През този археологически сезон проучванията на средновековния български град Русокастро са насочени към северозападната крепостна стена, намираща се между замъка и северозападния ъгъл на укрепената площ. Екипът, ръководен от директора на РИМ - Бургас Милен Николов е разкрил мощно крепостно съоръжение:
„Стената е била огромна, дълга 70 м и висока 2,50 м. В създаването й има поне три строителни периода – през VI век е построена, удебелявана е два пъти през първата половина на XIII в. и в края му. Много е мощна и много добре направена, но за съжаление е доста обрушена, защото местните хора са я използвали за кариера за камъни!“
Археологът разказа, че в нея и намерен и неизвестен до сега вход към крепостта, до сега са били известни два входа. Този е бил преграден през XIV в. и сега се разчиства, за да могат да бъдат уточнени неговите параметри.
Сред находките при проучванията могат да се отличат железни стрели, занаятчийски инструменти, керамика, монети. Сред тях има 5 медни на българския цар Иван Александър, 4 сребърни, сред които и ценен грош на сръбския крал Стефан Урош II Милутин.
„Тази находка е много важна за нас, защото подобна монета за първи път се открива на юг от Стара планина. Тя масово се използвала по това време в традиционните български градове на север от планината. Наличието й тук е поредното доказателство, че Русокастро е била българска крепост", добави Милен Николов.
Проучванията на археолозите ще продължат и през октомври. Първият етап от разкопките бе финансиран от Община Камено. В момента се изпълнява втория етап, който се финансира от Министерството на културата по проект на Регионалния исторически музей в Бургас.
повече може да чуете в звуковия файл:Добре познатите на бургазлии творци Пол и Реми ще очакват своите ученици в ново училище, разположено на плажа до бургаски бар. Зоната ще бъде обозначена с флагчета. Предметът, който ще се изучава, е "Пясъчна скулптура". Желаещите ще имат възможност да се включат в изработката на хумористични, приказни и образователни пясъчни фигури. Часовете..
ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..
Невена Проданова е секретар в Националната художествена академия - филиал Бургас, тя е и писател, общественик , майка, съпруга, приятел. Бургазлийката има гръцки корени и гостува в етнокухнята на бургаския етнографски музей, за да приготви гръцки сарми. Присъстващите бяха почерпени с гръцко кафе и сладки със смокини и стафиди, а и..
В Поморие за втори път се организира тридневен рибен фестивал за жителите и гостите на града. Идеята на фестивала, финансиран по Програмата за морско дело и рибарство, е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът продължава до 17..
Шеф Пеньо Иванов е познат като организатор на Националната инициатива „Пазител на традициите“ и конкурс „Рецептите на баба“, но част от професионалното му амплоа е и създаването на бижута от скъпоценни, полускъпоценни камъни и кристали. Специалният акцент са накитите за рождена дата. Иванов ги нарича „енергийни кондензатори“:..
Петима осемнадесетгодишни младежи от Бургаска област имаха възможността да обиколят Румъния безплатно с железопътен транспорт, включвайки се в проект на Фондация „Шанс за децата и природата на България“, свързан с инициативата DiscoverEU по програма Еразъм+. Целта на проекта беше младежи от малки населени места в Бургаска област и без опит в..
Кметът на Поморие Иван Алексиев символично връчи на шеф Виктория Зайкова ключа към града. Жестът на внимание бе заслужен от Вики по повод достойното ѝ представяне в различни кулинарни предавания, в които тя не само че приготвя вкусни ястия, но винаги прославя своя роден град. „Благодаря, защото ти реално стана посланик на Поморие и това е голяма чест..