В Регионалния исторически музей – Бургас днес представиха как се вари ракия. Демонстрацията е част от поредицата събития, с които се представя българското нематериално културно наследство. В събитието се включиха и бургаски поети, които бяха поканени да напишат стихове за напитката.
Каквото и да си говорим за нея, тя за българина е национално питие. В миналото почти е нямало къща, в която да не се вари ракия. Производството й по нашите земи датира от най – стари времена.
Консумацията на спиртната напитка сред българите е факт, документиран още от края на 14 в. разказа директорът на Бургаския музей Милен Николов.
„Има данни да за употребата й в известие от турския пълководец Лала Шахин, който пише че при обсадата на София, българите са с мустаци и бради и обичат много вино и ракия. Днес някои учени смятат, че това сведение е късен фалшификат, но някои не приемат това твърдение. Преди няколко години прочутият български археолог проф. Константин Тотев откри в царската цитадела Трапезица фрагмент от керамичен съд с надпис, според който собственикът е пил „ракиня“.
В двора на етнографският музей Милен Николов представи автентичен ракиен казан на близо 30 години и обясни каква е технологията на получаването на спиртната напитка и как се прави хубава ракия.
„Все пак, поради особености на българското законодателство, няма да варим джибри, понеже в такъв случай попадаме под ударите на закона и рискуваме сериозна глоба. Мисля, да пиша на министър Асен Василев и да изпратя снимков материал, с което да му покажа, че ние в музеите извършваме някаква дейност, защото той иска доказателства за това, и ще го помоля да предприеме някакви законодателни мерки, с които все пак да се разреши варенето на ракия в двора на музея с цел представянето на тази стара българска традиция!“
Оригиналната демонстрация беше придружена и с дегустация, а на събитието присъстваха и бургаски поети, тъй като любимата напитка на българина от векове е извор на вдъхновение те направиха едно „блиц“ стихоплетство. Произведенията ще бъдат отпечатани от РИМ – Бургас в специална книжка. Като идеята е това събиране да стане ежегодно, а варенето на ракия да стане стимул за вдъхновена поезия всяка есен в двора на музея.
повече може да чуете в звуковия файл:Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..
Областната червенокръстка организация в Бургас е оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..
Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..
Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви. От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро. По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..
Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..
Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..
В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас. На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година. Организатор..