Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане"

Има ли дюни фантоми край къмпинг "Каваци - Север"?

Снимка: БГНЕС

Собственици на имоти, които попадат в района на къмпинг "Каваци – Север" в непосредствена близост до плажната ивица, заведоха дела срещу МОСВ. Те оспорват процедурата от поредното, четвърто обследване на територията за наличието на пясъчни дюни. През последните две години 3 експертни комисии излязоха с 3 различни становища по казуса.

Първо там бяха констатирани 786 квадратни метра пясъчни дюни, втората комисия установи, че територията на пясъчните дюни е 4 пъти по-голяма, а 6 месеца по-късно и ново правителство назначи 3-а комисия, която намали границите на дюните до 11 410 кв. метра.

Настоящият министър на околната среда и водите Юлиян Попов отиде на място с поредната комисия от експерти, която също извърши обследване на терена.

Целта на последното проучване беше да определи окончателно границите и вида на пясъчните дюни. В работната група, която направи обследването, са включени експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология. Те трябва да предложат изменение на одобрената през март тази година Специализираната кадастрална карта.

"Дюните са особен казус по принцип. Очевидно те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър, те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Това е динамичен феномен", каза преди 2 месеца пристигналият на място на къмпинг "Каваци Север" министър на околната среда и водите Юлиян Попов.

Близо 15 са собствениците на терени в обследвания район, който ту има, ту няма пясъчни дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна, 10-а категория. Според Общия устройствен план на Созопол, приет през 2016-а година, мястото е предвидено за почивна база и други дейности. Преди година Гергана Димитрова внася искане в Регионалната екоинспекция за становище с цел промяна на Подробния устройствен план на района. Получава отрицателно становище. То е оспорвано в съда, а магистратите задължават екоинспекцията да направи оценка на земята. Собствениците започват нова процедура и пак получават отказ, с аргумент че се подготвят изменения на Специализираната кадастрална карта от 2015-а година, според която в района пясъчни дюни няма.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Тук вече започва сагата - идва една комисия и казва има дюни, но са малко, идва втора комисия и установява, че дюните заемат значителна част от територията. Назначава се трета комисия и хоп, дюните отново изчезват. Какво показват резултатите от последното обследване и доколко законно е то.

"Още 2016 г., когато са правили ОУП, не е имало право да се прави ново заснемане, защото по закон трябва да са минали 10 години. В момента тече четвърто заснемане. Тези четири заснемания по закон не трябва да ги има, защото последното е било 2015-а. Първо заснемане трябва да има 2025-а", коментира пред БНР Гергана Димитрова.

През юни вече има входирана заповед за изменение на приетата през март карта, отбелязва още Димитрова. По думите ѝ, в резултат на четвъртото поредно заснемане "99% има тотална промяна на картата" и в момента с дюни се оказват всички имоти, с изключение на eдин имот, които "непрестанно са в дела с много от собствениците".

Тя твърди, че "умишлено не излизат никъде нещата" и ако не ровят "с познати и връзки", няма как да се доберат до тази информация.

"Толкова бързо искат да се случват нещата и толкова потайно."

"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане. Затворен кръг – по един-два пъти в годината ново заснемане", обобщава картината Гергана Димитрова. Така всеки един от собствениците се оказва възпрепятстван да прави каквото и да е.

С дюни или без дюни, цялата процедура по извършването на последното обследване на къмпинг "Каваци – Север" ще бъде оспорена в съда.

Един от експертите, участвали в последната комисия - доц. д-р Красимир Стоянов, преподавател в Югозападния университет, е написал в становище до министерството и областната управа в Бургас, че картата, изработена в края на месец август тази година, не е обективна и не пресъздава достоверно реалната обстановка.

"Ще се съдим. С МОСВ е назначено дело, все още дата няма. Те нямат право да има четвърто заснемане. Искаме четвъртото заснимане да бъде спряно", подчертава Гергана Димитрова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25

Ретро уикенд от 5 до 7 юли в Бургас

Ретро уикенд ще предложи Община Бургас в края на седмицата. Поредното тематично събитие ще се проведе в периода 5-7 юли, а програмата му включва ден на китайската култура с много активности, киноложка изложба, Гръцка вечер на остров Света Анастасия, както и интересни събития, свързани с духовността и изкуството на Изтока - тридневното събитие в КЦ..

публикувано на 01.07.24 в 11:24
Сниката е илюстративна

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. В нея ще се включват и командировани фискални инспектори от вътрешността на страната. До края на сезона предстоят над 6 000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони, паркинги и..

публикувано на 01.07.24 в 10:19