Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стрелбата с исторически лък: Забравеното наследство на България

Metal Archery е айтоски клуб, който ни връща към времето на хан Аспарух

Пресиан Пенчев в средновековно въоръжение

Липсата на терен и финансиране са основните проблеми на стрелбата с традиционен лък в България. Това коментират членове на айтоския клуб Metal Archery. За разпространението на спорта по света, Деян Господинов от Айтос коментира:

„Този спорт е национален в други държави, например в Турция. В България, която е тясно свързана с него в исторически план, няма толкова голям интерес. Има няколко клуба в страната, като в Сливен е най-големият. В източни държави като Япония, Южна Корея и Индия стрелбата с исторически лък е много разпространено и се влагат средства.“


Metal Archery e клуб, учреден официално през 2020 година. От тогава членовете му са участвали в десетки турнири. Някои от тях са се включвали и в различни исторически възстановки. Но какво точно представлява този спорт и с какво е по-различен от това, което сме свикнали да виждаме, пояснява Деян Господинов:

„Специфичното при нашия спорт е начина на стреляне. Голяма част стрелят с т.нар. „конски хват“ или с палец. Това е техника, която позволява изстрел от всяко положение на тялото, както и от кон, от където е тръгнало. Друга разлика е, че при самата стрелба няма напрежение. От момента на поставяне на стрелата до произвеждане на изстрел е максимум 3 секунди. Няма дълго прицелване и изчакване.“

Деян Господинов, Пресиан Пенчев и Иван Иванов

Единственото, което се изисква, за да стреляш с такъв лък, е постоянство, търпение и малко спортна злоба. Полът и годините не са фактор, споделя Деян Господинов:

„По време на турнирите за децата е най-приятно, защото могат да черпят опит от останалите. Не е от значение дали стрелата въобще ще уцели. Важното е емоцията и това, че ще ти бъде показано, ще ти бъде помогнато. Няма подигравки и неудобни моменти.“

Стрелбата с исторически лък има почва в България от край време, посочва и Иван Иванов, председател на управителния съвет на клуб Metal Archery:

„Свързано е с хан Аспарух и с нашата история. Освен, че стреляме с лък за Metal Archery, ние участваме и във възстановки, които са от ранното Средновековие.“

Снаряжението на друг член на клуба – Пресиан Пенчев, представлява военна униформа, съставена от шлем, ризница, кафтан, щит, брадва, сабя и рога от сръндак, с които едно време са се разплитали възли. Общото тегло на снаряжението е около 30 килограма. Пресиан е на 13 години и е ученик в СУ „Христо Ботев“ – гр. Айтос. Той е започнал да стреля с лък преди около 5 години, а днес вече участва активно във всякакви възстановки и исторически събори, където се провеждат и реалистични боеве:

„Това, което аз практикувам, се нарича „tap fight” с исторически точни оръжия. Представлявам ранносредновековна възстановка на войн в леко въоръжение.“



Повече за клуб Metal Archery и стрелбата с исторически лък, можете да чуете в звуковите файлове:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Седмица на брака“ с XIV издание в България

Любов, брак, деца…но какво, ако искрата угасне?! Инициативата „Седмица на брака“ цели именно да възвърне и заздрави връзката на двама влюбени. Събития, предизвикателства, семинари и дори конкурс за двойки са част от едноседмичното приключение за семейни и несемейни. Инициативата е стартирала преди 28 години във Великобритания. У нас се..

публикувано на 05.02.25 в 08:20

платена публикация
Как да съчетаем стил и практичност в екстериора на дома си?

Екстериорът на дома е не само първото, което хората забелязват, но и елементът, който ежедневно ви посреща и изпраща. Той създава първото впечатление, определя атмосферата на пространството и представя вашия вкус и личен стил. Добрият екстериор не е красива визия – той трябва да бъде функционален, издръжлив и съобразен с предизвикателствата на..

публикувано на 04.02.25 в 13:00

"Майки за донорството" с онлайн базар в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми

Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...

публикувано на 02.02.25 в 17:00

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

обновено на 01.02.25 в 16:33

Бургазлии отбелязаха Китайската нова година с фестивал на пролетта

Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..

публикувано на 01.02.25 в 14:32

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

обновено на 01.02.25 в 12:35

Каваклии с поредна награда от фестивала за маскарадни игри "Сурва"

Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това беше 31 – то му издание в което участваха над 12 хиляди души и 22 чуждестранни групи от Гърция, Испания, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия, Словения и Италия. Каваклии са..

публикувано на 01.02.25 в 10:30