Регионалният исторически Бургас възстановява образователната програма „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята на любознателната инициатива е да представи познати, но и не толкова, интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и явления, елементи от традиционно-обредната ни система, археологически находки и обекти, които хвърлят светлина върху историческото минало или характеризират спецификите на Бургас и региона в природогеографско отношение. Ще бъде подбрана тематика от различни области на познанието, а лекциите ще се водят от уредници от отделните музейни експозиции.
Лекциите ще се провеждат всеки вторник от 17:30 часа в Етнографския музей на ул. Славянска 69. Ще бъдат придружени с презентации с продължителност в рамките на 30 минути. През месец октомври ще имате възможност да се запознаете отблизо с част от постиженията на екипа археолози, проучващи крепостта Русокастро, да си припомните защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и да научите повече за някои интересни обитатели на Черно море. Като гост-лектор сме поканили един от специалните приятели на Бургаския музей – проф. Пламен Павлов, който ще ни върне в средновековната епоха, към датата 26 октомври 1185 г., началото на въстанието на търновските боляри Теодор и Асен, с което се прогласява т.нар. Второ българско царство.
Първата лектория от музейно-образователната програма е насрочена за 3 октомври, а темата е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“. Предложеният материал, разработен от Иванка Делева, гл. уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората балканска война 1913 г. Повествованието проследява съдбоносно събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (дн. кв. Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век. Лекцията е във връзка със 110 годишнината от Междусъюзническата война, чийто край е отправна точка за масово бежанско движение на българи, чието многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори.
Входът е с билети.
Бургаската поетеса и преводач Наталия Недялкова бе избрана за член на редколегията на международното литературно списание "Балкански книжевни гласник". Това съобщи вчера неговият главен редактор Душан Гойков - писател, журналист и генерален секретар на Armãn Пен-клуб. Седалището на списанието се намира в Солун, а "Балкански книжевни гласник" има също..
„Пътешествията на един художник“ е заглавието най-новите книги на бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари. Те ще бъдат представени н а 28 януари 2025 (вторник) от 18:30 ч., в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“. Събитието се осъществява със съдействието на сдружение Национален център за алтернативна..
Театралната постановка „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще бъде представена на 25 януари на сцената на Културен дом НХК. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Режисьор е Гълъб Бочуков, сценографията е дело на Томиана Томова, а музиката е на Ангел Чавдаров. Ролята на Левски е поверена на Атанас Атанасов...
Ателие по немски език ще предложи Етно кафенето и музей в Бургас. Н а 19 януари, неделя, съвместно с Coworking Family Burgas ще се проведе второ издание на „Разговорен Немски за деца с горещ шоколад и крафт ателие / Deutsch für Kinder mit heißer Schokolade“. Събитието ще започне в 13.00 ч. и ще бъде с времетраене 2 часа, а максималният брой участници е..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за закупуване на нови книги, а другият за нова техника, съобщи секретарят на културната институция Милена Райчева: „И двата проекта спечелихме през месец декември. Първият е „Българските библиотеки –..
100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и цветя пред паметника му в Морската градина. Думите "Тук съм, жив съм, ваш съм", които Калоянчев изрича при последното си посещение в морския град, остават паметни за бургазлии. 100 години от..
През януари 2025 се навършват 147 години от рождението на един от най-обичаните български поети - Пейо Тотев Крачолов - Яворов. Днес в 11:30 часа..
100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за..