Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След каква възраст да посетим ревматолог за костната си плътност?

Д-р Казмин: Има ли симптоми - вече е късно, „тихият крадец“ по-агресивен към жените

Снимка: rawpixel.com on Freepik

Все още остеопорозата се диагностицира късно, едва когато настъпи фрактура, най-често в областта на бедрото, предмишницата и гръбнака. Това води до болки и инвалидизация, подчертават лекарите от Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас, насочвайки вниманието на обществото към това опасно заболяване, наричано „тихият крадец“, защото протича без симптоми и се открива късно. Конкретният повод е отбелязването на Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година бе на 20 октомври. 

Остеопорозата представлява намаляване на костната плътност, костите стават крехки и чупливи и могат да се увредят дори при незначителни травми. 

„Ужасът е в това, че появят ли се симптомите - вече е късно. Заболяването засяга по-често жените, но не само. На първо място всяка една жена 4 години след менопауза, независимо от начина, по който е навлязла в този период трябва да следи костната ни плътност. Също всяка жена след 65-годишна възраст поне веднъж годишно трябва да си измерва костната плътност. В групата попадат и всички пациенти, които страдат от хронични възпалителни и от онкологични заболявания - те трябва също да си мерят костната плътност“, посочи началникът на отделението д-р Иван Казмин.

Тази година мотото на  Международната фондация за остеопороза е „Да изградим по-здрави кости“. Ето и петте лесни стъпки, които можете да следвате, за да намалите риска от остеопороза:

Стъпка 1. Хранете се със здравословна за костите храна- мляко и млечни произведения за калций; месо, риба, пиле, ядки за протеини; Витамини Д, К2, Магнезий, Цинк.
Стъпка 2. Физически активност за по-здрави кости и мускули.
Стъпка 3. Поддържайте здравословно телесно тегло чрез проследяване на Индекса на телесната маса
Стъпка 4. Не пушете тютюн и избягвайте злоупотребата с алкохол
Стъпка 5. Вземайте предвид личните рискови фактори- намаляване на ръста, генетична предразположеност, налични възпалителни, метаболитни и ракови заболявания както и лекарствата, които приемате, менопауза.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19