Фалшиви обещания за работа в чужбина е най-разпространеният метод за набиране на жертви на трафик на хора. Извеждане в чужбина с цел експлоатация често се случва и след романтична връзка с така наречения лавър бой. Това може да се случи на всеки, трафикантите не рядко са от близкото ни обкръжение и са много добри психолози, коментира Моника Николова от сдружение А21.
„Много често предложенията за работа се намират в групи в социалните мрежи, или от близки, приятели на жертвите, които предлагат работа с високи заплати или работодател, който те познават. После, че оказва, че жертвата не само че не получава възнаграждението, но е и в дълг. Често се работи много часове, а квартирите, където се настаняват са с много лоши условия“
Според доклада на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора за 2022 година този водещ метод за набиране, използван от трафикантите се наблюдава в 43% от случаите.
Веднага след него, с 28 на сто от случаите се нарежда методът "лавър бой” или “любовник" - схема, включваща набелязване и манипулиране на жертвата във фалшива романтична връзка, с цел да бъде експлоатирана.
„В романтичната връзка даден трафикант проучва профилът на жертвата в социалните мрежи и започва да я ухажва и след това й предлага да заминат в чужбина за по-добър живот заедно. За съжаление кошмарът започва точно тогава – жертвата е заключена в апартамент, личната й карта е отнета и започва експоатацията“
Ето няколко ситуации, които предизвикват безпокойство и си струва да поискате съвет от професионалистите, които се занимават с превенция на трафика на хора:
● Когато на вас или на ваш близък е предложена възможност за работа, която изглежда твърде добра, за да е истина.
● Когато бъдещият работодател отказва да даде на работниците подписан договор или иска от тях да подпишат договор на език, който не разбират.
● Когато бъдещият работодател събира такси от потенциалния работник за "възможността" да работи на определено работно място.
● Когато някой ваш близък развива силна връзка, с някого, когото познава единствено от социалните медии.
● Когато вие, ваш приятел или съученик живее с родител или настойник, който проявява признаци на насилие или злоупотреба.
● Когато приятел, член на семейството, колега или съученик бива обсипван с подаръци, пари или по друг начин е въвлечен в бързо развиваща се и асиметрична (напр. голяма разлика във възрастта или финансовото състояние) романтична връзка.
● Когато някой ваш близък често бяга от вкъщи и отсяда при някой, който не е негов родител или настойник.
Много важно е знаем индикаторите, че нещо нередно се случва, както и профила на хората, които може да ни вербуват, посочват от сдружение А21. При съмнение може да се обадите безплатно на Горещата линия за борба с трафика на хора 0800 20 100, която работи денонощно.
Повече чуйте в звуковия файл:
Зимен ски базар за деца ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване, ски..
Със символична първа копка започват строително-ремонтните дейности по обновяване на административната сграда на Община Болярово. Те се реализират с проект за подобряване на енергийната ефективност на сградата. Ремонтните дейности трябва да приключат в рамките на 4 месеца. Проектът е финансиран от Националния план за възстановяване и..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка", учениците на двете училища ще учат днес в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Фирмата, отговаряща за поддръжката на централата работи..
22 снегопочистващи машини обработват пътищата в Бургаска област. Сняг в момента вали в общините М. Търново, Карнобат и Айтос. Заснежени участъци има и по АМ "Тракия". Пътната настилка е мокра, видимостта е добра. Няма затворени пътища в региона, информираха от Областното Пътно управление в Бургас. На проходите "Шипка" и "Република"..
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..
"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка",..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна..