„Имаме около 100 диспансеризирани пациенти – момичета и момчета с диабет тип 1, които един път годишно минават през отделението, за да се направят изследвания, да се консултират с офталмолог и с невролог. Приемаме ги с цел профилактика, защото диабетът дава усложнения в различни органи и да можем да ги хванем рано. Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, като от автоимунния процес може да бъде въвлечена и щитовидната жлеза. Той не може да се предвиди, не може да се предотврати. Докато диабет тип 2 може да се предотврати. Този диабет е с 90% фамилност и е свързан с начина на живот, неправилното хранене, липсата на движение, децата все повече се застояват пред компютри, телефони, не се движат и ядат вредни неща“, споделя д-р Недялкова.
И първи, и втори тип диабет могат да протичат с едни и същи симптоми в началото – непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, чувство на силен глад, чести инфекции в устата и уринарния тракт, необяснима обща слабост. Захарният диабет тип 1 има по-остро начало с повишена жажда, често уриниране и загуба на тегло. Един от симптомите на започваща кетоацидоза – опасно усложнение на диабета, което може да доведе до смърт, е болката в корема. Затова при всяко дете с коремна болка се назначават допълнителни изследвания, за да се установи дали причината не би могъл да бъде един неоткрит диабет, обяснява д-р Недялкова.
Тя е категорична, че всеки родител би следвало да се обърне към детския ендокринолог, ако детето му е с наднормено тегло. Това е първият сигнал, който трябва да бъде проверен – дали детето има заболяване, или не. Но след прегледа обикновено нищо не се случва. „Поставяме диагнозата и нещата спират дотам. Обикновено винят децата си, че не се хранят правилно, но аз мисля, че това е проблем на цялото семейство. Защото идват на преглед двама родители с очевидно наднормено тегло и водят детето си. И трябва да се промени целият начин на живот на цялото семейство, за да има резултат. Ако налагаме ограничение на децата, трябва преди всичко да си ги наложим като родители. Не може да ядем неограничено торти, пасти, шоколади и колбаси, а да забраняваме на детето“, дава пример д-р Недялкова.
Медиите и цялото общество би следвало да говорят повече за проблема наднормено тегло и за риска от развитие на диабет тип 2, защото той категорично може бъде предотвратен. Когато семейството осъзнае, че затлъстяването е проблем, когато се обедини, изхвърли вредните храни, когато се включи някакъв спорт и ежедневно движение, нещата започнат да се променят, убеден е специалистът по детска ендокринология.
Още информация ще чуете в звуковия файл.Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..