Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След среща на представители на лечебни заведения и пациенти с Областния управител:

Вижда ли се светлина в края на тунела с казуса за Кръвен център в Бургас?

Снимка: кръвен център Бургас

„При правилна организация и бърза работа, Кръвен център в Бургас може да заработи до 2 години.“ Това коментира д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ Бургас.

Вече 11-а година болниците в морския град настояват за изграждане на Кръвен център. Д-р Желязкова посочи:

„Нужни са 15 млн. лева за трансформирането на отделението в УМБАЛ в Кръвен център. В сграда, която е близо до болницата, има възможност за преустройство на триетажен център с всички нужни лаборатории и апаратура, нужна за обработката на кръв и кръвни продукти. Смятам, че Бургас е изпълнил нужните изисквания да съществува отделно обособен Кръвен център – имаме медицински университет, обучават се кадри, имаме много лечебни заведения и пациенти, които се нуждаят от преливане на кръв.“

Проблемът с липсата на Кръвен център в Бургас поставя пред ежедневни изпитания лекарите и пациентите в областта. По думи на д-р Желязкова, отделението по трансфузионна хематология е само един „склад за кръв“:

„Този склад съдържа определен брой продукти за определен период от време. Правят се заявки към Стара Загора. Но тези заявки, за бебетата например, са по-специфични. Първо, те са по-малки като количество, а второ – към тях не се добавя един разтвор, в който има манитол. Той пречи на малките дечица. Тази заявка трябва да се даде до Стара Загора и тя да дойде с редовния транспорт, което се случва до три дни. Следващият проблем е, че кръвта, която дойде, трябва да бъде съвместима с това бебе. Ако тя е несъвместима, ние трябва да чакаме още няколко дни за следващата доставка. Ако това дете не може да чака толкова, се организира извънреден транспорт, чиито разходи се поемат от съответното лечебно заведение. Може ли една линейка да се разкарва няколко пъти до районния център, при положение, че ние сме тук? Само че ние в нашия „склад“ нямаме нито един продукт, който да става за бебета. Тоест в момента, ако се случи нещо с някое новородено дете, ние нямаме такъв сак, в който да има кръв без този добавен разтвор, подходящ за съответното бебе.“

При изграден такъв център в Бургас, обработката на кръв ще се извършва тук, пациентите няма да чакат, няма да има допълни разходи за транспорт, работното време ще се увели, за да е удобно на кръводарителите и ще се открият много нови работни места.

Повече чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За фалшиви мейли, изпратени от НЗОК, предупредиха от институцията

За фалшиви мейли, изпратени от името на Националната здравноосигулителна каса, предупредиха от институцията.  От там посочиха, че тези пиратски съобщения може да крият риск от кибер атаки, тъй като обикновено изискват потвърждение от потребител.  От Здравната каса предупреждават, че те не изпращат по електронна поща информация, свързана със..

публикувано на 20.07.24 в 16:40

С близо 50 000 лева от дарители обновяват детска апаратура в УМБАЛ Бургас

С близо 50 000 лв., събрани от благотворително бягане, ще бъде обновена апаратурата на двете педиатрични отделения в УМБАЛ Бургас. Доброволческата инициатива е на организацията 5km run и се провежда традиционно през определен период от време. Представители и последователи на организацията в цялата страна определят ден, в който бягат с благотворителна..

публикувано на 18.07.24 в 14:37

Изтича забраната за износ на инсулин и антибиотици за деца

Изтича удължената забрана за износ на инсулин и антибиотици за деца. Тя действа от началото на ноември миналата година и беше въведена след сигнали за системен недостиг на животоподдържащи медикаменти за хората с диабет. Издадената преди месец заповед за удължаване на забраната за антидиабетни лекарства и детски антибиотици се основаваше на нови данни..

публикувано на 17.07.24 в 14:44
д-р Стефан Шишков, УМБАЛ - Бургас

Неврохирургията на УМБАЛ Бургас отчита ръст на падналите от тротинетка

Расте броят на хората, приети в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас след инцидент с електрическа тротинетка. Случаите са през ден, а преди две седмици половината от леглата в отделението са били заети от такива пациенти. Повечето от пострадалите са мъже. Тревожното е, че освен без каска, те са карали електрическите возила и след употреба на..

обновено на 15.07.24 в 14:30

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16