Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МРРБ: Обходният път на Ахелой е с фрапиращи отклонения от проекта

Първата инспекция на пътища в гаранция у нас е установила отклонения от качеството при над 50% от участъците

| обновено на 23.10.23 в 18:32
4
Снимка: МРРБ

В участък от около 5 км на обходния път на град Ахелой при първокласния път Слънчев бряг-Бургас, от взетите 32 сондажни ядки, 22 не отговарят на проектните и нормативни изисквания. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, който заедно със заместник-министър Николай Найденов и инж. Веселин Димитров – директор на Института за пътища и мостове, представиха резултатите от извършените проверки на участъци от републиканската пътна мрежа. При обходния път на Ахелой разлика има в основните асфалтови пластове и цялата дебелина на асфалта, като отклоненията са различни в различните участъци, поясни министърът. „Ако проектните изисквания са за 21 см дебелина на асфалта, с допустимо отклонение 10% , или 19 см толеранс, имаме участъци с асфалтово покритие около 15 см. Това е най-фрапиращият случай, обявиха от регионалното министерство.

Взети са общо 312 сондажни проби от 12 обекта в гаранционен срок, като на 7 от тях са установени разминавания на дебелината на асфалтовите пластове с проектните. На 4 от проверените 13 пътища за равност са открити нередности.


Проверките стартираха през септември 2023 г., като на първа фаза с профилограф се обследва равността на настилките по магистрални и първокласни участъци от републиканската пътна мрежа. Данните от този тип образна диагностика служат за индикатор за това дали има по-сериозни деформации и евентуално дали има проблеми с качеството на вложения материал, с носимоспособността на настилката и с дебелината на пътната конструкция, за което се вземат проби с помощта на ядки от пътищата от основния, износващ и биндер пласт.

„Целта ни е да се осъществяват регулярни проверки на качеството на вече приети и изпълнени проекти по основен ремонт или изграждане на нова пътна инфраструктура в рамките на гаранционните срокове, така че държавата да упражни правата си по рекламации и допуснати недостатъци в рамките на гаранцията“, заяви министър Цеков. Той допълни, че проверките продължават.

Министърът обобщи, че в някои от обектите допуснатите недостатъци са локални, тоест отнасят се до определени малки участъци на пътното платно, а в други са констатирани системни нередности – по протежения на целия пътен участък са открити отклонения от проектните и нормативни изисквания.


„Изводите са, че очевидно има пропуски при осъществяването на текущия контрол по време на изпълнението на ремонтите, които водят до отклонения от изискуемото качеството. Това е сериозен сигнал, относно функционирането на системите за контрол от изпълнителите, надзора и държавата, за което е необходимо да се повиши качеството по време на изпълнението“, отбеляза министър Цеков. Той бе категоричен, че графикът за проверки се базира на обективно обстоятелство – кога изтича гаранцията. Затова първите инспекции са концентрирани най-напред в участъците, където тя е пред изтичане. „Метеорологичните условия не могат да влияят на дебелината на асфалта. Там, където липсват 3 или 4 см от асфалта не може да се изпарят от топлото време“, каза още регионалният министър. Той подчерта, че писма са изпратени до всички изпълнители, като до момента няма възражения за констатираното. 


Взетите ядки са според методиката на Института по пътища и мостове – по една на всеки 2000 кв. м трасе.  „Може да съпоставите и с проверките, които се правеха от служебното правителство, което взе 9 ядки от 4 магистрали“, каза още Цеков. Той допълни, че проверените пътища са строени в различни периоди, като гаранционната поддръжка също е с различни срокове – 7 г. за магистрали, 5 г. за първокласни пътища, 4 г. за второкласни пътища. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

До лятото трябва да бъде увеличена площта на резерват "Пясъчната лилия" на Каваци

Обществено обсъждане за увеличаване на площта на резерват „Пясъчната лилия“ на Каваци –Север се проведе днес в Созопол. То премина без дебати.На него присъстваха общински съветници и представители на институции. Инициатор на проекта за разширението е бургаската екоинспекция, която се грижи за резервата. Решението трябва да бъде взето от..

публикувано на 10.12.24 в 17:49

Започва новата кампания за престижната световна награда „Син флаг“

Всички български плажове, яхтени пристанища и плавателни съдове, които желаят да бъдат сертифицирани и отличени със "Син флаг", могат да подадат кандидатурите си до 20 януари 2025 година, съобщават от организацията. Националното жури за избор на българските претенденти за "Син флаг" ще заседава в началото на февруари. В програмата „Син флаг“..

публикувано на 10.12.24 в 17:21

Искаме защита на европейските фермери от навлизането на евтина стока от Латинска Америка

Търговското споразумение между Европейския съюз и страните от Латинска Америка – Меркосур създава риск част от европейските фермери да бъдат изтласкани от пазара с навлизането на по-евтина вносна продукция. Това заявяват от Националната асоциация на зърнопроизводителите, които изпратиха становище до земеделския министър с искане за защита на..

обновено на 10.12.24 в 17:08

Управлението на Атанасовското езеро: кой и с какви средства ще го прави

До 15 декември в РИОСВ – Бургас могат да се изпращат препоръки за коригиране на Актуализирания план за управление на поддържан резерват "Атанасовско езеро".   При второто му обществено обсъждане обаче не стана ясно кой ще изпълнява плана и от къде ще дойде финансирането на грижите за резервата . Тази година приключи 6-годишният..

обновено на 10.12.24 в 16:25

Ще расте ли работната заплата?

След като преминахме през ерозиране на доходите ни по време на двуцифрената инфлация преди две години, последва период, в който ръстът им компенсираше инфлацията, а сега вече сме във фаза, в която средната работна заплата в България расте с двуцифрен темп в реално изражение. През третото тримесечие на 2024 година тя е била 2275 лв., което е с..

публикувано на 10.12.24 в 09:00

МФ публикува проекта за Бюджет 2025: 3% дефицит и нарастване на държавния дълг

Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет за следващата година и  актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г., която представлява мотивите към законопроекта. В проекта се залага дефицит от 3 на сто и увеличаване на държавния дълг през следващите 4 години. Финансовият министър:..

публикувано на 10.12.24 в 07:11

Представиха Бургас в Бергамо на форума „Кариера и живот – защо в България“

Бургас беше представен на международния форум в италианския град Бергамо под надслов „Кариера и живот – защо в България.  Инициативата е организирана от Bulgaria Wants You. В рамките на събитието зам.-кметът по туризъм и спорт Манол Тодоров се срещна и разговаря с българи, живеещи в чужбина. Той представи пред тях възможностите, които Бургас предлага за..

публикувано на 09.12.24 в 15:26