Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки бургазлии отдадоха почит на Апостол Карамитев (галерия)

Днес Бургас отбелязва 100 години от рождението на големия актьор

Бургас отбелязва 100 години от рождението на големия български актьор Апостол Карамитев.  Цветя и венци бяха поднесени при паметника му в Морската градина под звуците на негови пиеси от Златния фонд на Българското национално радио.  

Недалеч от мястото, на което се издигат паметниците на Апостол Карамитев и Георги Калоянчев, на входа на Летния театър в Бургас, се намира и родната къща на актьора от „Любимец 13“, разказа един от неговите студенти, актьорът Юри Ангелов.

Днес именно там, където той е израснал, десетки театрали и малки бъдещи актьори поднесоха своята почит към таланта му.


Сред тях е режисьорът Христо Симеонов, който с влага в очите си спомни за първата си среща с Апостол Карамитев, когато е бил на 8.

"При моето първо влизане като дете в Народния театър гледахме "Цената" от Артър Милър. Актьорите направиха нещо, което аз до този момент не мога да забравя. Този велик бюлгарски актьор Апостол Карамитев, просто беше неповторим. Не се забравя."

Петър Хубеков от детската театрална група „Талантино“ е израснал с филмите на Апостол Карамитев, покрай дядо си, който е бил киномеханик.

"Запазил съм точно детското усещане за едно величие, за едно много присъствие на екрана."


Десетки млади хора поднесоха цветя пред паметника на бургаския актьор. Сред тях са Грек и Венцислав от класовете по актьорско майсторство в Националното училище за музикални и сценични изкуства. 

"Такива велики хора заслужават нашето уважение, а ние сме късметлии да имаме в наследство тяхното изкуство, от което да се учим. Абсолютен идол е, аз много го харесвам - голям чаровник, изключително харизматичен."


През пролетта Община Бургас стартира инициативата „Многоликият Апостол Карамитев“, за да припомни за великия актьор, за неговото творчество и да достигне до новите поколения артисти и младите хора.

Неотдавна Апостол Карамитев бе удостоен и с най-високото звание на Община Бургас  – „Кавалер на сребърния кръст на Свети Николай“ (посмъртно). Идеята бе подкрепена с писма от ДТ „Адриана Будевска“, Държавна опера – Бургас, Регионалния исторически музей и над 3000 души, включили се в специална подписка.

Тази вечер от 20 часа в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“ ще бъде прожектиран филмът „Бялата стая“ при вход свободен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филм на Анри Кулев и още 4 продукции търсят подкрепата на общинския фонд „Култура“ (видео)

Три игрални и два късометражни филма кандидастват за финансова подкрепа в първата сесия на общинския фонд „Култура“ за 2025 г. в Бургас. Проектите бяха представени днес пред комисия в регионалната библиотека. "Един грам живот" е озаглавен проектът  на актьора и продуцент Атанас Михайлов. Той е посветен на проблема с наркотиците и подрастващите...

обновено на 06.03.25 в 19:16

Музикалното в Бургас празнува с поредица от събития

НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ ще отбележи патронния си празник с редица събития, на които ще се насладят бургазлии и гостите на града.  В понеделник (10 март) в залата на НХК ще бъде представен дипломния премиерен балетен спектакъл – "Илюзия на времето". Във вторник заповядайте в залата на Областна администрация, където малките музиканти ще..

публикувано на 06.03.25 в 13:00

"Дамски гамбит" разкрива загадъчната жена в изобразителното изкуство

Изложбата „Дамски гамбит“ обединява творбите на над 50  авторки от цялата страна в залата на Дружеството на художниците в Бургас. Там са подредени повече от 60 произведения, които представят различни техники, като:  дигитална живопис, акварел и колаж.  "Моите картини винаги носят настроението на лятото. Аз съм в този период целогодишно. Имам..

публикувано на 06.03.25 в 11:00

Стефан Диомов: Едни от най-хубавите си песни съм записал в БНР (видео)

БНР-Бургас продължава празничната поредица, посветена на 90-годишнината от създаването на Българското национално радио. В специалната ни рубрика гостува легендата на българската популярна музика Стефан Диомов.  Много от хитовете на Стефан Диомов и легендарната група „Тоника“ са записани в БНР, разказа композиторът: "БНР беше много..

публикувано на 05.03.25 в 15:00

Атанас Стоянов с изложба живопис в Прага

Скулпторът Атанас Стоянов откри изложба в Прага. Събитието е по покана на  Българския културен институт. Експозицията е озаглавена "Дистанция" и е съвместна с художничката Детелина Христова, която живее в чешката столица. Двамата творци изследват съвременните аспекти на понятията свързаност и изолация в личен и социален план.    Атанас..

публикувано на 05.03.25 в 13:30

Ясна е програмата за 23-тия София филм фест на брега

23-тият “София филм фест на брега” ще започне на 20 март и в рамките на 9 дни ще покаже повече от 40 български и международни кинопродукции. Пъстрата програма обхваща всички жанрове и представя селекция от най-стойностните игрални, документални и анимационни пълнометражни и късометражни филми, произведени през изминалата година. Ще видим..

публикувано на 04.03.25 в 16:00

Музикантът от Поморие Янко Бреков се нуждае от помощ за лечение

Музикантът от Поморие Янко Бреков е получил инсулт и е в много тежко състояние. Това съобщи неговата сестра Марина Брекова, която призова приятели и познати да отделят средства за неговото възстановяване.  Фронтменът на "The Pomorians" е по-известен с прозвището си Янко Бръснаря. Той е бил хоспитализиран и в момента не е контактен, споделят близките..

публикувано на 04.03.25 в 15:28