Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни ли са полигоните при обучението на новите шофьори?

Снимка: karambezopasno.com



Обучението и шофьорските изпити на полигон отпаднаха от няколко години. Периодично обаче се обсъжда дали не трябва да бъдат въведени отново. По темата има различни мнения. От една страна европейската практика показва, че бъдещите шофьори трябва да се учат в реална среда. Друго мнение е, че е по-добре да има обособен терен, където да упражняват уменията си. Това се отнася не само за обучаващите се, но и за тези, които току що са взели книжка или просто се чувстват неуверени в шофирането или паркирането.
 

Обновяване на стария полигон до поморийското село Лъка и изграждане на картинг писта бяха заложени в предизборната програма на Димитър Николов. От години теренът е занемарен, случвало се е и входът му да е запушен от натрупани гуми. Често обаче там може да се видят неопитни шофьори, които се упражняват да паркират или да преминават по естакада. Според кадастъра, теренът край Лъка се намира на територията на Община Поморие. От Община Бургас обясниха, че е собственост на Професионалната гимназия по автотранспорт в Бургас. „Нейният екип подкрепя инициативата. Подкрепя я и кметът на Поморие, с когото кметът Димитър Николов вече е разговарял по темата. Така че проектът е обезпечен и работата за неговото поетапно осъществяване скоро ще стартира“, посочиха от местната администрация. Предвижда се на територията на полигона да бъде изградена и нова автомобилна картинг писта. Към нея ще има площадка за обучение по безопасност на движението.

Според бургаски таксиметрови шофьори, наистина има нужда от подобно пространство:

„Според мен трябва да има полигони, трябва да има естакади, трябва да има странично паркиране – на преден ход, на заден ход“.

„Трябва да има и полигон. За да тръгнеш в реална среда, трябва да минеш полигон“.  

Практиката в много от европейските страни обаче показва, че изпити на полигон не са необходими. „Ако имаше нужда, аз съм сигурен, че някои от по-големите фирми, която се занимава с обучение на кандидат – шофьори, вече щеше да е направила полигон. След като нито една фирма в България не е направила такъв полигон, значи самите инструктори смятат, че това е ненужно. Те използват за полигон самите улици, самите места като предблокови пространства и т.н., за да обучават шофьорите на паркиране“, коментира Михаил Попов от Института за пътна безопасност.

Председателят на Регионалния автоинструкторски съюз Дойчо Пеев обясни, че изпитът на полигон е отпаднал преди години, защото се е оказал неефективен, тъй като се е заучавал наизуст. „Началните часове при обучението също се извършват на площадка, няма как с първия час да тръгне в реалното движение. Има решения, но не е в това да задължим всички да имат полигони или да има отново изпит на полигон. По отношение на паркирането, това се извършва в реални условия – по паркингите между колите, така че всички елементи от т.нар. полигон са включени в обучението и в изпита“, допълни той.

В новия План за действие на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ от 2024 до 2026 г., се предвижда въвеждането на надграждащо обучение за новите водачи чрез полигони, симулиращи рискови ситуации на пътя. „Идеята е първият полигон да е 2026 г. Това са полигони, които лицата, придобили правоспособност, ще отработват, ще надграждат умения и ще формира навици, след като са придобили правоспособност. Натам трябва да вървят нещата. Необходим е полигон за надграждащо обучение, а не за начално обучение. Такива полигони има в много страни, даже им казват „екстремни полигони“ с рискови ситуации – заледени, заснежени, водни участъци, както и внезапни ситуации като изскачане на пешеходец. Това е необходим за мен в  бъдеще“, коментира Дойчо Пеев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага Доброто да се случва около нас

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

Обявиха жълт код за валежи и студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...

публикувано на 16.02.25 в 16:50

Две бургаски училища преминават утре в онлайн режим, заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..

публикувано на 16.02.25 в 16:27

"Бъди човек" - Айтос събраха над 6 хиляди лева в подкрепа на Виктор

Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност.  Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица  в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..

публикувано на 16.02.25 в 16:00

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05

"Ден до пладне" на 15 февруари:

Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..

публикувано на 15.02.25 в 08:42