Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свършват противогрипните ваксини, нови доставки не се очакват

Снимка: БГНЕС


Единични бройки противогрипни ваксини са останали в аптеките в Бургас, а нови доставки не са планирани. След отминаване на пика на последната ковид вълна, се очакват и първите случаи на грип. Очакваните щамове, според епидемиолозите, са от тип А. 

Все още не е късно да се направи имунизация срещу грип, но ваксини в аптеките в Бургас все по-трудно се намират. В отделни аптеки могат да се намерят остатъчни количества, каза Любима Бургазлиева от регионалната фармацевтична колегия в града.

По складовете вече няма количества. Зареждането беше в средата на септември и в началото на октомври. Повече бройки няма. Евентуално може все още някъде да има изостанали, но като цяло в складовете вече няма. Количествата, които аптеките заредиха са много минимални точно поради липса на интерес“

На фона на слабото търсене в аптеките, противогрипните ваксини се радват на добър интерес в кабинетите на личните лекари. Там по списък безплатно имунизираха желаещите свои пациенти над 65 години.

Има интерес и той е по-голям от миналата година. Може би като свършат и има още желаещи ще се свържа с фирмата да видим дали има още“, каза джипито д-р Петко Желязков

Има и ковид пациенти.

„Но заболяването протича като всички респираторни настинки. Сравнително лесно. Мисля, че няма проблем. Правим и ковид ваксинация,  но събираме пациенти, понеже един флакон е 6 дози“ 

Сегашната вълна на ковид протича по-леко и според лекари карантината при заболяването трябва да отпадне.

Повече чуйте в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19