Този бюджет е нереалистичен, не дава предложения и решения за справяне с основните проблеми на Бургас, без ясни цели и приоритети, които да са подкрепени финансово. Това коментира Христо Панайотов от БСП. "Продължаваме с дълговото бреме. Общинският принос към бюджета е 180 млн. лв., а разчетът за дълг за тази година е до 80 850 000 лв., т.е. съотношението дълг-собствени приходи е от 45 %. За Бюджет 2022 г. , това съотношение е било 33 %. Община Бургас е станала твърде зависима от външно финансиране при осъществяване на капиталовата си програма. Общо 67.1 млн. лв. са външните средства за осъществяване на капиталовите разходи. Като нашите вътрешни средства са само 13,7 млн. лв., от които 7,5 млн. лв. са преходен остатък", посочи той.
Панайотов допълни, че Общината все по-малко разчита на генерираните свои приходи. За поредна година са предвидени незначителни средства за ремонт в населените места в Общината, посочи той. "В приходната част на бюджета за 2023 г. на Община Бургас липсва управленска воля и способност за търсене на допълнителни приходоизточници. Включително по-ефективен начин за управление и разпределение на общинската собственост и управлението на общинските дружества. Според нас, общинските съветници от БСП, приоритетите би трябвало да са подобряване условията за насърчаване икономическото развитие на града, намаляване на финансовата тежест на гражданите и фирмите на Бургас при административното им обслужване. Трябва да се работи за увеличаване на общинските жилища. Също така повече средства за инфраструктура, не само в Централна градска част и големите комплекси, но и в по-малко населените места", допълни той.
Относно дълга, има средства от кредити, които не са усвоени и затова се получава разлика, обясни зам. –кметът Красимир Стойчев. "Дългът е 50 млн. лв. Има санкция на Общинския съвет, че сме поели дълг за изграждането на новата болница. Вътре са 25 млн. лв., които ще се усвояват в близките 5 години. Коефициентът на задлъжнялост на Община Бургас, при разрешено до 15 % върху нашите местни приходи и изравнителната субсидия, нашият коефициент е 2,4 %. Относно това, че не са вързани приходи с разходи, считаме, че нашият бюджет е напълно балансиран. Ние сме публична структура, основната ни задача е да задоволяваме нуждите на гражданите. Затова се правят и много социални разходи. Законът позволява в някои случаи разходите да надвишават приходите", отговори зам.-кметът.
Кметът Димитър Николов също отговори на критиката на общинския съветник. "Отначало ме критикувахте, че осигуряваме повече външни източници за капиталови дейности, а по-малко със собствени средства. Две изречения след това ни атакувахте, че трябва да търсим повече допълнителни приходоизточници, за да осигуряваме разходи за капиталови дейности. Рекорд имаме тази година по осигуряването на капиталови разходи, за осигуряването на инвестиции изключително и само в индустриални предприятия за сертифицирани компании. Няма град в държавата, община, която да е отделяла толкова голям процент средства за развитието на своето здравеопазване. В тази детска болница освен, че ще има денонощен спешен център, ще има и един дежурен педиатър. Ако не асфалтираме дадена улица тази година, а го направим след 4 години, нищо драматично с община Бургас няма да се случи, но ако изтървем възможността да направим тази детска болница, всички ние, включително и мен, сме за убиване, ако пропуснем този шанс на Бургас. А този бюджет гарантира това" , посочи кметът.
По време на обсъждането Манол Тодоров предложи преразпределение на сумите, предвидени за спортните клубове. Според него средствата, предвидени за новосъздадения волейболен отбор за жени на „Дея спорт“ от 180 000 лв., трябва да бъдат пренасочени към други клубове, а за него да останат 30 000 лв. Причината е, че към момента този отбор все още няма постижения, за разлика от другите. Това предложение беше отхвърлено от съветниците.
Това е последният бюджет на Бургас, който този Общински съвет гласува.
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..