С премиера на филм и изложба от рядко показвани снимки, документи и лични интервюта, в Сливен тази вечер ще отбележат 130 години от рождението на поетесата Елисавета Багряна. С филма "Животът, който исках да бъде поема" и с експозицията "Елисавета Багряна – вечно търсеща и вярна на себе си" , ще покажем силната връзка на голямата поетеса с града ни, който я вдъхновяваше, и когото наричаше моят роден град. Ще прозвучат любими нейни музикални произведения и песни по нейни стихове, изпълнени от най-известните български певци“, - каза за РСЗ по повод тематичната творческа вечер, авторката на сценария на филма Росица Петрова.
В изложбата са включени писма, снимки и документи, предоставени от родственици на поетесата, някои от първите й публикации, рисунки и рядко показван портрет на "Вечната и святата" от художника Димитър Подмолов, дългогодишен директор на Художествената гимназия в Сливен. Портретът е уловил не само красотата, но и силния дух и талант на поетесата от 20-те години на 20 в., смятат организаторите.
Филмът "Животът, който исках да бъде поема" е по идея и сценарий на д-р Росица Петрова, с участието на актьорите Елена Петрова и Христо Христов Симеонов, режисьор е Христо Симеонов, а продуцент е Регионална библиотека "Сава Доброплодни".
„Филмът стъпва на интервюта и спомени на самата Елисавета Багряна, след 9-ти септември за нея настъпва изключително труден период, докато е "реабилитирана" от новата власт, която се възползва от нейния огромен талант и известност. Тя е превеждана на 30 езици в много страни по света, добре познато име с много лични контакти, самата тя превежда най-известните световни поети…
Възхищението и злобата я съпътстват през целия й живот – обявена за буржоазна поетеса, близка до царя, върху нея ляга обвинението, че е могла да спаси поета Никола Вапцаров през 1942 г., укоряват я, че живее далеч от сина си…" Тези важни, но много болезнени и тежко преживяни моменти от Елисавета Багряна са само маркирани във филма“, признава Росица Петрова.
Новата власт скоро “преосмисля“ отношението си към известната поетеса. "След трите поредни предложения от 1942 до 1945 и в края на 60-те години за Нобелова награда за литература, когато политически интриги и колегиална завист ѝ препречват пътя към световното признание за литература, тя с гордост и достойнство подминава личните обиди и нападки. Никой друг български творец след Пенчо Славейков не е имал толкова големи и реални шансове да спечели отличието! Елисавета Багряна е била добре позната в Швеция, имала е и много лични контакти в поетичния свят, известни са били и добрите й качества като преводачка.." , със съжаление завършва директорът на регионалната библиотека в Сливен.
Началото на Творческата вечер, посветена на Елисавета Багряна, по повод 130 години от нейното рождение, е в 17:30 ч. в зала "Сливен".
В звуковия файл, чуйте интервюто с директора на РБ "Сава Доброплодни" Росица Петрова:
Българският пианист проф. Людмил Ангелов гостува със самостоятелен концерт в Бургас днес. Концертът ще бъде в залата на Областна управа. Почитателите на класическата музика ще могат да чуят произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други. Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва..
Изложбата "Докосване" на художника Стефан Стайков ще бъде открита днес, 28 ноември в Бургас. Художникът ще представи 31 свои творби, които са пейзажни платна рисувани с пастел. Те носят усещане за спокойствие, уединение и същевременно връзка с нещо по-голямо и живо. Стайков е от Сливен, човек с интересна биография в областта на..
Представлението "Любовта като стока" на Драматичния театър "Гео Милев" в Стара Загора гостува днес, 28 ноември в Бургас. Режисьорът Дамян Тенев дава свой прочит на пиесата "Добрият човек от Сечуан" от Бертолт Брехт. Той е сред най-значимите поети и драматурзи на ХХ век, а това е една от най-известните му творби и е пример за т. нар. епичен театър...
Изложба на бургаски ученици, посветена на темата море и духа на Бургас е подредена в сградата на Регионалното управление на образованието. Т емата й е "Никулден - празник на град Бургас." Експозицията съдържа 17 творби на ученици от школите по изобразително изкуство, с преподаватели Денислав Белчев, Христо Христов и Пепа Ангелова. Младите..
Аржентинска вечер предстои в Културен дом НХК на 30 ноември. Тя включва прожекция на филма „Сбогом, Буенос Айрес” и концертно изпълнение на аржентинско танго. Музикалната част е поверена на квартет "Либертанго". Те ще изпълнят произведения на Пиацола. Стоян Караиванов е единствения банденеонист в България, музикант на годината. Филмът "Сбогом,..
С концерт, под надслов „Бургас завинаги в сърцето“, Владимир Спасов и Мария Чернаева от дует „Бургас“ ще отбележат своите 40 години на сцената. Заедно с тях, в Дома на НХК ще излязат още Тони Димитрова, „Тоника“, Василена Чернаева, която е и композитор на по-голямата част от новите им песни, дуетът Дишо и Иван, Божана Иванова и Нивелин Мирков...
Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе на 30 ноември, от 18:00 ч., в бургаската опера и ще предложи разнообразие от стилове, поясни организаторът Мария Табакова. "Участниците ще представят, както класически произведения, така и модерни танцови техники. Ще има хип-хоп и всякакви..
Премиерата на спектакъла „Пепеляшка“ е тази вечер в Държавен куклен театър - Бургас. Класическата приказка по Шарл Перо ще оживее на сцената..
Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе на 30 ноември, от 18:00 ч., в бургаската опера и..
С концерт, под надслов „Бургас завинаги в сърцето“, Владимир Спасов и Мария Чернаева от дует „Бургас“ ще отбележат своите 40 години на сцената. Заедно с..