Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучиха най-ранния римски некропол в Деултум

6
Снимка: НАР "Деултум" - Дебелт



Археологическият сезон в Националния археологически резерват Деултум тази година започна с проучване на най-ранния римски некропол на колонията. Той попада в територията на фирма в село Дебелт, която финансира разкопките. Проучванията са започнали в края на юли и приключват на 1-висептември. 

Екипът с научни ръководители Красимира Костова, директор на ОИМ -Средец и доц. д-р Иво Чолаков от НАИМ при БАН, се състои от младите археолози на НАР "Деултум - Дебелт" - Добрина Харбалиева и Емил Дакашев; антропологическото изследване е на доц. д-р Виктория Русева.


Вече са разкрити над 100 гроба, предимно от края на I в. до първата половина на III в. сл. Хр., но некрополът е бил използван и в средните векове. Общо погребенията на това място, които са проучени през годините са над 380, като южният некропол на колонията е известен от 2013 година. Открихме първите цистови гробове, каквито до сега не сме намирали тук, съобщи Красимира Костова:

Това са гробни съоръжения изработени от монолитни каменни плочи, вероятно там са погребани хора с по – висок социален статус. Едното погребение е на жена, а другото на мъж. Като гробни дарове при първото има няколко стъклени съда балсамарии и един за кой се предполага, че е флакон за парфюм. Тук са открити и мъниста, бели и безцветни, които са били като елементи към облеклото на дамата, която е погребана в този гроб. При мъжкото погребение е намерена желязна стригила. Гробовете са датирани от II в. сл. Хр.“


Костова коментира още, че античните гробове тази година са богати на стъкло. Има дебелостенни съдове с интересна релефна и гравирана украса, с разнообразни форми, които след реставрация ще разнообразят колекцията на музея. Има бутилки, фракони, балсамарии, лакримарии, които са съдове в които се събират сълзи. Открити са още златни обици и сребърен наушник. Много монети са намерени при античните погребения. В един от гробовете има бойно копие. Сред откритите лични вещи, поставяни при мъртвите, има медицински инструменти, игли за коси, голямо количество лампи, които се използват като постпоменални практики, поставени са и като гробни дарове. Предстои анализ на находките.

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гигантските охлюви се завръщат в Бургас

Изложбата на гигантски африкански охлюви се открива днес в Бургас. Експозицията на „Флората“ включва над 20 вида. В зала 6 ще може да видите и да докоснете истински великани сред сухоземните охлюви. Разнообразието от форми и размери сред сухоземните охлюви е поразително - с черупки, без черупки, кръгли, спирални, винтообразни, с фантастични..

обновено на 06.07.24 в 09:14

Фестивалът на пясъчните фигури в Бургас е открит (ВИДЕО)

Фестивалът на пясъчните фигури бе открит тази вечер в Бургас. Темата на 17-тото издание е „В света на цирка“. С изпълнения на Бургаския духовен оркестър и деца от балетната школа на Марина Змеева бе даден старт на фестивала . Заместник-кметът по култура Диана Саватева заяви: "Всяка година надграждаме. Тук на това място идват от..

публикувано на 05.07.24 в 19:53

В петък отваря врати цирковата арена на Пясъчните фигури в Бургас

Фестивалът на пясъчните фигури, ще отвори врати този петък за 17-та поредна година. Откриването е от 18:00 часа, а за доброто настроение ще се погрижат музикантите от Духовия оркестър на Бургас и децата от балетната школа на Марина Змеева. Фестивалът е с вход свободен в деня на откриването. Темата тази година е „В света на цирка“, а експозицията на..

обновено на 05.07.24 в 10:39

Канят на "Изложба в селския двор" във Вълчаново тази събота

Третото издание на „Изложба в селския двор“ ще се проведе тази събота в средецкото село Вълчаново. То се намира на 50 км от Бургас в полите на Странджа планина. След година прекъсване арх. Ангелина Маркова отново отваря вратите на къщата си и кани в зеления си двор познати и непознати да се насладят на красиви творби...

публикувано на 05.07.24 в 09:30

Тибет представя философията и културата си в Бургас

Тридневен фестивал на тибетската култура и традиции предстои в Бургас. Ще гостуват танцьори на традиционни танци и монаси от манастир на Далай Лама. Те ще пеят будистки мантри, ще гадаят със зарове МО, и ще рисуват на живо пясъчна мандала, съобщи  Виктор Францес, ръководител на фондация „Калпатару“, организатор на събитието:   „Тибетската..

публикувано на 04.07.24 в 12:40

Започнаха археологическите проучвания на крепостта Русокастро

Археолозите от Бургаския музей започнаха разкопки в средновековния град Русокастро. През тази година целта им е да се разчисти изцяло северозападната крепостна стена на града, намираща се между замъка и северозападния ъгъл на укрепената площ. „Обектът вече е почти е почистен, работим! Утре предстои да премахнем аварийната си..

публикувано на 01.07.24 в 13:25

Сливен събра любители и собственици на американски возила

Сливенското летище „Бършен“ събра днес собственици и любители на американски возила-редки и екзотични автомобили, мотори, пикапи, джипове и други от всички епохи. Стартът на събитието даде заместник-кметът по икономическото развитие инж. Стоян Марков, който бе сред гостите. Той приветства с „Добре дошли!“ организаторите, участниците и гости на..

публикувано на 30.06.24 в 16:05