеждането на фестивала подпомага удължаването и на туристическия сезон – нещо, към което всички се стремим. И именно тук вие давате един прекрасен пример на вдъхновение от години”, посочи Динкова. Тя изрази готовността на Министерството на туризма да подпомага местните власти и бизнеса, за да се покаже колко много може България като култура, като изкуство, като хора и отношение.
„За мен е огромна чест да бъда тук с Вас и да споделим заедно прекрасните емоции на „Аполония”. Искам да поздравя всички присъстващи - гости и организатори за този велик празник на изкуствата”, каза министърът на културата Кръстю Кръстев. Той допълни, че от 39 години „Аполония” съществува и е основно събитие в културния календар на България и на българите. „Това е достатъчно красноречиво за смисъла на фестивала и показва, че формулата за успеха е открита. През всички тези години вие сте преминали през много препятствия, но нищо не ви е спряло – напротив, работили сте. Повтарям – работили сте, и то успешно – „Аполония” да се превърне в културен еталон. „Аполония” да се превърне във феномен”, подчерта министърът. Кръстев посочи, че подобни инициативи подпомагат позиционирането на България на международната култура сцена – нещо, което, по думите му, министерствата на културата и на туризма искат да направят, е „Културен бранд България”. „България трябва да се асоциира с култура, с история и с нейните творци”, посочи министърът.
Тържественият старт на форума бе даден от сцената на амфитеатъра в Созопол с гала концерт на Националния музикален театър „Стефан Македонски“. Под диригентската палка на Юли Дамянов оркестърът, балетът и солистите на първия оперетен театър в страната представиха шедьоври от световната оперетна класика, сред които композиции на Лехар, Калман и Йохан Щраус – син.
По-рано през деня в Художествената галерия бяха открити трите изложби, които могат да бъдат разгледани до края на фестивала. Те представят фотографии на Лоте Михайлова, както и постижения на 22 съвременни български и световни творци от последните три десетилетия, събрани в експозицията „Жените и международно триенале на сценичния плакат“. Със своя изложба се включват и дипломирани студенти от Националната художествена академия.
Музикалната програма на първия фестивален ден бе допълнена с още един концерт. Флейтистът Страшо Темков и пианистката Сара Пройковска от Северна Македония представиха в залата на Археологически музей в Созопол класически произведения на изкуството.
Дуетът на сезона-така бяха представени Димитър и Христо, които влязоха последни в сезон 13 на шоуто „Като две капки вода“, обаче обраха супрелативите на журито. Имитациите оценяват отново Хилда Казасян, Димитър Ковачев - Фънки, Веселин Маринов и Любо Киров, а водещи отново са Димитър Рачков и Герасим Георгиев-Геро. Димитър и Христо направиха..
Бургас отново ще бъде домакин на фестивала „СОЛиСиМи“. Музикалният форум събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, и предлага нов поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва на 16 май в залата на „Дома на Нефтохимика“ с рецитал за две флейти и пиано. Турските музиканти Дуру Кючуккьошкер и Али Еркекли ще свирят с..
Рекорден брой документални филми ще имат своите премиери в Бургас на “София филм фест на брега”. Част от тях са българските продукции “Желанието на Гери”, “Писма до… и обратно”, “Ний всички сме деца”, “Аз, морето - Живот в мълчание” и “Дух и тяло”. Световната премиера на „ Желанието на Гери “ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай,..
Бургаската публика ще има възможност да се наслади днес на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Началният час е 19.00 часа. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт оркестър Гералд Грюнбахер (Виена, Австрия). 27 музиканти от целия свят (Австрия, Унгария, Германия, Кипър, Полша, Тайван,..
Предложение за изграждане и поддържане на военни паметници със средства от централния бюджет ще изпрати областният управител на Бургас Мария Нейкова до Министерство на отбраната. Решението е взето на заседание на Областната комисия по военни паметници. Одобрените проекти са на общините Сунгурларе и Созопол. Община Созопол..
23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболска област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата. Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..
Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници“. Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора. Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши..
Бургас отново ще бъде домакин на фестивала „СОЛиСиМи“. Музикалният форум събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, и предлага нов поглед..
Дуетът на сезона-така бяха представени Димитър и Христо, които влязоха последни в сезон 13 на шоуто „Като две капки вода“, обаче обраха супрелативите на..