Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Храм "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас възвърна автентичния си облик

| обновено на 21.09.23 в 10:52

Бургаската катедрала „Св. св. Кирил и Методий“ е вече в автентичния си облик. Фасадата на храма е реставрирана, както и всички елементи по нея, информира кметът на Бургас Димитър Николов в социалните мрежи.
Реставрационните дейности стартираха през 2020 година. Като сложност и технологично изпълнение те са единствените по рода си, изпълнявани досега в България. Орнаментиката на фасадната пластика на храма е най-богатата и най-разнообразната в нашата страна. Зеленият андезит, който е използван, позволява моделиране и в съчетание с уменията на италианските майстори каменари - проектантите арх. Тоскани, инж. Станишев и строителите, е създаден един архитектурен шедьовър. 

По времето на строежа, строителите не са предполагали, че камъкът, с който са работили, е много неустойчив на атмосферните влияния и ерозира първо в дълбочина и много по-лесно от другите материали. На повърхността изглежда здрав, но от вътре е разслоен и разяден.

Възстановителните дейности се превърнаха от строителна в художествена реставрация. Работи се камък по камък, елемент по елемент, като се запазват всички оригинални площи и части, които са в сравнително добро състояние.

От всички елементи, капители, конзоли, ключови камъни, пиластри, бази, фризове, корнизи, арки и други бяха на място ретуширани до първоначалната им форма и обем, за да може да се свали точен отпечатък. След това се прави калъп за отпечатък от мястото, гипсова отливка от оригинал, ретуш, изработка на силиконов калъп за тиражирано отливане на елементите.

Свалени са от фасадата 57 отпечатъка, изработени са 58 калъпа, отлети и монтирани са на фасадата над 1200 елемента.
Самите детайли са просто уникално изработени, споделя реставраторът Иван Бахатуров, който заедно със своя баща Иван Иванов поеха сложната реставраторска работа по църквата. 

"Точно това искахме да запазим, тази ръчна изработка, да бъде копирана и където се налага да бъде възстановявана, всички капители, отделно колоните, част от арките, които в детайл са доста по-големи, тъй като са част от конструкцията и по същия начин и корнизите, по същия начин се наложи да се правят калъпи", каза Иван Бахатуров. 

Моделирането при подготвителните дейности и на място на фасадите се извърши с труда и ръководството на висококвалифицирани реставратори, скулптори и художници от Бургас. Към екипа се присъединяваха и възпитаници на Художествената академия в София и нейния филиал и в Бургас.

Подробностите, чуйте от интервюто на Елена Димитрова с реставраторите Иван Иванов и Иван Бахатуров
По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:

Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник в село Мамарчево ще се проведе тази събота

Народни борби, пъстри концерти, огнено шоу, нестинарски танци и заря са част от програмата на традиционния празник на село Мамарчево /община Болярово/ на 23 септември.  По стародавен обичай, местният събор се е провеждал винаги в съботата преди гроздобер. Тогава по стар стил се отбелязва и рождество Богородично, чието име носи църквата.  Народните..

обновено на 21.09.23 в 16:40

Два нови социални центъра отвориха врати в Сливен

За първи път в Сливен бяха открити Център за временно настаняване на бездомни хора и Кризисен център за жертви на домашно насилие. И двата центъра ще работят с капацитет до 20 души. Центровете са изградени по Оперативна програма „Региони в растеж“ на обща стойност близо два млн. лв.  Битовите условията в центровете са съобразени със съвременните..

публикувано на 21.09.23 в 16:32

Безплатно ще е паркирането на синя и зелена зона утре

Паркирането в синята и зелената зона в Бургас в празничния 22 септември, ще бъде безплатно. Това съобщават от общината. Препоръката към водачите е да спазват правилата за паркиране, за да не се създават трудности в придвижването на автомобили и пешеходци.

публикувано на 21.09.23 в 16:11

Бургас кандидатства с проект за 300 000 лева за реставрация на къщата на Шагунов

Местният парламент в Бургас даде зелена светлина общината да кандидатства за финансиране в размер на 300 000 лева за извършване на реставрационни дейности в дома на композитора Георги Шагунов в града. Средствата трябва да се отпуснат по годишната сесия за финансиране на проекти по недвижими културни ценности за 2023 г. и 2024 г., обявена от..

публикувано на 21.09.23 в 15:15

Разсрочиха задълженията на концесионера на паркинга на "Кирил и Методий"

Общинските съветници в Бургас гласуваха разсрочване на задълженията на концесионера на подземния паркинг на площад "Св.св. Кирил и Методий". Те са на стойност близо половин милион лева и са натрупани през последните 4 години.  Отново гласуват предложението за разсрочване на задълженията на подземния паркинг в Бургас Докладната записка..

публикувано на 21.09.23 в 12:09

РЗИ: Има отклонения в стойностите на питейната вода на Резово, Китен, Синеморец

Завишени стойности на манган, желязо и колиформи показват последните проби на РЗИ Бургас на питейната вода в няколко населени места по Южното крайбрежие.  В село Резово "манганът" е 85 μg/l , а в Китен - 448 μg/l, при норма 50 μg/l. При показателят "желязо" пробите са показали завишаване в с. Резово от 697 μg/l и в с. Синеморец - 230 μg/l, при норма..

публикувано на 21.09.23 в 11:50

РЗИ: Водата в Царево и Ахтопол е годна за пиене

Питейна и годна за употреба е водата в град Царево, Ахтопол, както и в селата Лозенец и Варвара . Това информират от Регионалната здравна инспекция в Бургас.  В останалите населени места на общината, водата остава негодна за пиене и употреба.

публикувано на 21.09.23 в 10:59