Държавният архив в Бургас пази документи за организирането и провеждането на местни избори в миналото. Те разказват за гласуването на бургазлии за общински съветници през 80 -те години на XIX в. и 30 - те години на XX в.
Има списъци на кандидати за общински съветници, окръжно от Министерството на вътрешните работи и народно здраве, заповед на бургаското полицейско комендантство и др. През 30 – те години на миналия век жените са получили право да гласуват. Не всички, трябвало е да отговарят на определи условия. Много от правилата които са били в сила тогава при организирането и провеждането на местния вот са актуални и в наши дни.
Съхранени са документи за избора на представител на турската общност в града в местната управа от далечната 1882 година. Бургас и региона тогава е част от Източна Румелия и се управлява не от Търновската конституция, а по Органическия устав. Според него всяка етническа общност избира един общински съветник, разказа директорът на Архива Данка Георгиева.
"При нас има запазени разпоредби за внимателно изготвяне на избирателните списъци, има наставления и указания за организация и провеждане на гласуването. Право на глас са имали 80 души, от тях са гласували 42, а 37 са посочили един и същ кандидат от четирима. Запазено е дори листчето, на което участниците в изборната комисия са отбелязвали единички при преброяването на бюлетините за всеки един кандидат 1".
Изборите през 1937 година са били на 21 март. Тогава Бургас е бил разделен на 12 района и всеки е трябвало да избере по един градски съветник/ днешния общински съветник/. Общо тогава е имало 63 – ма кандидати, съобщи още Георгиева.
"И тогава е видно, че е имало конкуренция, като и в наши дни! В някои райони за едно място са се борили четирима кандидати, в друг е имало осем. Видни са имената на Петър Събев, Петър Велчев, Стефан Стефанов и др. Интересни са техните професии и те са толкова разнообразни, както е и в наши дни - имало е архитект, търговец, лозар, келнер ,митнически работник, предприемач, пенсионер."
Агитацията е била чрез "позиви" до избирателите. В тях е видно, че се обещава подобряване на градоустройството, да не се вдигат данъците, да не се разхищават общинските средства и др.
Относно спазването на реда в изборния ден бургаското полицейско коменданство е издало заповед заведенията, които продават спиртни напитки да не работят в деня на изборите, ограничението е било в сила до 19 часа в изборния ден. В него и тогава е била забранена агитацията като са били предвидени наказания за нарушителите.
На тези избори за първи път в България жените са получил право да гласуват. Условията са били те да са омъжени, да имат деца. Имало е изискване избирателите по пол да влизат през различни входове до изборното помещение.
"За времето си, обаче даването на избирателни права на нежния пол в страната е било доста напредничаво, макар че е предизвикало доста обърквания и проблеми при създаването но избирателните списъци! ", посочи още Данка Георгиева.
Местните избори в началото на миналия век са били предимно в училищата или в обществени сгради. Списъци с избиратели е трябва предварително да бъдат обявени, за да се провери дали няма несъответствия. Подготвяли се по две избирателни урни за всяко помещение, като били предвидени достатъчно плат и конци за ушиването на торбите, в които се съхранявали бюлетините.
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...
Златка Димитрова излиза на боксовия ринг в Унгария на 10 ноември. За първи път бургазлийката, която има афинитет към спорта и е запалена по фитнеса, ще се представи официално в това поприще. Турнирът е атрактивен с участието на популярни дами, основно инфлуенсърки от цяла Европа. Включват се представителки на 8 държави. На родния модел..
Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата Българска експедиция ще се включат и орнитолози, както и учени от цял свят. Затова се превръща и в международна. Това каза за БНР Бургас проф. Христо Пимпирев. Само преди дни приключи и традиционният..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на..