Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 18 часа в Градската художествена галерия:

Художникът-богослов Георги Тодоров с ретроспективна изложба в Бургас

| обновено на 09.11.23 в 12:10

Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ представя изложбата на Георги Тодоров „Години на странстване“. Откриването е в 18 часа. Експозицията събира творби от различни периода на художника-богослов. Пред БНР-Бургас той посочи:
"Едно от очевидните неща в изкуството е, че без изключения всяка творба на изкуството е автопортрет. И не може да не бъде. Човек, каквото и да иска да прави, винаги отпечатва себе си и в този смисъл този ретроспективен поглед към творби, картини, скулптури, правени през всички тези десетилетия, това са всъщност  автопортретни мигове от този живот. Основното послание на тази изложба е, че има Бог-това е най-важното." 

В изложбата е включен и макетът на параклис, който Тодоров преди години предложи да се изгради на втория етаж на бургаския мост. Идеята му е параклисът да носи името на Свети Никола и в него да се правят сватби, кръщенета и да се освещават яхти.

Георги Тодоров е полифонична личност със сериозни творчески изяви в три много различни направления – художество, английска филология, богословие.
Като художник членува в Ателието на младия художник (от 1989 – КМХ) при СБХ; участва в многобройни Общи художествени изложби; организира самостоятелни изложби у нас, в Англия, Германия, Япония. Като филолог е част от  Международната Шекспирова Асоциация, участва с доклади в Шекспировите конгреси и симпозиуми в Западен Берлин (1986), Венеция (1988), Токио (1991). Автор на шекспировeдски изследвания, публикувани във Франция, Индия, Италия.

Автор и куратор на многобройни изследователски изложби свързани с българското духовно и историческо наследство, председател на сдружение “Св. Пимен Зографски”, което осъществява многобройни изследователски проекти и експедиции на територията на България, Гърция (Атон), Сърбия, Македония. Бил е председател на Международната асоциация “Св. София”; организира нейните конференции в НДК в 1999 и 2000 г. От 2002–2005 е главен редактор на „Църковен вестник“ и директор на Синодално издателство. 

Автор е на 20 книги и многобройни научни статии. Сценарист е на няколко документални филма, между които с най-престижни награди е отличен „Пътят на воина” (2017)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой документални филми на “София филм фест на брега”

Рекорден брой документални филми ще имат своите премиери в Бургас на “София филм фест на брега”. Част от  тях са българските продукции “Желанието на Гери”, “Писма до… и обратно”, “Ний всички сме деца”, “Аз, морето - Живот в мълчание” и “Дух и тяло”. Световната премиера на „ Желанието на Гери “ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай,..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Vienna Strauss Philharmonie Orchestra тази вечер с концерт в Бургас

Бургаската публика ще има възможност да се наслади днес на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra  в Културен дом НХК. Началният час е 19.00 часа. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт оркестър Гералд Грюнбахер (Виена, Австрия). 27 музиканти от целия свят (Австрия, Унгария, Германия, Кипър, Полша, Тайван,..

публикувано на 21.02.25 в 15:15

Предлагат  възстановяване на военни паметници в общините Созопол и Сунгурларе  

Предложение за изграждане и поддържане на военни паметници със средства от централния бюджет ще изпрати областният управител на Бургас Мария Нейкова до Министерство на отбраната. Решението е взето на заседание на Областната комисия по военни паметници. Одобрените проекти са на общините Сунгурларе и Созопол. Община Созопол..

публикувано на 21.02.25 в 10:00

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболска област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

обновено на 21.02.25 в 09:43

Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонти на 3 военни паметника

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници“. Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора.  Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши..

обновено на 21.02.25 в 08:53

Ник Картър от Backstreet Boys предпочете Лас Вегас пред Бургас

Ник Картър от Backstreet Boy е отменил участието си в тазгодишното издание на  SPICE Music Festival, съобщават организаторите. Датите за европейските му концерти се отменят заради настъпили промени в графика на Backstreet Boys и обявени нови дати за SPHERE концертите им в Лас Вегас през месец август 2025 година. "Продължаваме да обсъждаме други..

публикувано на 20.02.25 в 15:43

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 20.02.25 в 13:00